oğlan uşağı olma hali

"oolan uşaa olma hali" diye telaffuz edilir. şimdi oolanlar antepde gıymatlıdır, önemlidir, dikkatle korunması gereken "tohum" muamelesi görürler, bu sebepten paklavanın, lahmaacının ve yimeen ortası ve etlisi onlara verilir. bu sebepten olsa gerek gızları gızılcık çalsın diye bir söylem bile türemiştir. soona oolan uşaa bi yiyecek filan gödüyse mutlaka verilmesi gerekir mümmülü filan şişer ki tehlikeli bir durumdur antepliler için. (walla ben heç bi öneeni görmedim amm uşaaken bööle bir olasılığın avantajlarını çok yaşadım).
eyki anamdan kız doğmuşun bu kadar ilgi adamı yoldan çıkartır mazallah....********
su içtiğin bardağı bile ötedeki sehpaya uzatmama durumu.. bir göz işaretiyle yemeğinin hazırlanması, çayının getirilmesi, meyvelerin soyulup dilimlenmesi demektir. 2 bacının (kariyer saabısı olsa da) her dediğini koşulsuz yerine getirmesi demektir. yeen datlı bi haldir. *
hayatım boyunca hiç tınlamadığım bi haldir.. isterse üç beş deel, bi denecik olsun.. soora başımıza sardırıylar bu arızalıları * anaların gabahatı, önce beyle yetiştiriyler, sooora heriflerinden şikayet ediyler.. bee' kele, başıma daş.. ömürleri oğlan uşaa yetiştirmeden geçsin.. önce bööt, soona herif olunca terbiyeliycim diye urgaş urgaş dur.. de get... o yüzden gız uşaandan erkek uşaanı ayrı dutmayan aileleri yeen bi yeeen tebrik ediym burdan..
erkek uşak anam, bi yeri mi yeri şişer.... acı dediği olsun...
la yoorum, bizim buralıkda oğlan uşaa gıymatlı, ben söyleyinçi bizim ohuldahı batılılar bir garipseyler bir garipseyler, æğnıyamiym*...
bizim ærhadaşlara ''ben en küçük tek oğlanım'' diym, davar kimi yüzüme bahıylar,yanı diym parantez açıym,''yanı ailenin en gıymatlısıym ha!'' diym,''bize ne kine?'' diyler.garipler la!
oğlan uşaa olmah hakgaten de gözel bişey yorum hele de antepde
gız anam oğlan uşaa gorhutma *
gız anam oğlan uşaa ver ağlamasın yazzık *
şeklinde bahaneler uydurularagdan oğlan uşaa her dayım gayırılır malum neslin devamı ona bağlı :)