deelip

bide bu deeliplerin beygiri olur devamli donen kisilere takilan bir deyimdir."delipci beygiri"
bulgur, simit üretilen yer.
değirmen.

değirmene gelen buğday önce pişirilir hedik olur, sonra serilip kurutulur (kurutulan bu hediklerin üzerinde top oynayanları görmüşlüğüm var zamanında) ondan sonra makinalarda çekilip bugur ve simide dönüştürülür.

(bkz: tutluk)
çocukken devlip bahçasında serili hediklerden avuç avuç (ç)alıp yerdik :) çocuk aklı işte...
*hububatın(bugday,princ vb..)kabuklarını ayırmaya ve yumuşatmaya yarayan degirmen.
*bulgur dövülen içi oyuk taş,dibek.
70 li yillardan aklimda galan benim bildiim iki tene deelip vardi. biri sacakli imam hatibin civarinda irahmatlik sait dogan amminin (12 eylulden onceki teror olylarinda vurdular), biri de duzdepe de sahinbey camisinin oldoo yerin civarinda deelipci mahmut amminin deelibiydi. buudayi hedik kimi gaynadillar soonada genis bi alana sereller, gunesde gurudullardi.
-la yoorum şu bizim haci var ya. maşallah ne versek aynı deelip kimin ögüdiy.
şahveli maalesindeki, evimizin hemen yanıgdaki deelibin gapısı hep yılık olurdu. gapının 3-4 metre ilersinde bekçi amminin oturdo glube vardı. tabiki ortada gocaman bezlere serilmiş h e d i k 'ler. yaklaşık 3-5 saniye vagdin var, bi avuç hedik çalmaya.o yılık gapıdan girer, bi avuç hedik alır gaçarsın, argandanda bekçi ammi. ama seni yakalayamaz. bi gözelde şeker ekersin hediğin üstüne, abo paklava kimin.o bekçi ammi isterse bizi yakalayabilirmiş. ara sıra hariç, göz yumdunu sonadan öregendik.