tostcu gadir

güççük sanayiinin efsane tostçusu..ekmekler tostun içinde ayrıntı olarak kalır,o derece...
antepte çatal bıçakla tost yiyebileceğiniz ender yerlerden birisidir
hee agam bu adamin dedesinden galma sayisiiz fistik tarlalari varmis heee
daha biliyniz mi beyle tosdunan gadayifi yapani
agam gediciz bura yiyciz tosdu siyiriciz gadayifi
oohh afiyet bal seker olsun

ustanin ellerine saglik
meslek hayatına 1992 yılında küsget sanayi sitesinde (nam-ı diğer güççük sanayi) 55 no'lu caddede küçük bi dükkanda büfeci olarak başlamıştır.
kısa sürede esnaf tarafından tutulan gadir günlük ekmek sayısını 50'den 150'ye çıkarmıştır. ardından çift makineye geçmiştir. sonra kendisi tostçuluğu bırakıp o yeri gardeşi murad a devretmişitir. ardından tekrar tostçuluğa dönen gadirin eski müşteri potansiyelini yakalaması pek uzun sürmemiştir. halen küsget te sanayii camisini geçtikten sonra ki 2. sokağın köşesinde hizmet vermektedir. tostu yedikten sonra gadiyifininda denenmesi tavsiye edilir. (bkz: olsa da yisek)
yaygın bilinen adres olarak trafolu caddenin başı olarak tarfi edilebilir. çıraklara her daim kızar tostun üzerine 250 gram/yarım ekmek kadar yağ dökerek kolesterol lipit şeker ve kalp hastalığını tetikleyen önemli bir faktördür. "halın vaktın yerinde ola da hergün yiyesin" lezzetinde tostları vardır.
kaliteli ve bol malzeme kullanılan salaş, leziz tostçu. nasıl ekmek tostun içinde ayrıntı olarak kalıyorsa kadayıf da fıstığın içinde bir ayrıntı olarak kalır.
gadir ustanın tost sırrını kendinden başka kimse bilmez, görmez. ayrıca başka bi yerde de şubesi yoktur bu da bildiğim kadarıyla bu sırrını şimdilik kimseyle paylaşmak istememesindendir. burada tost yedikten sonra insanda tost anlayışı değişir, tost ikiye ayrılır: lormal tost ve gadir ustanın tostu...
çaylar ücretsiz olarak servis ediliyor bu mekanda. yanlız sabah haberlerinde ntvde haitide olan depremde zaten fakir olan halkın yiyecek içecek bulmakta zorluk çektiğini görünce insanın boğazından biraz sor geçiyor.

bir ingiliz arkadaşım 17 ağustos depreminde yardım için 500 usd yatırmıştı ve yüzü kızararak keşke daha fazla yardım yapabilseydim dediydi.

düşünüyorumda biraz gaziantep olarak israf kültürüne çok mu katkımız oluyor ne?

en son endonezyada bir dizi felaket olmuştu. evde giymediğim ve giydiğim elbiselerimin yarısını yollamıştım tabi birde antepspor forması ile atkısı. kim bilir hangi şansı çocuktadır.

*
tostuna diyecek laf bulamıyorum zaten de.amma o gadayıf nedirkine.everestin kuş boku fıstıktan yapılmış hali sankim.
gaziantep e özgü markalar'dan birisi olan tostçu gadir kimi, her maallemizde çok yerel esnaf var.
ve eyikine var.
bunnar olması millet aç galır vallaha.
la yoorum bi sefer yiyikdim daha dünkü gimi aglımda dadı. ben 3 senelik öğrencilik yaşamımda eyle tost yiyemedim. antebe gidinçi ilk işim gadir ustanın mekanı olucu.
yok yada önce metanet'e gidiym. he önce metanet ondan sona ciğerci mısdava.
ayneng rafık eyle edek olmazsa.
sosyetik tost yeme mekanı.
dünkü gün gene full müşderisi vardı.
aha bu da tarafımdan tostcu gadir için yazılıp seslendirilen ireklam metni.

ali halfe :mamed usdaaa

mamed usda :buyur ali halfe

ali halfe :yav deym şu tostçu kadir?in sayesinde comur comur tereyağıynan, kat kat döşenmiş kaşarı sucuğuynan şöyle ağız tadıynan bi tost yiyk haaa?

mamed usda :he yorum ali halfe sen ettikleyn tostçu kadirin sayesinde tost yidemizin farkına varıyk, hele bi de o meşhur tostun üsdüne yapdııı fısdık döşemeli kadayıf servisi yok mu? aklıma düşdükçe aaaazım sulanıy yav.

ali halfe :yav usda ben deymkine bu tostçu kadir?in bubasının muhakkak sayısız fısdık tarlası var, yo?sam bu adam kadayıfın içine fısdııı beyle bol keseden koyamaz?.

mamed :la oğlum neyneyn bubasını, neyneyn didesini, yi tostu, sıyır kadayıfı, bu nezzeti başka yerde bulaman? çünkü tostçu kadir?in başka heç bi yerde şubesi de, ortaa da yook.
adam işi biliyy usdaa yeen gözel yapıy gendi yok melakesi var dadına doyamıym
valla düveninde gıyamat gopiy.
böön öölen vahdı iki gişi gettik, 10 kaade o misgilim sucuklu gaşar pendirli tost ve iki çaynan garnımızçı doyurduk.
bi ton hörmet, izzet, iltifatta cabası.

(bkz: gadir)
antepde bi tostçunun meşhur olaca heç aklıma gelmezdi.
kerestesini bolcana goymasıynan ünlenen tostçu. ekmek gaşar pennirini zornan tutiy ama genede pennir savışıp kenardan çıkiy... ahanda böle bişey...