acele peşin

antepte eskiden elektronik alet motor veya aksamları yokken, bu adama peşin parasını verip ertesi güne siparişinizi getirtebilirdiniz. (kaynak:babam)
ben bu işyerini milletin darda kaldığı zamanlarda nakit temini için kullandığını sanırdım.yani bir nevi banka misali.ve bu ödemelerinde bir karşılığı olacak diye düşünür,"maarifin ortasında faizle para veriyorlar niye kimse sesini çıkarmıyor adam birde tabela yaptırmış üstelik" derdim.halada bilmiyorum öyle midir acaba ?
zaten dükkanın içi bile bir garip yahu?
aslına bakarsanız "acele peşin" in ne içerde icra edilen faaliyetle doğrudan ilgisi var ne de siparişe bağlı satış tekniğiyle. o tabela o dükkanın asıl sahibi olan (antep'in belli ailelerinden biridir) tacirin genel işlem şartıdır. her yiğidin bir yoğurt yiyişi var lafını anımsatır.
o düvenin saabi istanbıl'a picamaynan pavlihadan boya almaya gedik. bekçi bunu serseri belleyik içeri almayık. daa soona haggat yağlı müşderi olduu annaşılınca bu sefer genni içeri girik bekçi govuluk. *
tölepsiz bir şekilde işyerine giren bu adamı ciddiye almayan fabrika sahibi, üretimini yaptığı mal için, nasılsa almayacak diye komik bir rakam söyler. bizimki çok büyük bir miktar için anlaşır. adam hala olayın ciddiyetine vakıf olamamıştır. olayın ciddiyeti "peşin" paranın "acele" olarak masaya konması ve bizim angteplinin büyük karı ile sonuçlanır *
erinmedim gettim sordum saolsun 1 bardak çay eşliğinde paylaştı bu 'acele peşin' kavramının anlamını.

bu amcamızın rahmatlık babası istanbul'a geder mal alırmış esnafa da 'işimi acele görün' 'paranız peşin' dermiş. bu beyle diye diye gel git adamın adı 'acele peşin' kalmış. bey amcamız da düvenine bu ismi vermiş antebin en eski esnaflarındandır.

not: bu tüccar amcamız piyasa da 30 lira olan elektrik sayacını 25 liraya verir millette ucuz diye gider hemen alır. amma velakin unuttukları birşey vardır sayacın altında ki plastik kapağı değil sayacı satmıştır amcamız. ve bu plastik kapağında tek üretimi ve satımı yoktur piyasa da bu yüzden 7,5 lirada ona fiyat çeker ve malı 2.5 kaat fazlasına müşteriye kikler * *
antebinyerlisi ne maasallah ben hergün önünden geçdemm düvene girip sormuya çekiniydim gendi girmiş dee sormuş da beni de eyle bi meragdan gurtarmıs ki ne desen deger
abdilgadir germeyan'a ait dükkan... *
bu düven ve sahibi abdülkadir germeyan çok enteresan ve gizemli bir yer gibi dururdu.
elektrik, motor, trafo, sayaç malzemeleri satardı.
o zamanlar çek yok, senet kabul etmez peşin alıp peşin satardı ve esnaflığı çok sağlamdı.
abdadir germeyanın babası vardı.namı diger gafası böök celil,öldüyse allah rahmet eylesin .bu
ammimin özellee kafasının normal insandan böök olması, bide yaz gış demez gıssa gollu gömleknen gezerdi.ben hic saho geydeni görmedim tanımıyan yokdu o zamanlar. bide halfeleri vardı düvenin gapısından hec ayrılmaz,goyun cebindende gannesi eksik olmazdı.
"layoorum bu nası düven ismi" dediğim, her zaman merak ettiğim ve sözlük sayesinde anlamına nail olduğum düven*
bide tekellemesi var.

acele peşin, gırmızı meşin...
hani şindik firmalar banga üzeri dös filan diyler, peşin çalışıylar ya, acele peşin bi şekliyle de benim bozuk paraya aklım yetmez demek.
demekki bu sistemi seneler önce abdülkadir germeyan icat edik.
gene bi antep icadı.
maşallah ala verede tüccarımızın gafası, gayseriliden berg çalışıy demekkine....