kelle

kurban bayrami sonrasi nenelerimiz koyunun kellesini alirlar. icini acarlar beynini cikarirlar. kellenin yuz etlerini soyarlar. garnini eyice yurlar. ayaklarini uterler. sonra bunlarin hepsini bi asa gatarlar. olur sana kelleee.
ayrıca kere anlamında kullanılabilen bir sözcüktür.

başından geçen bi olayı annadırken cümleye beyle başlanır:
- bi kelle beeen ammimin gızıynan cızgı oynuydum....
bes 6 gişi için don gazanında yapıldıını bizzat gördüüm-artı gaç kelleydi hatırlameym- mütüş hayranlıh uyandıran, mütüş ötesi, antepli mucitlerin en önemli icatlarından bi tenesi olan yimek. yannız geçen gün bi film izleydim. çinliler bizm kelleye benzer bişeyi ikram ediyken semaver kimi altında köz olan bi gapta veriylerdi.yeen hoşuma getti. aceba didim biz de kelleyi eyle ikram etsek hayle olur ddim??
yanı özelliklen gurban bayramından sonra yinilen anteplinin olmazsa olmazı bi yimeeemiz.genelde 60 yaş üstünün ''enadda bi mırad" mantıynan yaklaşaraktan tabaklarca yidee bi yimek.dadıda yeeen gözel olur gendinin.
ossada yisek tarzında yeen möhim ve ezziyedli bi yemegdir gendisi... öyleki türküsü bile vardır .

amanın kelle kelle
gel beni biraz yelle

kelleyi verdim fırına
pişmedi kaldı yarına

aman kelle kelle
altını üstünü yelle.

ben yimem ama gene de kaynanamdan örgendim tarifini. merak eden olursa diye eklim. zahmetli bir yimek, en iyisi çarşıda yemek sanırım.

(kelle yiyebileceğiniz bir yer arıyorsanız eğer dükkanın camının önüne dizilmiş kelle kemiklerini görürseniz eğer anlayınki orada kelle yiyebilirsiniz.)

kelle paça
malzemeler:
1 adet koyun kellesi
1 adet koyun işkembesi (koymayabilirsiniz- o zaman yemeğin ismi sadece kelle olur)
1 adet koyun boynu (et miktarını artırmak için iyi oluyor ama bunu da koymayabilirsiniz)
haşlanmış nohut
tuz,karabiber, bol sarımsak
2 adet soğan
salça(koymayabilirsiniz)

hazırlanması

* yüzülüp temizletilmiş kelleye bir adet soğan, tuz karabiber karıştırılıp oğulur, bir gece buzdolabında bekletilir.
* ertesi gün kelle ve temizlenmiş işkembe büyük bir tencereye alınır. bir soğan dörde bölünüp atılır. üzerini geçecek kadar su konarak pişmeye bırakılır.
* kaynamaya başladıktan sonra tenceredeki su dökülür. yerine temiz kaynar su dökülür ve ocakta pişmeye bırakılır. boyun da ekleyecekseniz bu aşamada ekleyebilirsiniz veya ayrı bir yerde pişirip etini sonradan katabilirsiniz.
* ışkembe daha geç piştiği için kelle piştikten sonra tencereden alınıp etleri ayıklanır. ışkembe de iyice pişip yumuşadıktan sonra tencereden alınıp küçük parçalara doğranır.
* salçalı yapmak isteniyorsa etlerle birlikte suyun içine salça da katılır, tuzu, karabiberi ve bol ezilmiş sarımsak ve haşlanmış nohutlar katılır.
* 5 dk. daha pişirildikten sonra altı kapatılır.
antepli olmak baska
anteplı doymaz aska
hele bıde sevdıgı varsa
anteplı olmez asla .............nası olmus herf
rahmedlig bobamın bi miras yedi hakiyesi vardı.o sölerdi.
gonşudan aldıg teşdi.
bi kelle aldıg üç günde bişdi
sağ gözünü yiyen üc gün gan sışdı.
bunu saa gomam ali meleen puşdu
goca kelle dosd adama verilmez.