antep hamamlari

nayıp hamamı
bazar hamamı
şehitler hamamı
iki gapılı hamam
göymen hamamı
eski hamam
dutlu hamam
paşa hamamı
şıh hamamı
tabak hamamı
çıkrıkçı hamamı
keyvan hamamı
çok güzel yerlerdir, çok severim biraz kalabalık olur curcunadır ama acıkınca köfte yuurması vardır ya hani iki sıhım indirirsin mideye o arada; tadı ne güzel gelir.
(bkz: gayme)

*naip hamamının restore edilmiş halini gördüm, sauna fitness vb. ekleyip modern bir hava yaratmak istemiş olsalar gerek ama 1600lü yıllarda yapılmış bu tarihi eser kıvamındaki güzelim hamamın havasını kaçırmaktan başka hiçbir işe yaramayan bir işlem olmuş.yazık olmuş doğrusu hele de o şantiyeye dönen bölge için, bakalım sırada ne gibi "urbanization project"lerle karşılaşacağız; simcity g.antep edition a hoşgeldik.
güççükken anam aplamla beni zornan götürüydü...abavv...nası bi eziyyet ki sorma..bi de güççücük uşak o gaymelere emanet edilir mi,derim yüzülücü diye nassı da gorkardım.avrat golumu kendine çekip keselediğinde elim göğsüne değici diye şekilden şekile giriydim.tabi değmemesi mümkün deel bacım,taa göbeğeneçe...o gorkuyla 15 sene hamam gapısı çalmadım,şimdi de spa diye gendimiz gediyk iyi mi..
keselenme,liflenme, gaynar suyla yunma,gafana tas yime eziyetinin ardından girişdeki süs havuzunun içinde soomuş portalin gazozu içme yeri..
antebin hamamları sallanır külhanları
(bkz: antep türküleri)
en son 6 yaşında götürmüşlerdi beni zornan. orada hayatımın en uzunu memeli gaymesini gördüydüm. belinden aşağı sarkıydı nerdeyse. çok gorktuydum.
küçükken gaymeden kaçmak için türlü yollar bulduğum,yaşlı teyzeleri aklıma getiren yer
çocukluğumun korkulu rüyası..nemle karışık lahmacun ve portakal kokusuyla hatırladığım yer.
ayrıca yeni hamamlar : (bkz: kalender) (bkz: oska) (bkz: payitaht)
aslında yemek yapamamalarını sebebi de sabah erken kalkıp ekmek yapmaları üstüne bütün evi temizlemelerinden dolayı hamama da geç gidilirmiş o yüsden evin herifi yemeğe yaptırırmış bana annem anlattı :)
korku ve gerilim filmlerinin bu kadar çok olmadığı yıllar.tabii yanlızca trt var henüz.hamama götürür anan seni.daha ufaksın.bi odıya girersin garanlık mı garanlık.su eyle boşa agmasın dey musluklar gafasına daşnan vurmadan çalışmiyan bi sisteme sahip.hamamcı çağrılır musluk açılır.içerisi zaten leş,sıcak nemli nefes alameyn.millet yıhanır seni bi gaymeye emanet ederler.gayme o loş ve garanlık odıya usulca girer.avradın üstü açık.sahı türkbükünde üstsüz güneşleniy.gelir seni bi eline alır , bi avrada baharsın bi sen saa daha derinin ihtiyarladıkça buruşdoondan bi habersin.memeler yerlere deyiy.gafey sıyırırsın.helaya gedecek olursun terlik yok yannayak o tuvaletin daşına basarsın.o oldu zaten ondan sonra heç bi korhu filmi sarmadı.antepde çocukken geçirilen travmalar başlıklı tez bile hazırlanır psikoji ana bilim dalında.
rahmetli babaannem beni son götürdüğünde "bii bacıım babasınıda getireydiin" diyerek beni içeri almamaları gelir aklıma ha bide bi kadıncazın memesinin birini omuzuna atarak alttaraflarını kese yapması öğğ
aam aslında yeen önemli bi konu bu hamam henekleri,fakat benim üniversite ohudugum senelerde ohul arhadaşlarımın sürekli şener şen in antepin hamam ları lafını tekerleme kimi dillerine dolamaları, antep hakkında tek bildikleri şeyin bu iki hanekten ibaret olması beni beni çileden çıharır galdırıp yere çarpasım gelirdi böyk çoğunluğuna yeen berk sövmüşlüğüm azını burnunu gırmışlığım vardır.
en son ilk okula gediyken gettiğimde
gayme;
bobasını niye getirmedin diye tepkisini
ince bi espri-sitem şeklinde dile getirmişti.
o son oldu.
valla antep hamamlari hakkinda gozumle gordugum bir sey yok ama en onemli aksesuarlari biliyorum ki en basinda "balikli hamam tasi" gelir. hamam tasi genellikle bakirdan imal edilir. dovmeli olabilir * ya da nakisli denen uzerine arapca yazilar ya da desenler kakilmis olabilir. ailenin alim gucune gore kalaylisi ya da direkt gumusten olani bile vardir. bu hamam tasi asagi yukari 20 cm captadir. tam gobegi ice dogru kubbelidir. bu kubbe tutusu kolaylastirir. bu kubbenin ortasina bir pim uzerinde serbestce donen, 5-6 parcadan mutesekkil, zirh seklinde gecmeli ve goz yerinde de birer boncuk bulunan balikli taslar antika oldular artik. hamamda mermer kurnaya degen bakir taslarin cangirtisi kulaklar icin bir ziyafetti. balikli taslar ise, icine dolan suyun merkezkac kuvveti ile doner hareket eder, cocuklarin cok sevdigi bir hamam edevati olmustur. keske bir tane bulsam da alsam. yeni imal edilenlerde hic is yok....
kil leencesi vardir bir de; kil ile sac yikamak icin cok iyiymis derler. hem temizler hem de kafa derisinde olasi problemleri tedavi edermis. sabun yok sampuan yok adamlar ne yapsinlar....
unutmadan, icine tarak ve firketelerin kondugu bir de eski beslenme cantalari tarzinda kapakli ve ustten kulplu bir sey daha vardi adini bilmiyorum. icinde elek gibi delikli bir kat daha vardir ayakli. boylece icine konan islak ivir zivirinizin suyu suzulur malzemeleriniz gorece kuru kalirdi. taraklarin da iyisi simsirdi. el ayasi kadar, dikdortgen olurdu, ortasi bombeli, iki kenari ince olurdu. yukardan bakinca () seklindedir. bir kenari ince disli bir kenari kalin dislidir.
o tarakla taranmak da bir olumdur yani.
dusun, anne azicik zamanda, 3 cocugunu, kendini ve evden getirdigi bazi camasirlarini yikamistir ve bitmis tukenmistir. cani burnundan gelmis, saga sola laf yetistirmis, dedikodu icin gozlem yapmis, yemek yemis/yedirmis ve zaten yaramaz durmayan veletler hamamda iyice azmis kudurmuslardir. ustelik cocuk milletinde sik rastlandigi uzere, kafalarda da yamuk yumukluklar mevcuttur. iste islak saclari anne, o sik disli tarakla kafa derisini yuzercesine, hayattan intikamini alircasina tarar.
hamamda kese yapılmadan önce sabunla yıhanılmazmış,kese yaptırıcısan eyceney terlemek gerekiymiş,yosam kese yapılırken ölü deriler çıkmazmış
  • /
  • 2