gavırma

antebin her mahallesinde, her caddesinde, 365 gün bulunabilen, cigerin kiyma haline getirilerek, soganla kavrulmus hali. oldukca doyurucu olup, eski antep günlerinde degismez öglen yemegimizdi. hala her antebe gidisimde o mahalle aralarindaki cigerciler ugrak yerim olur.
anlamı kavurmadir gaziantepteki hemen hemen bütün kebabcılarda dirseenize yagını akıta akıta yiyebileceğiniz ciger kavurmasıdır
gavırma antep'de yalnızca ciğer gavırmasını kasteder, antebin topaçı anadoluda "kavurma"dır.
gurban bayraminin son gunu evde yapilan aha gurban etiyle arahı içilire maruz galmadan arahı ile hıssadanek iki sohum götürülen yimek
eger cartlak kebabı yiyciyseniz muhakkak önunden yarım gavurma yinmeli agam yoğsam egsik kalır o yideniz
makbulu gara gavurmadır...
yanında illa mevsüme göre turp, tere, nane, topaak biber olmalıdır...
en men eyi gavurmayı ciyerci mısdafa usta yapiy...
evinde pek durmayan, aynı gün içerisinde (bkz: )birçok kişiyi ziyaret eden
bir seyi yada işi yaparken tam oldu bitti derken,
bin bir türlü aksilik cıkması.

uşakkene dedem hep baa, saa süyükde gezeni alıcım diydi, bunun üstüye bi de dedemin gahve arhadaşı cövdet ammi: boban çullu mu semerli mi la demesing mi, ne deym de bobamı övüym deyin düşünürdüm, amma ne çara ne desem gülüyler, la esas da bunlar beni maharaya alıy dedeem anda cövdet ammiden ani bir el hareketi ve, abbooo la erzi gırık aha gene elimi ısırdı demesing mi nasıl da övünürdüm : ))
cartlaak kebabı bahalı diye cocukken doğru dürüst yiyemezdik. hele bi böyümde bol bol yerim derdim, imdadımıza gavurma yetişirdi. a şimdi böyüdük yoorum, aha şimdi paramız'da var gene gavurma yiyik aam.
70 li yıllarda garayılan dolmuşlarının son duraanın orda bi kebapcı haci vardı. her gün ikindileyn teze gavırma yapardı. abaaaov ne nezzeddi o eyle yav. aman allah töbee. köşkde, ciyerci mısdavada o nezzeti bulamıym yoorum.
æam bi dæafa rahmatlık babannem yængılıp yazılıp ciğeri nasyonalda çekib gavırma yapıgdı. abæaov, gan yimiş kimi nası bişeydi o eyle yav.
aaaşamın dohuzunda otobozdan antebime gelingce anamı görmeden önce gördööm şeydir gendisi...