antebinyerlisi

Durum: 339 - 0 - 0 - 0 - 12.01.2010 15:29

Puan: 2042 -

16 yıl önce kayıt oldu. 3.Nesil Yazar.

Henüz bio girmemiş.
  • /
  • 17

ağzıyla motor sesi çıkaran antepli

buda bir diğer video amma vtunnel den girin haa

http://www.youtube.com/watch?v=ek-a_n8pe4a

antepteki kokorecci istilasi

siğara zammına anteplice tepkiler

eyi oldu eyi, bende bıraktım beyleliknen..

çocuk olasın

çocuun karşısında verecek cevap bulamayan günümüz ebeveynlerinin durumdan yırtmak için uydurduğu sihirli cümle..

eskili ufak guugil

antepteki kokorecci istilasi

çok şükür sonunda dediğim hadisedir, bundan 6-7 sene evvel şehir pasajının girişinde açılmıştı istanbullu süleyman adında bir abi yapıyordu sonradan battı gitti kimse yemedi falan filan. ama inşallah bu sefer tutarda artar şu kokoreç olayı yeen seviym yoorum.

ben antepli deel miyim?
antepliler dışarılıları gasganıyda mı yimeyler?
ona verecen paraynan 2 kilov et alır çoluunnan çocuunnan yersin.
bu sorularnan felsefik bir bakış açısı getirdim mi olama?

antepin 7 harikasi

bende farklı bir açıdan yaklaşayım olaya
1- gaziantepspor
2- antep kalesi
3- bişirici mescidi
4- antepçe
5- antep mutfağı
6- antep camıları
7- sözlük **

orda tuvalet temizler burda seni beni begenmez

memleketimin adamlarının alamancılar için * icat etmiş olduğu atasözdürü.

zoytarı

saçını günün modasına göre şekillendiren, düşük bel kot giyip converse ayakkabı ile takılan ben gibi gençlere güzel memleketimin balıklı parkı ihtiyarlarınca verilmiş sıfattır. böylede seviyoruz onları *

alamancı

benim için bir kaç anlam ifade eder bu kelime. uzun yıllar belediye pasajında düven çalıştırdığımız içün;

1. altın golye
2. levis marka kot *
3. malbora
4. pahalı pahalı teypler
5. burnu dik adamlar

(bkz: orda tuvalet temizler burda seni beni beğenmez)

anteplinin tabu oynaması

anteplinin mümkünatı yok başarılı olamayacağı oyundur. misal verecek olursak.

antepli adam gazeteyi inceltir kaste deyi söyler.
kamyona ise direkman gamyon der. tdk netsin duz netsin *

burc sinemasi

eleziz

aynen öyledcir aslı el aziz olduundan mütevellit. anteplilerce işi uzatmadan aslına dönmüşlerdir.

sanko holdingin yaptığı alısveriş merkezinin antepden götürüleri

meybuz

onun üstündeki ambalajını gemirir gemirir dururduk. mal bi türlü bitmezdi. kırmızı olanı her tarafımızı gıpgırmızı ederdi. meybuz yediğim yetmiş iki maalle öteden belli olurdu. ilk çıkyıında tenesi 5000 lira idi yeni paraynan kuruşun yarısı etmekte. sonraları elli bin oldu yani 5 kuruş. şimdilerde ne kadar bilmiyorum ama onnan geçinen adamlar var kamyonlarla servis ediyorlar. ne gazanıylar diye yeen düşündüm bulamadım.

(bkz: şekerin kilosu belli)

burdan belediye baskanina sesleniyorum

gaziantepspora el koysun bizi urfalılardan kurtarsın. ayrıcana şimdiki stadın yerine daha moderin bir arena inşaa etsin. öte tarafa gediyken kutu kutu paklava paketlesin..

orta balik

kucuk emrah antepli olursa

antepsporun maçına getmeye karar verdi birgün, getti de lakin bilet parası yeen pahalı gelinçi turnikelerin arasına girdi; - abi acı sennen giriym ne var, dedi.
yıfka yürekli ve yardımsever antep taraftarları seferber oldular hemen. iki gişi bi biletnen giremessiiz aam çeken sekuriticiye;

- la yorum heç mi heyir lazım deel size dediler.
ve hurraynan gürreynen tribüne girdiler. yalnız bir tuhaflık vardı. içeri girdiği adamlar antepspordan çok emrahnan ilgileniydiler. dayım sarılırp orasını burasnı mıncıklıylardı.

bi süre sonra devre arası oldu. emrah tuvalete getmeye yeltininçi peşinden de gennini içeriye sohan bıyıklı adamın yanında ki gırık tipli ibne de peşinden getti. emrah başına gelecekleri biliydi. ve o anda tarihi bir söz söyledi
(bkz: tecavüz kaçınılmazsa zevk almaya bakacaksın) * *

anteplice şarkılar

hasan hoca

vakti zamanında elini öpmüşlüğüm vardır, antebin sayılı alimlerindendir. heç tanımayan adam bi defa ekrem özdil camiinde namaz kılsın medineye mi geldim der kendine. zira herkes şalvarlı sarıklıdır. çok hoştur. allah uzun ömürler versin..
  • /
  • 17
Henüz hiç başlık açmamış.
Henüz bir favori entry yok.

Toplam entry sayısı: 339

anteplice ilk tepkiler

yaşanmıştır.
gaziantep hayvanat bahçesine ilk defa zürafaa gelmiştir. ahali toplanmış izlemekte bir tanede muhabir haber peşindedir ve tek tek halka sorar?

- merhabalar efendim ilk defa mı zürafaa mı görüyorsunuz?
- he daha yeni gördük ne zaman geldi bu?
- bu sabah gelmiş isviçreden.
- eti yinir mi ola?

fırın muhabbetleri

en güzel, en has muhabbetler burada döner genelde. bişirici ile dırnakçı konuşur tapçı da seyreder olan biteni. çünkü o kast sisteminin en alt tabakasından olduğu için konuşmaya hakkı yoktur. örnek verecek olursak;

x - la mamet telefonun yeen gözelmiş onu ne zaman aldın yorum
w - yav 3210'um camının tuvaletine düştüydü gettik haves güves aldık hele dur baalım
t - yaw bırak herif dayım beyle deyn gamarası olmayan telefon görmedik elinde
x - doğru sölüyn ammoğlu mamedin gayınbabası zengin
w - senin motoruna satsak sülalemize sermiye ederik genni, daha telefonuma göz dikiysin
x - deen aam hızlı hızlı taplan ağşam oluy


birde bu fırınların bir özelliği daha vardır, o da verilen sözü yerine getirmemekle alakalıdır.
güccük uşak anasının bohça ettiği tepsiyi fırına getirir girer girmez tapcı hamuru bırakır unlu elleriyle tepsiye hücum eder, o anda onun tek hayali bohcanın içindeki bişecek şeyi öğrenmektir. önce sana sorar sen daha söylemeden hemen açar bakar sonrada zafer kazanmış komutan edsaynan 20 dene tepsinin en sonuna goyar. evet gelen lağmacındır ve olaylar gelişir;

- kaç tene olucu bu?
- normal olsun acı bide gevrek olmalıymış
- bi saat sora gel al

çocuk gider alışkanlıktan olsa gerek bir saat 15 dakka sonra gelir.

- ammi bizim lağmacın vardı?

numara vermediği için tepsiyi ara ki bulasın

- aha bekle hemen yapak ammisin gülü (alttan alma evreleri başlar)

çocuk yarım saat bekler tepsi ellenmez, bir saat bekler tepsi ellenmez eve gider ağlaya ağlaya, birde babası da bağırır çığırır.

- elli dene fırın var gettin orayımı buldun langır lingir

çocuk yeniden gelir fırına ve gözyaşlarına daha fazla dayanamayan bişirici;

- deen ağam bu adamın içini getirin (lahmacun içi)
ve 10 dakka içinde hepsi yapılır biter.

ama ne gevrek olmuştur nede düzgün birşey çıkmıştır. tabirir caizse cenaze evi lahmacunu yapılır verilir uşağın eline.

herşeye rağmen iyiki vardırlar fırıncılar. onlar olmasa antep antep olmazdı sanırım.

adil ozberk

gaziantep'in yetiştirmiş olduğu en büyük alimlerden biridir.

babamın kendisinden bizzat ders almışlığı olup, ıslam dininin hizmetkarı olan nice ender insanlardan biride adil hoca efendidir. gaziantep te hemen hemen her insanın, hakkında birşeyler bildiği adil hocayı burada paylaşmayı kendime görev adlediyorum;"kendisi türkiye de yetişen ender karilerdendir.mısırda mustafa ısmail, abdussamed gibi ünlü karilerle beraber ders almıştır. mısır el ezher üniversitesini birincilkle bitirmiş daha sonra diplomasının denkliğinin kabul görmemesinden dolayı suriye de bir üniversite daha bitirmiştir.

gaziantep'te bir çok camide*hatiplik yapmıştır. vaizlik yaptığı camiler kendisini dinlemek isteyenlerle dolup taşmıştır. aynı zamanda gaziantep lisesi ve ömer özmimar ımam hatip liselerinde din kültürü dersine girmiştir.adil hocamızın yetiştirdiği talebeler arasında merhum milletvekili bedri ıncetahtacı, hollada da rektör olan prof.dr.ahmet akgündüz, hollanda da öğretim görevlisi olan fatih özberk, şu an şehitkamil belediyesi başkan vekili olan bekir öztekin*salman büyüköz, ısmail yılmaz ve mustafa akgün kazakistan'da din görevlisi olarak hizmet vermekte olup ve daha ismini bilemediğim ve şu an türki cumhuriyetlerde hizmet yapan birçok talebesi bulunmaktadır.

adil hocamız cuma namazlarındaki vaizlerinin yanısıra haftanın üç günü*birçok camide sayıları 300 ü bulan genç-yaşlı,talebe-esnaf birçok kişiye kuranı kerim öğretmiş, hadis ve fıkıh dersleri vermiştir. benim de mezunu oldugum hoşgör fatih kuran kursunun da temelini attıran ve hocamız sayesinde 1996 dan bu yana belki de sayısı 500'ü aşkın hafız yetişmesine vesile olmuştur.

gaziantep imizin bu manevi mimarının tek gayesi memleketindeki insanlara bir besmele dahi öğretebilirmiyim acaba olmuştur.ve çok şükür ki talebeleri birçok yerde şu an hizmet yapmaktadır. bu güzide insan 1999 yılının şubat-mart aylarında sabah namazından sonra talebelerine ders verirken rahatsızlanır ve 1 ayı aşkın süre hastanede yatar ve 4 nisan 1999 günü vefat eder.

hocamızla ilgili güzel bir iki olayı sizinle paylaşarak sözümü bitirmek istiyorum. bir gün mısırın zenginlerinden birkaç kişi adil hocamızın akşamları ders verdiği camiye gelirler ve hocamızla birgörüşme yaparlar.hocamızdan mısıra gelip kıraat dersi vermesini karşılığında hocamıza araba, ev, yüklü miktarda maaş vereceklerini söylerler. hocamız gözleri yaşararak; ben bu insanlara acaba bir besmele öğretebilirmiyim çabasındayım der ve teklifi geri çevirir.

gaziantepteki birkaç iş adamı ile hacdan gelirken rahmetli sani konukoğlu; ''hocam kabeyi son birkez daha görebilir miyim ?'' sorusu üzerine hocamız karşı dağı göstererek oraya bakmasını istemiştir.dağa bakan konukoğlu kabeyi görünce bayılmıştır.

ışte hocamız böyle keramet gösteren ve kendisini hizmete adamış bir şahsiyettir.gaziantep büyük bir üstadını kaybetmiştir. ve üzülerek söylemeliyim ki halen yeri doldurulamamıştır.rabbim(c.c. )hocamızın mekanını cennetten bir köşk eylesin ve hocamızla birlikte efendimiz(s.a.v) cemalini seyretmeyi nasip eylesin...

adil hocanın nükdedanlığına dair bir anektod ;bir defasında; ?ey cemaat mübarek gecelerde bile olsa camiye geldiniz. sefa geldiniz hoş geldiniz. bakın ne güzel, sanki hamama gelmiş gibi inşallah günahlarınızdan da arınmış, temizlenmiş olarak evlerinize döneceksiniz. yalnız eve dönerken, yoldaki lağım çukurlarına, derelere tepeler dikkat edin! temiz temiz eve bile giremeden, geri kirlenmeyin. üstünüzü başınızı batırmayın. yazık bakın temizlendiğiniz bir işe yaramaz sonra!? diye nasihat etmişti.adil hoca demek istiyordu ki; yaptığınız tövbe ve ibadetler sayesinde elde ettiğiniz güzellikleri tekrar günah işleyerek yok etmeyin.

bir not ise şöyle: ispanyadaki öküzler 'gırmızı'ya düşman bizim öküzler 'yeşil' e düşman diyerek kıvrak zekasını bir kez daha göstermiştir.

cigerci haydar

kendisi ölmemiştir sadece yaşlandığı için emekliye ayrılmıştır. şimdilerde oğlu ali devam ettirmektedir. benimde ilginç bir anım var kendisiyle.

birgün sabah namazını ömeriye'de kıldım ciğer yimiye gettim malum yere. içerde eski başkan celal doğan, vali muammer güler falan da vardı. adamın biri;

müşteri: -la yorum haydar usta gel saa anamı veriym dedi.
haydar ammi: - yok usda ben almam heç ısrar etme
müşteri: -la niye almıyn iki dene antep eevi var daha ne istiyn?
haydar ammi: -yav geçen gün size geldim sende evde yoktun, ananda yıkanıydı banyonun deliğinden baktımkine ananın örekesi güneşte gala gala güccülmüş, bana yaramaz ağam.

tabi bu haneen üstüne başta celal doğan ve vali muammer güler olmak üzere hepimiz yarıldık gülmekten. allah uzun ömürler versin..

bişirici kasteli

içinde tuvalet, banyo, hamam ve kastel mevcuttur. atalarımızın ileri görüşlülüğüne en güzel örnek olan bişirici, mescite gelen insanların hem gusül abdesti almasına, hem tuvalet ihtiyacını gidermesine, hemde namaz kılmasına imkan sağlamıştır yıllar boyunca. eskiden ramazan ayı sıcağa denk geldiği zaman millet gider bişiricide ki havuza ayaklarını sokrar serinlermiş. önümüzde ki ramazan benimde böyle bir niyetim var. hatta eksiliufaksözlük bişirici zirvesi diye bir oluşumun hayali de iştahları kabartıyor.

turistik carsi

antebin bütün çıksorutsporlularının moda merkezidir. aslında buradaki çıksorutspor kelimesi bir kıroluğu temsil etmektedir. ispanyol paça kumaş pantolon giyen, altına yeşil beyaz adidas çakması spor ayakkabı giyen, ve mor renk üstü logolarla süslü gömlek giyen bu mahluklar güruhu, gaziantep'i temsil etmedikleri gibi imajına da zarar vermektedirler.

gaziantep cumhuriyeti

bir ütopya gibi görünsede hayalimin doruk noktasıdır kendileri.

-bu devlette maçlardan önce camilere gidilir gaziantepspora başarılar dilenir. gaziantepspor mu o da milli takımımız herif.
- bayrağımız siyah zemin üzerine kırmızı bir hilal ve altına cami şeklinden ibarettir.
- devlet cumhuriyetle yönetilir halifelik yeniden burdan devam eder. halife herşeyin amiridir. cumhurbaşkanı bile ondan emir alır.
- çocuklar okulda yabancı dil olarak türkçeyi bellerler satı antepliceleri vardır.
- en iyi müttefikimiz türkiyedir.
- türkiyeyle aramızda sınır falan yoktur sadece yönetim biçimimiz farklıdır.
- milli içkimiz urmu dut suyu, milli yemeğimizde balcan kebabıdır
- resmi bayramlar şehitler abidesi önünde, dini bayramlar ise tüm bürokratik vekillerin katılımıyla demokrasi meydanı (osmanlı meydanında) kutlanır.
- 3 farklı eğitim bölümü vardır, islami fakülte, milli eğitim fakültesi ve zanaatkarlar fakültesi. bu fakülteler 15 sene olup ilk ve orta öğretimde içindedir. islami fakülte halifelik makamına uygun elemanlar yetiştirmek için çalışır, milli eğitim fakültesi bürokratik vekiller yetiştirmek için çalışır, zanaatkar fakültesi de doktor, bankacı, yemenici, bakırcı gibi zanatkarlar yetiştirmek için çalışır.
- cumhurbaşkanı her sene 25 aralık tarihinde türkiye'yi ziyaret eder ve türkiye cumhurbaşkanlığına bağlılığını bildirir.

bunlar benim yorumlarım, benim yorumlarımı beğenmeyen arkadaşlarımızda olacaktır. sizlerde kendi yorumlarınızı yapın bakalım hadi...

sözlük bana pendir kimi avrat bul

utangaç anteplinin sözlüğü anasının babasının ki bazen yengelerinin bile yerine koymuş olduğu cümledir.

(bkz: havla sirin nefis kafir)

türk ün verdün ü gaziantep

(bkz: fransız'ın antep'i verdun) olması gerektiği kanaatindeyim zira örnek alınacak son ülke fransızdır bir antepli için.
Henüz takip ettiği biri yok.
Henüz takip eden biri yok.
izmir escort gaziantep escort kayseri escort maltepe escort denizli escort bursa escort gaziantep escort mecidiyeköy escort beylikdüzü escort marmaris escort beylikdüzü escort esenyurt escort beşiktaş escort bodrum escort sakarya escort