antep avradı

kitap okumaz (bir ara beyaz dizi modası varken okuyanlarına rastlanırdı), kelebek ve günaydını gazata sanar, posta gazatasını buldumu okumadan bırakmaz.

herifinden şikayet eder, gaynanasından şikayet eder, gelinlerinden şikayet eder, damadından şikayet eder, uşak devşekden şikayet eder.

biraz histeriktir, ilgi çekmek için hastalık(lar) uydurur. acil servis personeli hastalık numarası yapan antep avradlarını yürüyüşlerinden tanır. bir diazem verilip psikiyatriye gönderilirler ve antep avradı artık "sinir" adını verdiği ve "bende sinir var" olarak ifade ettiği bir hastalık sahibidir.

antep avradı antep erkeği yüzünden mi böyledir, yoksa antep erkeği mi antep avradı yüzünden böyledir bilinmez. bir yumurta -tavuk döngüsüdür bu.

özeleştiri neyin bilmez. nerede hata yaptım demez. kerttirme laflar eder. hiç başına gelmeyecek gibi kınar, kınar, kınar. başına geldiğinde "neen beyle oldu" demez. el- gün için yaşar. el ve gün çocuğunun ve eşinin ruh sağlığından bile daha önceliklidir.

dünyaya objektif bakamaz. seda sayan, esra ceyhan'ın hedef kitlesidir. modayı takip eder ama tektipleşmek için. herkesin evinde boncuklu perdeler, aynı mobilyalar, aynı sedefli duvar boyası, aynı gümüş gondol olmasında, yaşlısının sırtında aynı mısırlı, gencinde aynı payetli-pullu buluz olmasında sakınca yoktur, yeterki geri kalmasındır, aynı olmakta sakınca yoktur. farklı olmak sürüden ayrılmak demektir, kınanmak demektir.

antep erkeği için romantik değildir denilir ama aslında antep avradı romantik değildir. son derece gerçekci ve analitik düşünür, öyle de yaşar.

hep "dediydi, demişti" der, "ben okudum, gözlemledim, araştırdım ve fikrim budur" demez, diyemez. yoksa "bu avrada nolmuuuuş?" derler. aptal mıdır, zekası mı kıttır? asla, ondaki akıl yeddi mahalleye yeter. miras paylaşımlarında ve alışverişte 4 işleme, geometriye ne kadar hakim oldukları görülür. ama zekasını gizleme gereği duyar, sivrilmek işine gelmez, perde arkasını tercih eder.

yıllar geçer antep avradı da, erkeği de değişir ama hiç tekamül etmezler. anlatmak ve göstermek için yaşar, dururlar.

bu entry, genç-yaşlı her yaştan antep avradlarını kapsayan bir genellemedir. genellemelerin istisnaları da içinde barındıracağı akılda tutulmalıdır. fedakar anneler, çilekeş avradlar, kan kusup kızılcık şerbeti içtim diyenler, çalsa çığırsa aşık deli oldu çekse otursa belasını buldu derler modunda hep kontrpiyede yaşayanlar içinse ayrı bir entry yazılacaktır. bu entryde biraz tuzu kuru olan avradlar karikatürize edilmiştir.
15 günde bir dönen toplantıların çıkışında annesini, bacılarını, halasının kızlarını ve hatta bacısının eltisini, görümünü (mevlit çıkışıysa bunların yanında hocayı) evlerine dağıtmak üzere doldurur arabaya. arabayı sürerken kontrolü elden bırakmazken günün değerlendirmesini yapmayı da ihmal etmez:

- ayselin görümü ne yavan etti kele, içerde yattı bösböök arvat.
#beiyg, ben de o yoktu belledim sahden neen eyle etmiş. hasdemiy di ola?
- yok bacım dayım dayım beyle eder, geçen benim toplantıda da yatmeyk miydi? biraz gaba yani. *

herkesi evine ''hayding alasmalladııık canım, hösüyn beye selam söyle, bi akşam gelin de oturun, beklerik*'' diyerek dağıttıktan sonra bitmek bilmeyen enerjisiyle bi soluk da pazara ya da markete uğrar.
'vııjjk' diye hızla çeker el frenini. bu ona bir özgüven verir, hava katar. gözündeki güneş gözlüğünü taç niyetine nerdeyse ensesine kadar yatırır. artık alışveriş için hazırdır. 'ciciiiyyk' sesi çıkaran uzaktan kumandasıyla arabasını kilitler.
gün batarken kahramanımız yeni maceralara doğru yol alır ... ne de olsa o bir antep arvadıdır ...
geoid; yani kutuplardan basık, ekvatordan şişkin bir şekildelerdir tam anlamıyla.
2 antep arvadı:

+ aboov hayce bacı sen misin ne? zere gaç gündür gözüm sergiydi, seni görücüymüşüm de ondan heralda!

- allah yıraf ede emmun, ben de öldün belledimdi seni, nişleydin bunca vahıttan belli?

+ sorma, güccük oolanı everdim. eşgi, üşgü bağımızın goroo deyip, görümümün gızını alıym dedim. almaz olaydım. başıma gelen bişmiş tavığın başına gelmezdi. germece gerilesice gelinin eli yüzünde ekmee dizinde. elinden gabıklı goz yinmez. onca emeem boşa geddi. gelin elden ayrıksı önüne geleni it gibi gapıy. oolanın işi biddi, neysenin anasını etken yedi, gemikken addı. meersem, oolan geder it getirir; gız geder yiğit getirirmiş. şindi de erceden odalarına çekiliyler, bana gırcıvık veriyler.

- aman bacım, sen de inne yimiş ite dönen o gelini nerden buldun? kör pisik kimi yidiini inkar ediy. hasaba alma onu da sen gendine bak. ambel beter kepir hış yatarsın soona bahanın bile yok?

(ayağını denk almanın kıyısında maaabbetler)

10 adımda antep avradını tanıma.

1.birini kerç etmeyi,kınamayı çok severler..ayrıca aşırı derecede hasettirler... bu huyları nedeniyle müthiş bir taklit yeteneğine sahiplerdir,biri ne yaparsa diğerleride aynısını yapar.

2.kapıda konuşmayı çok severler,nedense söyleyecekleri hep kapı ağzında gelir akıllarına.

3.yemek konusunda çok az fire verirler,genelde hepside çok güzel yemek yaparlar.yemeği yaparken kokusundan doydum gibi bi sıkıntıları yoktur,her şekilde yemek yiyebilirler.

4.laf çarpma konusunda üstlerine kimse yoktur,aradan elli yılda geçse hiçbir lafın altında kalmazlar,unutmazlar unutturmazlar.

5.ıçten pazarlıklıdırlar,düşmanlarına asla gerçek yüzlerini göstermezler avını bekleyen aslan misali en uygun zamanı beklerler saldırıya geçmek için.

6.kıyafetleri dışarılık ve içerilik diye ikiye ayrılır.dışarda hanım hatın içerde paçoz olurlar.

7.koca ve çocuk bakımından hepsi doğuştan bahtsızdır,şikayetlerin büyük bölümü bunlar üzerinedir.

8.markette reyondaki ürünlerin hepsini eller,içini açar,karıştırırlar..en son almaya karar verdikleri zamanda en arkadaki ürünü alırlar.

9.evlerine en güzel en pahalı eşyaları alır ama asla kullanmazlar,antep işlerine o kadar emek verirler ama sadece yeni gelin olunca ilk 15 gün kullanılar,sonra naftalinleyip sandığa
kaldırırlar.

10.ama herşeye rağmen her eve lazım kadın türüdür,ideal bi eş ,fedakar bir annedir.tek amacı evini ev etmek,kocasını adam etmek ve çocuklarını hayırlı birer evlat olarak yetiştirmektir.kusurları vardır ama bu kadarcık kusur kadı kızında da bulunur.yoğun antep arvadı

*


+ geldiiiim!
+ alooo!
- belgin ben, firdööz hanım,nasısıngız?
+ çok şükür belgin hanııım,aha bi gaç tencere yıhıydım.
- goley gessiiing,goley gessing.
- şey diyicim,biliyng ben yan sitening de gabuluna gatılıym.
+ hee tez canlısıng maşallah*
- yog heerif ondan deel*,evde otur otur yeeng canım sıhılıy.
- ferahlıym gedinci,o yanı benim ki.
- yav niye aradıımı unuddurdung bæa.
+ hııı de hele.
- deym ki bu eltim gilin sitedeki gabula da gatılıym,amma acı gennime güvenemiym biraz
- baa yoldaş ossang barabar getsek olur mu,hem ayda bi yapıylarmış orda,pasta böree de bi dene sıponsor pastane buluglar ordan geliy diyler.
- yanı mesarifi de olmaz sıra bize geldiinde.
+ hıı..hee eyiymiş eyleyse.
+ şimdi belgin hanımcıım haa gündü bu gabul?
- onu unuddum amma sen hele müsayit oldoon günleri de baa..
+ ecandama bi bahıym iki dægga geliym aha.
+ hıh geldim.
+ şindi yarın gurutmalık balcana bagmaya gedicik herifnen.
+ devlisi gün oolannan salçalık büber için yer buldurttum gennine bi dene,ora gedicik.
+ ondan soorahı gün de görümüm gildeki gabula gedeceem.
+ hamise bahıııym,o gün boşum,cumaya da biliyn mukabeleye gediyk hocıya,perşembe boşum yanı.
- hıı hee doluymuşung maşallah,baa diyng bi de tez canlı diye*
- temam firdöös hanım,ben gününü örgenip haber vereceem size,bizim arebayla gederiz deel mi?
+ farketmez haası müsayit olursa artı.
- e pekey hösüyn beye selam söyleying,zeliha gız da heç yanıma urgamıy acı onun da bi gulaaanı çeking.
+ pekey belgin hanım,iledeceem,yægşamlaar*

...


kendisi benim annemdir.
beşaratlıdır.
her işin üstesinden gelebilendir.
zekasına akıl sır ermeyendir.
içgüdüleri ortalama bir kadınınkinden farklı olandır.

dilini hiç bilmediği bir ülkede tek başına**** gittiği alman marketinde, kızına* pişireceği yuvalamaya katmak adına, kızının aylardır aynı markette sormadık adam bırakmadığı halde bulamadığı süzme yoğurdu bulabilendir.
helal olsundur.
http://img16.imageshack.us/i/32283132001420159153100.jpg/ baalantısındahı poturafdahı avrat ayni anam.

sahılam, hıg deyig rahmatlıgın burnundan düşüg.
la bu antep arvatlarının hepisi birbirinin gobiyesimi ne *?
soonadan deniz görüg arvad poturafı, eyle benziy, eyle benziy ki rahmatlıya...
vallaha, aynı gendi..!
yarabbim yosam benmi yannış göriym.
la bu benim anammı yosam, gendine mi benziy..?
bu antep avradlarını gurban olduğum allah sen beyle hep çifdmi yaradıyn..?
-la yoorum mamed, yosam bu avrad benim anam mı..?
eyer yoharıdahı bu poturaftahı antepliym deyni bar bar baaran avradın yüzü ayan beyan belli olmasa, nerediyse bu avrat valla billa anam diyciydim.
bu poturaf arhadan çekilmiş olsa, avradın yüzü belli bellisiz olsa "la yosa anam benden habarsız ikinci naan denizemi getti" deni, valla gendi gendime sorucuydum.
zere, denğizin kenarında yiiymi santimlik bu yere yüzügoyun tuman bu avrat, ayni anamın gendi kimin bi avrat.
belli, bi antep avradı...
sah söyliym, vallaha billa, ayni beni bööden, südünü emdiğim gıymatli anam.
ölçüsüynen, biçisiynen, gazaaynan, pantoluynan, (tası, darağı ve sabını poturafta yok amma mutlaha görinmiydir ve ille vardır) zubunuynan, başının örtüsüynen, altıynan, üsdüynen, saçıynan, başıynan görüntüsiynen ve her şeyiynen ayni anam...
eğer gözünde gözlük çerçevesi olmasa ayni anamın gendisi...
birez daaa etli butlu olsa, diycimkine bu benim anam...
gelelim hakiye kimin anamın ömrü hayatındahi ilk ve tek deniz macerasına...


duyun millet, yüzme bilmiyen anam denize giriyyy

1985 yılımıydı neydi.
hayatında deniz görmiyen, yüzme bilmiyen anamı zor bela ikna ederek gızgalesi'ne gettik, bi kaç gün galmıya.
anamada "deniz suyu duzludur ayaklarına, vücuduna eyi gelir, girmen gerek" dedik.
hayadında yıldız hamamı ve evin eşşikliğinden başka yerde çimmemiş, yıhanıp arılanmamış olan anamı ilka çok çok zor olduydı.
getmesi bi dert, denğize girdirmesi ayrı bir dert.
garpuz kestik olmadı, teze dülbent aldık ganmadı, sanğa para vericik dedik inanmadı...
ancak yüzmeyi, çimmeyi ve tummayı bilmeyen anam ilk günnerde denğize sadece biz gir dedikçe inadımıza ayahlarını sohuydi.
bi sabah baktıhhına erkenden otelde anam gayip.
uşak devşek anamı ararkene bir de ne görek.
eline bi galip yeşil ülfet sabunu ve bi naylon bi güçcük gova alan anam, denğizin kenarına asbaplarıynan oturmuş bi yandan başına vücuduna sabın çalarhana, bi yandan da başına gova gova denğiz suyu dökiydi.
üstü başı zubunlu, gazaklı, asbaplı olduğu için sorduk:
-ana burada nediyn:
-çimiym olum. ayip deel, asbablıyım. elim arhama yetmiy. acı biriiz gelsin de babıyn heyrine şu arhama bi sabın çalsın..
bir de bunların özlerinden ayrılmaya çalışanları vardır ki inceleyim derken daha berbat olurlar.
-küfte temel besin kaynagı olan
-elleri ve kolları altınla dolu olan
-güzzel yemek yapıp herifininde bu yuzden kesdisi gibi tombiş olmasını sağlayan
-uşaana , yiğenlerine ,dezesinin ogluna , ve bilimum butun evlenme çağındaki uşaklara heyirli bi gısmet bulmayı kendine vazife edinmiş
- zılgıt makinesi
feysbika ilk girince once eltilerini, soora gorumcesini en song ohul arhadaslarini ariylermis. *
antep avradı türkiyede eşi benzeri bulunmamış kadın tipidir. genelde hertürlü yemeği en ünlü ustalara taş çıkartacak şekilde yaparlar, kocalarına karşı hürmetkardırlar, oturup kalkmayı bilirler, ağır başlıdırlar. ama bu söylediğim kadın tipi malesef 1980 ve önce doğumlu olanlar için geçerlidir. ışin gerçeği zamane antep avratları eskilerini mumla aratıyor. genelde şehir dışında öğrenim gören kızlarımız özünü unutuyor, gördüğü modern (!) yaşam tarzını antepte göremeyince asabileşiyor. yemek yapmadan anlamıyor. benim de elim ekmek tutuyor diyor ve herifini zıvanadan çıkartıyor, evlendikten sonra kendini salıyor, şişmanlıyor. kendisine yol soran adamın kendisine asıldığını zannedip havalara giriyor. (bkz: hem kel hem fodul). yine de antep erkeğinin, antep harbinde kahramanca savaşan ninelerin hatrına antep avratlarına bilinç altında oluşan saygı ve sevgileri halen sürüyor.
http://img16.imageshack.us/f/32283132001420159153100.jpg/

tam gendidir.*****
(bkz: tustuvalak)

bi de şu videoyu izleyin kesinlikle: www.youtube.com/results?search_query=antep+avrad%c4%b1&search=search
yaratılışta insanoğlu topraktan, balçıktan yaratıldığı rivayet edilir bu tarif uyarınca özellikle antep avradının terkibi farklıdır; daha çok bulgur, simid ağırlıklıdır.
(bkz: bir antep avradının yarısının bulgur yarısının simid olduğu gerçeği)
küftesi leziz fehat ki lafı, hanee çok bi çeşid avrat. birinden birini seçmek lazım: ya hızlı yaşa-genç öl diyip köfte, dolma, zılgıt yer yetmişinden evvel mazmahora gedersin; yahut geder bi izmirli avrad alır, yimeeni gendin yapar, kafağı dinlersin.
hisleri guvvetlidir..galbinin temizliinden midir ney işler ufak ufak ona malum olur..
oolunu pek sever, gızlarını da sever* ammaaaa bağının goruuu başkadır..tövbe billah laf söyletmez..
sürekli bakımlı ve derli topludur..gözünün üstünden mavi/yeşil farı eesik olmaz*
gırk sene melmeketinden dışarda yaşamıştır amaa evine giren bunlar antepli der..çanaa, yün yataa, tencere dahımları varlıkları ve sergilenmeleri açısından yerindedir..gelenekçidir..misal,ne bayram sabahı yuvarlaması, ne gurbanın ilk günü kebabından vazgeçemez..hıdrellez de çocukluunda ne yapılıyorsa torunun çocukluu gelmiştir, aynısını yapmaya devam etmektedir...
naader gollesterol şu bu derdi de olsa evin içinde, ucundan gıyısından da olsa orjinal antep yimee yinir..yeni tariflere açıktır ammaaa gerekli salça ve baharat takviyesiyen yimek rayına oturur..
yokluğunda bile evde gendinden gizli iş yapılmaz.. nası beceriyse kırk daafa yuyup yıhasan da bütün delilleri ortadan galdırsan da illa ki anlar.
temizdir..hatta hayat felsefesidir...sağı solu silmekten, saatlerce elektrik süpürgesi çalıştırmaktan, makine dururken elle yıhamadan vazgeçemez..gapıdan çıharken illa dönüp dönüp evi düzeltir..gerekçesi de ya başımıza bi iş gelirseeee, başkası eve gelirseeee gusur bulmasındır..yani öldükten sonra bile temiz gadındı denmesi önemlidir..yada hırsız girerse 'peh ne temiz' demesini umuyor olabilir..
elbettekiiiiiii* herifini yönetir..sonuç değil ama yöntem herifinin tercihiyle şekillenir..önce iyilikle başlanır, direnç gösterilirse her tür kavga, söylenme vs vasıtalar kullanılarak beklenen sonuç elde edilir**
aile hayatı, esas unsurları bakımından kendi tercihlerine göre devam etmektedir...üzüntüsü melmeketinden uzak yaşamaktır..gader işte neeedici..ama gsm lerin bedava tarifeleri sağolsun, antepte otursa ailesiynen anca buader görüşebilir..
bu benim annem..devam edeceğiz..