fiko

antep lisesinin karşısındaki sokaktan indiğimizde karşımıza çıkan yanılmıyorsam ikinci dürümcü. patates balcan öççe tava vb dürümü yapılır açık ya da kapalı ayran mevcuttur, antepte bilmeyen yoktur, eskisinin yerini tutmamasına rağmen dürümleri hala güzeldir. ne günlerimiz geçti orda cümlesiyle anılır.
ne günlerimiz geçti orda...
6 sene önce* dersaneye giderken (bkz: zirve dersanesi) her öğlen 7-8 arkadaş damladığımız ve gıtlıktan çıkmış kimin dürüm aldığımız, nohut, tava, kızartma vs dürüm satan menşur yer. evel dürümleri eyiydi ama birkaç senedir ne zaman gitsem "eski tadı, eski havası kalmamış, fiko da kaliteden taviz vermiş" diyorum ve artık pek gitmiyorum.
bunu baa yapmayacaktın fiko dayı!...
gözel anılarımız oldu, eskiden rafığımı da orda dürüm yirken tavlamıştım, ah ah ne günlerdi...böööğğğğ*
lise son sınıftayken sınıfca günde 2 öğün yemek yediğimiz nohud dürümçüsü
müthiş nohut dürümü yapan yer.ortaokuldayken yerdik hep, bide ucuz olurdu baya.
en güzel kombinasyonu acılı nohut üstü patates ve pibazdır bence...bi bayram günü canım çektiydi de dünyanın yolunu yürüyüp gittiğimde kapalı bulmak yıkmıştı beni...bozmuş mu cidden??
söylenene göre ilk işe başladığında güççük tüpün üzerinde papates kızartmasıyla işe başlayan sonradan tripleks villa diken nohut dürümüyle meşhur şimdilerde kalitesinden taviz vermeye başlayan liseli ve dershanelilerin uğrak yiri olan dışarı illerde okuyan anteplilerin mumla aradığı yerlerden birisi özledim yaw yeen güzeldi nohut dürümü...
sosyete dürümcüsü fiko, babamın bibisinin oğlu olur gendileri. pek severim nokut dürümünü. sanırsam sıkmaç etmeye de başlamış görmiyeli...
her zaman almak için kuyruga gırmen gıreken evde yemek olmadığında hızır gıbı yetişen yer
son zamanlarda "superfresh" tadında patates dürümleri yaparak, patatesi daha ince doğrayıp daha çok kızarttıkları dönemleri özleten yer.
bir yerde okuduğuma göre, fiko birgün nohut pişirirken ocakta unutur ve kazanın dibi yanar, nohutlar çok çok pişer. fiko kalkar ve bu nohutları ezer, içine bol acı,baharat katarak acılı ezme olarak satar. o gün çok tutan bu acılı ezme sürekli yapılır hale gelir (bilmiyorum gerçek mi şehir efsanesi mi?)
nohut dürümünün yıllarca saçma olduğunu savunduktan sonra ilk kez tattığım ve o güne kadar neler kaçırmış olduğumu anladığım yer:)
1-2 yıl önce hazır patates kullanmasıyla ve ekmeenin gayış kimi olmasıyla kalitesini düşüren ve bu yüzden müşteri kaybeden café-restaurant and foodservice. yankesici de insan aramızda yaşıyor yazısı şeklinde bir güvenlik sistemine sahiptir.
öğrenciler arasında marka olmuş bir dürümcü...
4 yıl öncesine kadar özellikle ögrenciler arasında çok meşhur olan dürümcüdür..benim lise yıllarımda acayip çalışırdı, yakın oldugu için sürekli okuldan çıkar dürümcüye giderdik..daha üstüne sıra beklerdik..tipik lise ögrencilerinin tıka basa kendini doyurdugu yer olarak hafızalara yer etti...
dürümcü fiko, ellam sonadan particilemi bulaştı ne..?
ardarda 3 dürüm yeyince beni kenefle haşır neşir eden yer
patates gızartması zohum kimi sert olan ama genede nohuttan eyi geden dürümçümüz.
amma bilaad metin usdanın eline su dökemez tabiki.
üniverstede talebeyken adanalı arkadaşları zornan götürmüştüm baaa olum nohudun dürümü mü olur deyi çemkirmişlerdi, olsada yisem şimdi angara yok ki.

tercihim büberli nohud üstüne az patata kızartması olmuştur hep.
eğam antepte dürümcü deding gi, hemen ahıla o geliy. nasıl yiyiyk nasıl yiyiyk, gene de doymiyk. eğam ne ki bu işin sırrı. yorum fiko dayı bi çoluk çombalak toplanak da anlat yav.