gulluoglu

1871'den günümüze dek gelmiş, antep'in ve türkiye'nin en büyük ve de en güzel fıstıklı baklava ve fıstıklı tatlı zinciridir.
diyete başlandığında en son girilmesi gereken hatta hiç girilmemesi, önünden bile geçilmemesi gereken mekandır.

misalen, bu ürünü dünyanın sekizinci harikası kabul edersek yalan olmaz:

http://www.gulluoglubaklava.com.tr/urun/detay.php?urunid=18
antep'in antep dışında bilinen en ünlü markası.
işi fabrikasyona çevirdiklerinden beri usta çırak ilişkisinden uzaklaşan, kalitesini de her yıl biraz daha düşüren, sadece antep dışından gelenlerin baklava yediği baklavacı...
ha'asından bahsediy ki antepte kıyamat gadar güllüoğlu var memleket sayeleringde gül bahçasına dönük hepsi hakkaten güllünün oğlumu bilmeym.en eyisini memik usta dey:
..güllününoğlunung adı var.....
her saba bayram diyecek gün televizyona çıkıp baklavanın kalitelisi damakta hışşşşşşşş diye ses çıkarır diyen ama artık demesin biz de öğrendik, türkiye de öğrendi, yavru vatan da öğrendi diye düşündüren zaten haberin başında o söyleyemeden ben hışşşşşşşşşş meselesini söylediğim için * en azından benim olduğum mekanda dinlenmeyen marka sahibi. *
güllüoğlu'nu istanbullular davet ederler. ustayı memnun edebilmek için ... lerini yırtıp başlarına geçirmedikleri kalır. yemeğin sonunda "usta" derler "bak bakalım kabak tatlısı nasıl olmuş" çatalı dişinin ucuynan çeken güllüoğlu " eh gabakdan datlı ancak bu gadar olur" der.
sırf adı var diye baklavayı kilosu 28 tl den satan baklavacı....antepteki baklavacıların çoğu kilosunu 14-15 tl den satarken * bu firmanın baklavayı 2 katı fiyatına satması bana göre ticari ahlaka uygun bişey değildir..zaten normal zamanda antepli biri güllüoğlundan baklava almaz *..yazık demi o kadar paraya..
her ne gader antepimizin en leziz beklavalarını yepmasa da anteplinin girişimci ruhunun gösdergesidir aam. goca türkiye'de beklavanın şehri antepimiz, beklavacısı da güllüoğulları olarag biliniy.
girisimci ruhunu subeler açarak ispatlayan paklavacı amcazadeler..**
güzel şehrimizin ismine yakışır bi şekilde namımızı dışarılarda yürütmektedir.
güllüoğlu, bilinirliği yüksek ama kalite algısı düşük bir marka olarak kötü marka yönetimine örnek verilebilir. güllüoğlu kirliliğinin önüne geçmeleri gerekirdi, yapamadılar. markanın bilinir ve ulaşılır olması iyidir ama üretim kalitesini kontrol edebiliyorsanız... aynı markayla iş yapan çok sayıda ve çeşitli üretici bulunmakta.
(bkz: nerde çokluk orda bokluk ) şubeler baklavanın cılhını çıkarana kadar açılır zaar, bence güllüler kadar iyi yapan çok paklavacı var antepte (bkz: zeki inal )
avrupanın çoğu köşesinde baklava lobisi kuran,şimdilerde amerikaya yerleşmeye başlayan baklavacı.bence baklavayı siyasete sokmalıyız çünkü dış politikada önemli bir yer tuttuğu çok açık...

http://ekonomi.haberturk.com/makro-ekonomi/haber/529234-yuzuklerin-savasi
ıstanbul'daki şubelerinde fabrikasyonun da etkisi ile baklavacılıktan ziyade restaurant ve pastane formatında işletmeler açan fakat koskoca antep'te bir mado kadar olup ta şaşalı cafe ve baklavacı açmayan tatlıcı..
istanbul gaziantepliler derneginden gelen sms:
nejat gullu nadir gullu faruk gullu ibrahim ve omer gullunun babalari gulluoglu baklavalarinin kurucusu gaziantep esrafinda haci mistafa gullu vefat etmistir cenazesi 22 subat carsamba (bugun) ikindi namazinda fatih camiinden kalkacaktir. merhuma allahtan rahmet yakinlarina bassaglig dileriz. yon. kur. adina baskan necati goksu
yakinlarina, sevenlerine bassagligi dilerim.
gaziantep'te, istanbul'da, ankara'da ve yurdun başka yerleri ile yurt dışında o kadar çok güllüoğlu var ki.
allah rahmetler eylesin.