antep yemeklerinin antepliye ağır gelmesi

aam allah yıraag eyliye dedirten ve r.e.m'in losing my religion*** şarkısından araklama losing my anteplility (antepliliğimi kaybediyorum) anlamına gelen durumdur**. dışarda 1 sene yaşameynan herşey bu ağder deeşir miymiş*, bu işi de yeni gördük. antebe gediym pendir yiyemeym ağır geliy... yanı şeyle yeni çıkmış pidenin arasına pendiri goyup yidiim kimi heç bişey hissedemeym. eskiden 5-6 şiş yidiim az bişmiş guşbaşıyy kömör etmeden yiyemeym artı. nişleycim bilmeym aam. yanı şeyle balcan kebabını üstüne paklavey yidii kimi adamın başının argıması ağder kötü bi his yoktur bi antepli için, maalesef olan bu. bes ben deelim zaar dedim "hele başkasında da oluymuymuş" diyerekden bu başlıı açtım. eğer bes bensem, geder gaçak mazot alır maarifde ben beni yakarım yeerif.
dışarıda mecburen alışılan türk çayından sonra kaçak çayı içmede zorlananlar vardır ki o da yeen kötü bir durumdur.
heç aklıma gelmezdi bi gün antepte yimek yiyipte gıvranacam.....*ben antepte yaşeyken 3-4 tane lahmacun yada 5-6 şiş kebap yirdim ekmenen bamısın demezdim.. amma şimdi antebe gedince ikinci lahmacunu yada üçüncü şişi yerken dıhanıym soda üstüne soda içiym ,yimekler,paklavalar baa bahıy bende onlara bahıym duruym yeen arbet bi durum yanı... galiba antep dışında yaşaya yaşaya bünyemde deeşdi artık ..neetmeli ola acı bilim adamları bünyemizi guvvetlendiri bi hap çıharsada antebe ayak basınca içsek de, şeyle adam kimin yiyip içsek kıvranmadan.
"yook yeriff sizde" dediğim başlık.
anharada yaşiyken bi ara çin restoranına gidinçi agnadım ki thesecaat halfemizin durumuna düşücüm..
yeeen gorhuktum..
gaça gaça antebe geldim gıssa süre içinde..
yogaam yog.. heç geree yok dışarda yaşamanıng..
kuşaktan kuşağa azalan salça ve sadeyağ tüketiminden kaynaklanan ambel beter durumdur.
hanım - anne - babaanne yönüne doğru artan salça yağ tüketimi, hanımın yaptığı yemeklere alışan genç anteplinin, babaannesine gittiginde çektigi durumdur.
yog heeerif dışarda çay içen mi dedikleri vahıt yoq ben çay svmem diym amma antepe gelinci bu çayı içiym neen demek ki ben gaçak çaya alışıkım gene de gelip memleketimde içiym hem dışarda yimek zorunda galınçı başka şeerde lohantada bi dene lahmacın yiym bes ama antepe gelinci üç lahmacın hemi de söörmeynen yeen datlı oluy yanına da iki üc bardak ayranı yuvarlıym kele, üstüne de olsa da yisek babana rahmet imam çağdaşdan yada çelebioğlundan paklava beş altı da o ohh mis kimi deyme keyfe....
eşşe semeri yük olmaz derlerse de 2 ööün goyun eti yiyince başıma argı girinçi antep yimeklernin de gövdemde alarım zillerinin çalmasına sebab oldoonu agnadım...naled olsun beyle işe.ciyer kebabını heç bişeye değişmem .habeş amminin ciyer gavırmasına yatıya giderdim şindi 2 gaşşık yisem başım çatley.tansiyon ve golestirol azıy hemen.avrada atın ölümü arpadan olsun deym bırak acı dişimi göme göme,yağını dirseemden ağhıda aghıda bi kebabb dürümü ediymde yiym deym aman haaa ölmek bişey deel sürünmek kötü dey.haklı.o zeman bende "la sünnedi gılameyk bari farzı yerine getirek "dey home made noghud dürümüne yumuliym.gerçi bazar yerindeki maamed abininki kimi olmey ama nedecen gurbette bulunçu gıllı deme löksümüz yok ki...dadını alabildikden sonra sıcak kübban ekmee temetos ,bahdeniz biber yeşil sovanın yarpaa bol gırmızı biber duz aauuufffffffffffff kebap kimi geliy valla.dürüm olsun da nolursa olsun fargedmez.tavık balık heç et sayılırmı yav.gendimizi gandırıyk işde.et dedein yağı agharak yinen hallik etidir.gerisi mardaval.tavıkdan balıkdan bişey olseydı cenabıallah ondarın böyyönden de gurban edin demezmiydi.demekki gul için en gözeli davarnan sığır ve deve ki bunlar gurban oluy ve yiniy.toktur yimeycin ammi diyene gader yiycim.yime derse de allah kerim.o zeman tavık balıkdan gendimizi gandırıp nefsimizi körledirik neydek?
biii o nasıll iş kele gıyamat mı yaklaşıy ola....
ihaneti antepiye desek agır olurmu acebe aam..?
ama lormal bi durumda olabilir.
bazi maadeler agır yimegi ileri yaşa veya hasdelee baalı olarag galdırmayadabilir harhal.