meyva sebze sorunsali

şimdi neler meyvadır? neler sebzedir? gibi ciddi bir sorunla karşı karşıyayız. mesleğim olmadığı için kesin bir şey söylemeyceğim ama benim karar verdiğim birşey var. tüm meyvalar çok yıllık ağaçlarda yetişiyor. buna istisna "zeytin" gibi görünüyor ama "fındık, fıstık ve kestane"yi nereye koyacağımı şaşırdım. tek yıllık bitkilerin tümünü de "sebze saydım ama bu defa da "karpuz ve kavunu" koyacak yer bulamadım. çünkü bunlar pişirilemiyor diğer sebzelerin tümünü pişirmek mümkün. şimdi yime delisi antepliler arasında ziraatten anlayanlar buriya yorumlarını yazsınlar. belki bilimde çığır açarık?
sebze diye ısrar edilse de domates meyvedir
"salatalık her yerde sebzedir fakat antepte meyve olarak da kabul edilip misafire servis yapılır mesela.. " diyerek ekleme yapılabilecek sorunsal.
evet!.. salatalık gülmekten ölmüştüm kirazın eriğin yanında meyve tabağında salatalığı görünce.bu sadece antebe ait bir sorunsal sanırım.
yeni dünya, hem meyve hem sebze olarak kullanılır *. aynı şekilde ayva da hem meyve, hem reçel, hem de ekşili taraklık yapımında kullanılır.
ağaçta yetişen yemişe meyve denir. yerde yetişenlere de sebze. örneeenn çilek bir meyve deeel zebzedir.

ayrıca antep'de marılda hayır huyur meyve niyetine yinir hele de bekmezden yeeen gözel olur. yapraa yağlı olan marıl makbul marıldır.
acir meyve midir sebze midir, tabağa meyvelerle konur fakat turşusu da olur
sorunsal filan degildir. antep herifi pazardan ne bulduysa akşama misafire o ikram edilir. oysa ki arvat eline liste veriktir sabakleyin herifin eline, herifde pekey arvat diyerekten onaylamasına ragmen görev başarı ile tamamlanamaz. sonucunda da sorunsal olarak karşımıza çıkar.