eyi olur zaar

Durum: 21 - 0 - 0 - 0 - 16.11.2020 23:47

Puan: 94 -

14 yıl önce kayıt oldu. 2.Nesil Yazar.

Henüz bio girmemiş.
  • /
  • 2

antep ikilemeleri

yalp yalp etmek
dabanlarım yalp yalp ediy(ayak tabanlarının yorgunluktan kaynaklı ağrıması)

ali usda

düğün salonundan evvel ise 90'lı yılların sonlarına doğru (ismi o yıllarda farklı olabilir) aile çay bahçesi furyasında oldukça popülerdi

antep arvadlarinin bulasik makinasi sorunsali

yıl 2020 ve artık antep avradları bulaşık makinesi olmadan yaşayamıyor.bozulması durumunda ise saaa geleceene baa gelsin deyler :)

antepli istanbulda yaşarsa

kendi akrabalarımda gözlemlediğim kadarıyla sırtındaki asbap ve bi gat yedeği iki böög valizle goyup gelip dönüşte onların içini lahmacun, antep penniri başta olmak üzere daha sonra orada herhangi bir baggal düveninde bulabileceği nohut dahil bi sürü şeyle doldurup eğer uçakla da geldi ise ekstra bagaj parası ödeyip geri dönmek demekti. son yıllarda ise kutsal topraklara ayak basar basmaz gatmer ve kebapçıya gaça gaça gedme geleneklerini devam ettiriyorlar. yaptıkları zahire alışverişini ise kargoya veriyorlar. yani bedenen orada olsalar da ruhen burada yaşamaya devam ediyorlar.

ev düzme

bir dönem işler çığırından çıkmıştı. evi düzme olayını düven vitrini düzme ya olayına çevirmişlerdi. gelin görme merasimi için çatal kaşık takımları tek tek sıralanır çekmeceler içindekiler görünsün diye açık bırakılır, danteller oda takımları dolapların içine koliler yerleştirilip onların üstünden sarkıtılırdı. geleneklerimizi tabi ki yaşatalım ama amacından saptırıp gösteriş haline getirmeden de bunu başarabiliriz. yeni bir evi iyi dileklerle, dualarla, gırgır şamata ve el birliği ile yerleştirmek oldukça eğlencelidir:) yeter ki her şey dozunda yapılsın

anteplice zaman zarfları

t:nene sen ne zaman doğuksun?
n:fransızlar bizim köve geldiğinde gundakta gırklı bebekmişim

13 ekim 2020 yogeerif haggat mi zirvesi

hömücü baba

goca baba vardı. hatta bi de tekerlemesini söylerlerlerdi

anteplinin ısınamadığı insan tipleri

antepli olduğumuzu öğrenince ağzını yaya yaya enteep diyenler.ağzının üstüne fırıncı küreğiyle çaaaat diye indirme hissi uyandırıyor

antepin efsane öğretmenleri

nilay demirkıran akınal da ingilizce öğretmeni idi. dersimize girmeye başlamadan önce çok korkardım. ama tanıdığım en naif insanlardandır ve bu şehirdeki en başarılı ingilizce öğretmenlerinden birisidir.
ökkeş kırıcı yine akınal ın efsane isimlerindendir.onu tanımak bir ayrıcalıktır.
saadet koçer akyol, seçkin koleji ve yanlış bilmiyorsam bir dönem de gkv de çalıştı. yetiştirdiği tün öğrenciler oldukça iyi birer kariyere sahiptir.kendisi bi kaç ay önce maalesef vefat etti.
sait göğebakan tarihi dersi dinlerken ne kadar gülünebileceğini kendisinin dersine katılmadan tahmin bile edemezsiniz.

birinin antepli olduğu nasıl anlaşılır

beeeeee tonlamasıyla herhangi bir kelime kullanmasına gerek kalmadan hissettiği duyguyu karşıya aktarabilmesinden

antep avratlarının gabullerde mezdeke çalıp oynama huyları

gabulde oynanmazzz. 20 küsur sene her ayın ilk cumartesi günü nenemin gabulünde bi fiil sürekli servis yaptım.gün mantığından oldukça farklıdır.o gün ev saabının hazırlık yapıp misafir beklediğini tüm gonu gomşu eş dost araba bilir.o gapı hiç hösmez.gabul saabının gelini gızı ve torunlarının cartanı çıkar.biri kahar diğeri oturur herkesin gabul günü bellidir. evde canı sıhılan döpiyesli diz altı çoraplı çenesinin altında üçgen eşarbı düğümlü teyzeler ''amaaaaan böön de emire hanım ın gabulu yerin gedek eşi dostu bir arada görek'"diye gapıyı yitip içeri girer ve son derece resmi bir ortam olur.kimi ay 10 kişi gelir kimi ay 50.hizmet edenlerin ne çıkarsa bahtına artık. mezdeke çalıp oynuyorsanız altın vb. bir gündür o... tabi gabulün yerini gün aldı. gabul tayfacı teyzeler birer birer rahmetli oldu ve bu gelenek yanlış bir şekilde yeni nesle sirayet etmeye başladı. (gabul olayını bundan 15 sene önce aynı nedenlerle sonlandırdık.hatta nesli rahmetli anneannemle tükendi bile denebilir.hizmet bazen misafir sayısı aynı anda 10 u geçtiğinde sokranırdım ama iyi ki böyle bir geleneğe doğru şekli ile şahitlik etme şansına nail olmuşum. )

antep deyimleri

ne ölü görmüş ağlamış ne düğün görmüş oynamış

gelin görme

antepli kadınların tamamen çeyiz modasını takip etmek ve dedikodu malzemesi bulmak için yarattıkları bir olay

yerli malı haftasına antepli çocukların götürdükleri

malhıtalı küfte,dolma,turşu,bastık,ayran bu yıl ki yerli malı haftasından seçmeler

fiko

lise son sınıftayken sınıfca günde 2 öğün yemek yediğimiz nohud dürümçüsü

hiyir hiyir etmek

türkçe de tam karşılığı yok ama bi şeyin çok lezzetli tam kıvamında yani ne çok sert ne de çok yumuşak

yeri baalım

tarih öğretmeni sait göğebakan ın tarih derslerinde sık sık kullandığı deyim

bar bar bağırmak

çar çar çağırmakla tamamlanır genelde

goda get nalet

en has antep haneklerinden birisi.bi anteplinin sinir durumunu mükemmel aciklar baa sorrasaaz
  • /
  • 2
Henüz hiç başlık açmamış.
Henüz bir favori entry yok.

Toplam entry sayısı: 21

Henüz takip ettiği biri yok.
Henüz takip eden biri yok.