doğan çocuğun göbek bağının atıldığı yere göre yaşamının şekillendirilmesi

babam benim göbek bağımı kazara pavyonda düşürdüğünü söyler.. biz de kaderimizi nasıl şekillendirdilerse ona göre yaşamaya çalışıyoruz..
halfelerden birinin * göbek bağını annesi okula atmıştı, ahizadenin dediği gibi kaderine veriilen şekille yaşıyor.* ösym nin yıllık takvimine göre bütün sınavlar bittiğinde ee şimdi neye çalışıcam deyip kendine yeni sınav alanları bulmaya çalışıyor.
ben de oolumun bağını tıp fakültesine atıcam kısmetse 20 seneye kadar etkisi kesinlik kazanınca haber veririm.
hastaneye atılan göbek bağının netice vermesiyle, doğruluğuna kanaat ettiğim antep inancı. annemin otuz küsur sene önce haseki hastanesinin bahçesine attığı göbek bağım mesleğimi belirlemekle kalmadı, seneler sonra ailecek ıstanbul'a taşınmamazı ve daha uzun seneler sonra da evlendikten sonra oturduğum ilk evimin haseki semtinde olmasını sağladı. başka ispata gerek var mı?
oğlumun göbek bağını babaannesi bahçeye atmıştı, bundan mıdır bilmem sokak,park, bahçe farketmez hepsi kabulu. *
la yorum benımkınıde camiya atmişlar bayramdan bayrama camiya gıtmeye çalişiyorum gismet olursa.
yaw benim ki de tam tersi, o zamanlar antepde üniversite yoodu, ben de üniversitenin dışına adım atamadım wallah. asgerleem bile asgeri üniveristede geçti yoorum. ne göbek bağıymış allah heyrini vere şeyle...
benimkini anam ilkokulun bahçesine attırık, ondan sonra işin ucunu tıp fakultesine kadar kovaladık eyi mi?
ey de...
eey?
bitmedi; simdi de uzmanlığa calısıym. o göbeği atanı bir yakalarsam hış edicim gendini...
nenemin dediğine göre babamın göbek bağını camıya gömmüş çk ilginçtir babam camiden çıkmazdı, nerede imam yok, müezzin yok kaçar giderdi.
amcamınkini de mutfağa gömmüş, oda baldan bokaca ne bulduysa yerdi..
benim göbek bağını da bizim ordahı liseye atıhlar, aaa bende ordan mezun oldum, üniversiteyi ordan gazandım...bizim böökler inanıysa vardır bi bildikleri eam...
son birkaç yıldır tüm tanıdıkların yeni doğan çocuklarının * göbek bağlarını geceleri okulun tenha yerlerine gömmem suretiyle, cinayet işlemişim de delillerini yok ediyormuşum gibi tuhaf bakışlara mağruz kalmama sebebiyet veren, bıktıran ritüel. *
şoo gız neediy la?!!
göbek bağı çöpe atılanlar * nediyler ola =)
benim annem eyle şeylere heç inanmazmış bunun içinde eyle iş mi olur kele deyip göbek bagımı çöpe atmış..ne oldu deye merag edeyseniz üniversite de okuym buraya yazı da yazıym ee daha ne olsun kele.
herkeş gaderini görür gaderini yaşar, bunu bilir bunu derim allah baht vere bess..
yeğenlerinin göbek bağı atma operasyonlarında baş rol oynayan biri olarak konunun muamma kısmına parmak basmak istiyorum. bu görev hep yaşça küçük birine verilir ve o kişinin göbek bağını söylenilen yere atıp atmadığı hep bir gizem taşır. ya alakasız biryere attıysa..
gerçekleşmesi kuvvetle muhtemel olay. yan lız göbek bağının tamamını aynı yere atmamanın cezasını çocuğumuz ilerde çekmesi ile sonuçlarınır. tecrübe ile sabittir.

şöyleki

benim göbek bağımı ikiye bölmüşler birini gaziantep üniversitesine diğerini camiye gömeceklermiş. işin üniversite kısmı tamamlanmış yanlız babam diğer kısmı camiye götürürken arkadaşlarını gördüğü bir kahvede unutmuş...

göbek bağının yarsının üniversiteye atıldığından ite kakada olsa 7 yılda bitirdim. diğeride cami yerine kahvede bırakıldığından şükür 10 yıldan beri kahveden çıkmıyorum. neredeyse kahveden arta kalan zamanlarda okula gidiyordum.
æam beniini de baaziçi ünüversdesine gömügler. ey baaziçinde mi ohuym, yog. neyneyeg beyle işi eyleysem.
anam benimkini o zeman antep üniversitesi inşaatken bahcasına atık ohusun dey... gerci sülalede ilk üni ohuyanlardan biriyim birez etkisi olmuş galba... ama antepde deel istanbılda ohudum o başga
beniikini sokağa atıklar o yüzden beyle ayağı gırık it gibi dolaşıym **
benimkini annem neydik bilmiym amma ben uşaklarımınkini çöpe attım.inanmıym ben. aha şuraya ne yazıldıysa o.
eağm ben ökelenirim beyle hakiyeye. giden de bæa yeni doğan yieniminkini fakülteye at diye verdiler.

"beneeeğni kim abdesde atdı!" dey övkelenirsem, beni ergen hasdelee geçiriy sanmazsıız deemi ? :(
anteplinin hayatında kebabın önemli bir yeri oldoo için genelde göbek bağı ya kebapçıya ya da kebapçıdaki kavurma gazanına atılıktır. şahsen beni'i eyle.
  • /
  • 2