antep avradı

http://img16.imageshack.us/f/32283132001420159153100.jpg/

tam gendidir.*****
http://img16.imageshack.us/i/32283132001420159153100.jpg/ baalantısındahı poturafdahı avrat ayni anam.

sahılam, hıg deyig rahmatlıgın burnundan düşüg.
la bu antep arvatlarının hepisi birbirinin gobiyesimi ne *?
soonadan deniz görüg arvad poturafı, eyle benziy, eyle benziy ki rahmatlıya...
vallaha, aynı gendi..!
yarabbim yosam benmi yannış göriym.
la bu benim anammı yosam, gendine mi benziy..?
bu antep avradlarını gurban olduğum allah sen beyle hep çifdmi yaradıyn..?
-la yoorum mamed, yosam bu avrad benim anam mı..?
eyer yoharıdahı bu poturaftahı antepliym deyni bar bar baaran avradın yüzü ayan beyan belli olmasa, nerediyse bu avrat valla billa anam diyciydim.
bu poturaf arhadan çekilmiş olsa, avradın yüzü belli bellisiz olsa "la yosa anam benden habarsız ikinci naan denizemi getti" deni, valla gendi gendime sorucuydum.
zere, denğizin kenarında yiiymi santimlik bu yere yüzügoyun tuman bu avrat, ayni anamın gendi kimin bi avrat.
belli, bi antep avradı...
sah söyliym, vallaha billa, ayni beni bööden, südünü emdiğim gıymatli anam.
ölçüsüynen, biçisiynen, gazaaynan, pantoluynan, (tası, darağı ve sabını poturafta yok amma mutlaha görinmiydir ve ille vardır) zubunuynan, başının örtüsüynen, altıynan, üsdüynen, saçıynan, başıynan görüntüsiynen ve her şeyiynen ayni anam...
eğer gözünde gözlük çerçevesi olmasa ayni anamın gendisi...
birez daaa etli butlu olsa, diycimkine bu benim anam...
gelelim hakiye kimin anamın ömrü hayatındahi ilk ve tek deniz macerasına...


duyun millet, yüzme bilmiyen anam denize giriyyy

1985 yılımıydı neydi.
hayatında deniz görmiyen, yüzme bilmiyen anamı zor bela ikna ederek gızgalesi'ne gettik, bi kaç gün galmıya.
anamada "deniz suyu duzludur ayaklarına, vücuduna eyi gelir, girmen gerek" dedik.
hayadında yıldız hamamı ve evin eşşikliğinden başka yerde çimmemiş, yıhanıp arılanmamış olan anamı ilka çok çok zor olduydı.
getmesi bi dert, denğize girdirmesi ayrı bir dert.
garpuz kestik olmadı, teze dülbent aldık ganmadı, sanğa para vericik dedik inanmadı...
ancak yüzmeyi, çimmeyi ve tummayı bilmeyen anam ilk günnerde denğize sadece biz gir dedikçe inadımıza ayahlarını sohuydi.
bi sabah baktıhhına erkenden otelde anam gayip.
uşak devşek anamı ararkene bir de ne görek.
eline bi galip yeşil ülfet sabunu ve bi naylon bi güçcük gova alan anam, denğizin kenarına asbaplarıynan oturmuş bi yandan başına vücuduna sabın çalarhana, bi yandan da başına gova gova denğiz suyu dökiydi.
üstü başı zubunlu, gazaklı, asbaplı olduğu için sorduk:
-ana burada nediyn:
-çimiym olum. ayip deel, asbablıyım. elim arhama yetmiy. acı biriiz gelsin de babıyn heyrine şu arhama bi sabın çalsın..
gereksiz konularda isterse saatler boyunca size küsebilir. hemde sizin hayatınızda alınmayacağınız konularda bile. naz olayını fazla abartır. çevresiyle ve dünyada ne olup bittiği ile en ufak bir fikri yoktur..

güzeldir, alımlıdır, tek başına bir evi çekip çevirebilir, güçlüdür, cesurdur, hazırdır.

bir kar yağar ince ince
antep kadının hali nice
bir mısafırlık var bu gece
vur vur mangala antep kadını
hey paraşütcü antep kadını
at tuzunu iki aşır antep kadını

antep erkeği başlığına karşın antep arvadı lafı uygun bulunmamıştır editi
antep avradı hönkar gibidir.
ana sultandır.
baş avrattır.
has avrattır.
eli öpülesidir.
anamızdır, bacımızdır, ayel'imizdir, gızımızdır.
biz neysek, eyledir.
bi gaç antep avradı bi arıya gelirsede ad antep avratları olur. bu durumda üç beş avrada heç güç yetmez ve tam hökümat kimi avrat olurlar.

(bkz: çaresiz antep avradı)
kendisi benim annemdir.
beşaratlıdır.
her işin üstesinden gelebilendir.
zekasına akıl sır ermeyendir.
içgüdüleri ortalama bir kadınınkinden farklı olandır.

dilini hiç bilmediği bir ülkede tek başına**** gittiği alman marketinde, kızına* pişireceği yuvalamaya katmak adına, kızının aylardır aynı markette sormadık adam bırakmadığı halde bulamadığı süzme yoğurdu bulabilendir.
helal olsundur.
hisleri guvvetlidir..galbinin temizliinden midir ney işler ufak ufak ona malum olur..
oolunu pek sever, gızlarını da sever* ammaaaa bağının goruuu başkadır..tövbe billah laf söyletmez..
sürekli bakımlı ve derli topludur..gözünün üstünden mavi/yeşil farı eesik olmaz*
gırk sene melmeketinden dışarda yaşamıştır amaa evine giren bunlar antepli der..çanaa, yün yataa, tencere dahımları varlıkları ve sergilenmeleri açısından yerindedir..gelenekçidir..misal,ne bayram sabahı yuvarlaması, ne gurbanın ilk günü kebabından vazgeçemez..hıdrellez de çocukluunda ne yapılıyorsa torunun çocukluu gelmiştir, aynısını yapmaya devam etmektedir...
naader gollesterol şu bu derdi de olsa evin içinde, ucundan gıyısından da olsa orjinal antep yimee yinir..yeni tariflere açıktır ammaaa gerekli salça ve baharat takviyesiyen yimek rayına oturur..
yokluğunda bile evde gendinden gizli iş yapılmaz.. nası beceriyse kırk daafa yuyup yıhasan da bütün delilleri ortadan galdırsan da illa ki anlar.
temizdir..hatta hayat felsefesidir...sağı solu silmekten, saatlerce elektrik süpürgesi çalıştırmaktan, makine dururken elle yıhamadan vazgeçemez..gapıdan çıharken illa dönüp dönüp evi düzeltir..gerekçesi de ya başımıza bi iş gelirseeee, başkası eve gelirseeee gusur bulmasındır..yani öldükten sonra bile temiz gadındı denmesi önemlidir..yada hırsız girerse 'peh ne temiz' demesini umuyor olabilir..
elbettekiiiiiii* herifini yönetir..sonuç değil ama yöntem herifinin tercihiyle şekillenir..önce iyilikle başlanır, direnç gösterilirse her tür kavga, söylenme vs vasıtalar kullanılarak beklenen sonuç elde edilir**
aile hayatı, esas unsurları bakımından kendi tercihlerine göre devam etmektedir...üzüntüsü melmeketinden uzak yaşamaktır..gader işte neeedici..ama gsm lerin bedava tarifeleri sağolsun, antepte otursa ailesiynen anca buader görüşebilir..
bu benim annem..devam edeceğiz..
her evden önneklernen devam ediyk...
bu hakiyedeki antep avradı herifinin ailesine acı birez sooktur..???..tamam doğruyu sööleyelim, sevmez..gerekli gördüü zamanlarda duruma göre görgüsüz, pis vs anlamlarına gelmek üzere 'köylü' der....çocuklarına kirliyken' get deeşdir üsdünüü, soyunuzda var pislik' diyebilir..böylece bir taşla iki kuş vurulur..hem çocuk hem gaynana aşşalanır ki,hareketin bünyeye yürek sooması şeklinde faydaları vardır..
bekarlara 'benden size tavsiye gızım, köylüynen evlenmen ' der..bunun altında evlendiği zaman gaynanasının 'gardaşımgile gedicik şu eteenin altına bi picama gey' demesi yatar..
hey gaynana..picamey geydiriciydin, niye gedip süslü gelin aldın..üstelik de mini etek moda..senin gızların o picamey geymezken elin gızı geyer mi,geymez..herifigilin ilk faulü..
gelin yüklüyken herifi asgere geder..bütün bölüğün cezaya galdıkları tek hafdesonunda çocuk doğar..davarları olduundan gaynanaya haber salınır..acı bebee süt göndersin deee mi?gaynana bir iki gönderir, artı bebek gız olduundan mı ney bilinmez, o da bi haber salar dolmuşçular artı süt almeylar der..temam..ammaaa iki güne galmaz anlaşılır kiiii, bebee gönderilen sütü almayan dolmuşçular, gaynananın gardaşı evine patlak patlak süt daşımaktadır...
hey gaynanaaaa, tama gardaşınla dünürün yanyana oturuylar..ortaya çıhmeyci mi belledin...ala saa ikinci faul..gelin artı eydeney soomuştur..
neyse, laflafı açıy sonna da bilmem neyi açıy, uzatmıyak, aradaahı faullerden eesik galak..oolan asgerden gelir,doğal olarak işsiz..aylarca da işsiz galır..söylentiye göre evde ekmek alacak para yok..altınları satarlar yavaş yavaş..enisonuu bi gordon galır...malumunuz gordon 5 metrelik bişey olup düünde dahıldıından gayet gıymetli ve asla satılamaz birşeydir...geline ahıl ööredirler 'durumundan gaynanan haberdar olsun, vicdana gelsin de acı bi el atsın sen gordonu da satıcım de' diye..gelin de sööler masim..bi yaraya em olması beklenen gaynana cevaben 'eeey eğer satıcıysaaz acı baa satın da güççük ooluma alıym' der..
hey gaynanaaaa, paran var madem niye ooluna desdek olmeyn de beyle ken eder kimi hanek sööleyn..ehhh.. parasızlık bi taraftan ikinci çocuk bi taraftan depresyon maaduru gelin* artı buna dayanamaz..bu gader faulü de şoorda duruyken, ceza sahasındaki bu harekete sarıydı gırmızıydı naader gartı varsa hepsini gösterdiiiiiir, gaynana oyun dışı kalır..gaynana öleneceee bi dafaa bile anne demez, yanına yanaşmaz..

kıssacaaaa,antep avradı unudmaz..sen bi patlak sütü esirgersiiiin 35 sene surat seyredersin..
bu arada o gordon uzuun seneler galır.gaynanam alacaana aç otururum denilerek..bu harekette de inadını görüyoruz..aklı olan adam, kahıp da antepli bi avradnan sidik yarıştırmamalı,damarına damarına basmamalıdır*...

bundan soonaki gonu antep avradına yapılan herif uyanıklıkları olsun deym..ancak örnek çok olmaadıından*belki devam ederik, beki de edemezik bilmeym..
gırmızı antep arvadının en men has ve de baş rengidir.
antep arvadı gırmızısız asla yapamaz .
gırmızı sevgisi için söz bileme uydurugdur:

(bkz: gırmızı ossun yimibeş guruş bahalı ossun)
yaratılışta insanoğlu topraktan, balçıktan yaratıldığı rivayet edilir bu tarif uyarınca özellikle antep avradının terkibi farklıdır; daha çok bulgur, simid ağırlıklıdır.
(bkz: bir antep avradının yarısının bulgur yarısının simid olduğu gerçeği)
küftesi leziz fehat ki lafı, hanee çok bi çeşid avrat. birinden birini seçmek lazım: ya hızlı yaşa-genç öl diyip köfte, dolma, zılgıt yer yetmişinden evvel mazmahora gedersin; yahut geder bi izmirli avrad alır, yimeeni gendin yapar, kafağı dinlersin.
genelde küfde ve aş yimeden enine bööyüyüg bazi antep arvadı, deforme olugdur ve yeen şirin bişey, ayni yuval yuval dır.
evlilig yıldönümlerinde herife telfon açar;
-herif nedin?acı böön geliyken recebden nohut dürümü al aşama yimeg yapmıycım?
*kepen kesilmeye avrad elin ayaan dutmuymu yimeg yap alamam nohut mohut.işim başımdan aşgın terim g.*den ahıy get hele.
-amannn ey herif ey alma.yerii güle güle.

aşam olur herif gelir avrad suratı sallandırır oturur.olan sorar ;
-ne o ana nolug saa neen canın sıhılıy?
*amann olum neen sorun beni .benim ne gıymatım varki .aa boban olacag herifden acı nohut dürümü istedim alıp getirmedi sahı ben bilmim yimeg edmesini.böön tama 26 yıllıg olugdug acı göynümden gecdi alaydı ne var.
-begg o gader olduuzzmu siz yavv *ayıp etmişin bobaa sende.
=la get itovluit nerden bilim ben eyle oldoonu ne var arıy onuda sölüyeydi.işin arasında gendinde mi oynuycum.hem yeni adetmi çıhıy başımızaa kele nohut dürümü nerden gelig aglına avrad yorum siz arvadlar hec bişeydende geri galmıysız ha..ey agam ey gag gadan baa gele galg yimegi hazırla yiyeg.çayıda anan gilde içerig **
*ey herif aa gahim.
***
bir dişinin gadınlıkda ulaşabileceee nirvana mertebesidir; keşkem bütün arvadlara ders verilse; gıvrak zeka disen onda, hamaratlık disen onda; çalışganlık disen onda; güleryüz disen onda, datlı dil disen onda * güzellik disen onda; artı heriflerde gıymatını bilsin; gendine antep arvadıynan evlenme şansı bahşedilmiş herif de hüssüün anam beni leyla gadir gecesi doooruk allah'ım diye yatsın kaksın duaa edsin......
belim balhıy diyen kadın antep avradır
bacım valla antep arvadının eyisi kötüsü olmaz
antep arvadı dediin her şeyin eyisini gözelini bilir eder eyler ellaam
beki gennine göre eesikleri olabilir amma bes allah gusursuz bacım bunu hepiciimizde bileyk yanı şinni garamet atmayak kimseye
  • /
  • 3