batinin antebi algilayis bicimi

batının anteb'i algılayış biçimi genellikle önyargılara dayanır.

bir gaziantepli'nin en sık karşılaştığı yersiz tepki "hiç gaziantepliye benzemiyorsun"dur. bu tepkiye bazen yersizliğini belli ederek, bazen gülüp geçerek, bazen açıklamalara girişerek tepki vermişimdir. şimdi buradan tepkisel bir entry ile cevap vermek istiyorum. bunu söyleyenler genellikle daha önce hiç gaziantepli birini tanımayan, hiç bu şehre gitmeyen, muhtemelen hiç de gitmeyecek olan insanlar. en fazla, tanıdıkları gaziantepli bir selebritiden yola çıkabilirler ki bütün hakkarilileri yılmaz erdoğan sanmak gibi olur. zihinlerinde nasıl bir önyargı olduğunu bilmek de mümkün değil. ilk tanışma esnasında "hiç benzemiyorsun" dedirten nasıl bir önyargıdır, nasıl bir genellemedir, kafalarında nasıl bir klişe mevcuttur ben bulamadım.

türkiye'nin hiç bir yerinde uzaktan bir insanın nereli olduğunu anlamak mümkün değildir. fiziksel işaretler çok anlam taşımaz. şive ise artık eğitimli, genç insanlarda nadiren görülen bir fark. zannediyorum insanın yaşadığı ülkeyi tanımaması ile ilgili bir durum bu. kafasında güneydoğuyu bir yerlere koymuş ve "southeastern" ı tek bir şehir gibi algılamış. artık kodlamalar yapılmış ve beyin kıvrımlarının arasına yeni bir veri girince nezaketi unutup "olamaz, bu gaziantepli olamaz" diye alarm veriyor. midnight expressvari bir durum var ortada.

ben hiç bir zaman bu tepkiyi bir iltifat olarak algılayamadım, aksine bunu yapandan anında soğudum, dünya görüşü sığ ve nezaketsiz bir insan olarak kaydettim, böylece ben de en az onun kadar önyargılı oldum. ama benim önyargım bireyseldi ve nispeten daha haklıydı, çünkü en azından tecrübeye dayalıydı.
amaaaaan, onlar biz onları nasıl algılıyoruz derdine düşsünler....
antebi hala köy yeri sananlar bilene var heeeeriiif
yav yuharda eyle demişim ammaaa, çok da eyi algılanmadıı malum, batı tarafın adamı zaten ankaradan aşşaaa bi çizgi çekmiiiiş ötesini hep ayni belley.. arhandan soyun sopun hakkında * tahminde bulunurlar, acı samimi oluncu da yüzüne sorarlar...
ama her ne kadar önyargı olsa da illa bi yemek bahsi açılır, nasıl yapıyorsunuz, yabancı damattakiler gerçek mi diye de sorarlar...ehh, gerisi anteplinin marifetine kalmış,ben genelde karşımdakinin beklentisine göre ya olduu kimiii ya da bir peri masalının acık pembesini azaltır bi de prensle perisini de çıhartır aha antep beyle yemekleri de şeyle diye anlatırım...*
antebi görenler genelde beklemediklerinden olsa gerek beğenerek hatırlıyorlar...6 yıl önce antebe gitmiş tesadüf katmer yemiş birinin, adıyla hatırlayıp tarif ettiğini duydum mesela...
nasıl bilinirse bilinsin, her şehir için olduğu gibi tanıştıkları antepliye göre antep kafalarında şekilleniyor... aa bi antepli komşumuz vardı çok temiz kadındı... bizim şirkete geldi antepten biri şöyle iyidi böyle kötüydü...aa biz antebe çok para kaptırdık gibi...
antalya'da çalışırken bana şu soru sorulmuştu.

- siz gaziantep'de okula eşşekle mi gidiyorsunuz.
(okula teşup'dan selçuk abinin son model mercedes servisiyle giderdik.)

cahil
kıro
gırro
stereotip
-antepli misin
-evet
- kırmançi zanae
- kürt değilim ben
- o zaman sonradan göç ettin sen antebe
- yerlisiyim ben
-???
evet bu konuda sanırım herkes hemfikir bende dışarda böyle bişey yaşadım nerelisin dediler antepliyim dedim aaa hiç benzemiyorsun ben anlamim ki biz antepliler neye benziyk.hatta askerde bi arkadaş oda kendisi zonguldağın köyünden gelmiş şehir görmemiş daha antepte her yer dağ demi demezmi bana orası terorist yatağı demezmi gan beynime sıçrardı yaw.
ben en çok bu sorulara çok gıcık oluyorum,sanki antep hakkında herkes herşeyi biliyormuş gibi sürekli abuk subuk sorular soruyorlar,tabi cevap verirken çok sinirlenmeme rağmen sakin sakin anlatmaya çalışıyorum ama içimden geçen cevaplar aslında aşağıda yazdığım gibi.

soru: sen antepliye hiç benzemiyorsun,bi kere sen esmer değilsin ki araplar esmer olur.
cevap: sen önce bi aynaya bak akıllı arab'a kim daha çok benziyor, sanki esmerler sadece antepten çıkıyor ve sanki bütün esmerler arap.

soru:hem konuşmanda hiç benzemiyor sen kürtçe bilmiyorsun ki ..
cevap:ben senin anladığın dilden konuşurum ama terbiyem müsade etmiyor,git belanı başkasından bul.

soru:hem bak ne güzel okumuşsun çalışıyorsun antepte kadınlar çalışmaz diye biliyorum ben
cevap:senin bildiğin yanıldığına yetmiyorsa ben napayım,senin gibiler çalışıyorsa antep kadını niye çalışmasın zekaları sana on basar.

soru :sana köyden erzak geliyordur ne güzel, anteplisinya ....
cevap: büyükşehirlerin gecekondularında oturup büyük şehirde yaşıyoruz diye sevinen ve antebi hala köy zanneden gerizekalılara söylecek sözüm yok .

şuna bile şahit olmuşluğum vardır:
sohbet ilerlemektedir..
- sen nereliydin?
b: antep
- hadi yaa, ama tek kaş falan yok sende, genelde sizin oralılar ole oluyor da
b: ???
yog arhadaş bu batılılar bura gelmeden bizi annamazlar.sanki köyde yaşeyk.gabız oldum bu annamayan salaklara.gelsinde görsünler şehir nasılmış
arkadaşın biri antep'e gidiyorum ben demiş, diğer arkadaşı sormuş - orda telefon çekiyo mu ?? **
-kaç anneniz var sizin?
-şalvar mı giyiyosunuz genelde?
-internet, sinema, tiyatro, üniversite ... var mı orda?
-konakta mı yaşıyosunuz?
-koyun, keçi, inek falan besliyor musunuz?

yorum yapmaya tenezzül edilmemesi gereken boş beyinliler.
(bkz: o yorum sayılmaz)
ankara'nın sagına geçince herkeşi kürt belleyen dogulu deyip küçümseyen batılılar hala antebin plakası var mı deyn soruyo!!!
yemekteyiz gaziantep programından sonra değişiceğini düşündüğüm biçim. *
"bi anteplice konuşsanaaaa.. hadi hadiii.." dendikten sonra, eminim bütün anteplilerin söylediği iki kelime olan "nişliyn yoo'rum?" cümlesine "hönk..!!?!!?" cevabı verirler ve akabinde "meal" isterler.. öğrenince de telafuz etmeye çalışırlar.. bi süre sonra bazı deyimleri ve hitapları öğrenirler ve "la yorum antep cidden memleket içinde memleket ha..!!" derler.. bi de şivenin ahengini, müzikçilerin tabiriyle soundunu verebilseler :)
batının türkiye'yi algılayışından pek farklı değildir. ışin komiği ise batı bizi yanlış tanıyor diye dert yanarken aynı hatayı kendi ülke sınırları içinde ki iline yapmaktır.
bigün izmirliymiş geldi çiçekçi arkadaş dan çiçek alıp hasde görmiye gidecemiş bi denesi demesin mi biz hasde görmeye çiçek götürürüz diye,ben de hemen cevabı yapıştırdım,yok biz daha hasdeye golanya basimet götürüyk diye adam çıktı getti biz arhasından başladık gülmiye
batı daa gendi gendine ıstıfıl olameyken , antep çokdaann gendi yağından kavrulmaya başlamış ...
onnun uçun batı antebi heç bi zaman anglayamaz,alıgıliyamaz..
  • /
  • 2