antep trafiği

en sağ şeritten u çekebildiğin başka memleket var mı bildiğin?
bir dakka deyp trafiği durdurabilme yetkisini kendinde bulunabilen başka bir yer var mı acaba?
gerekli gereksiz bir sürü trafik ışığı barındırdığından dolayı iflah olmaz trafik. trafik akmıyor, akamıyor hep durağan. bir de her yere araba park edilmez ki...
daha yeşil yanmadan sarıda kornaya basan , biyere yetişmek için hız yapan arabalar
gaziantep trafigi her geçen gün daha kötü hale gelmektedir. artan araç sayısına kesinlikle yollar yeterli gelmemektedir, bunun yanı sıra raylı sistemin yolları daraltması ve araç parkından vazgeçmeyen kişiler yüzünden yollarda daralmalar ve trafik sıkışıklığına sebep olmaktadır.

bunun yanı sıra şehir merkezi olarak gösterilen yerlerde otopark sıkıntısı olması da diğer önemli bir sebeptir. otopark olanı olarak yol kenarında 1tl'ye araç park etmenin kısa süreli park etme için kullanılması gerekirken uzun süreli park için kullanılması şehir içinde sıkıntı yaşatmaktadır.

valilik ve stadyum bölgesinde yer alan boş arsalarda yapılan otoparkçılık sistemi de artık yeterli değildir. büyük ihtimalle vakıflara ait olan bu arsalara katlı otopark yapılması vakıflara büyük gelir getirecektir.

ugur plaza ve sanko hastanesi bölgelerinde de aynı sıkıntı devam etmektedir. geçici olarak eski garajların sağına soluna park etme yeterli değildir.

çarşı'da dayı ahmet ağa'nın oraya yapılan otopark'ın da hala faaliyete geçmemesi de o bölge için büyük bir sıkıntıdır. bu problemin diğer bir sıkıntısı ise kültür yolu projesi adı altında turizme kazandırılan bölgeler de kesinlikle ama kesinlikle araç park alanı bulunmamasıdır. bir turist gözü ile gelen kişinin belli başlı yerlere gizlenmiş otoparkları bulması çok zordur.*

bu gibi sebeplerden ötürü o bölge de yer alan ve tarihi önem taşımayan ve ya imara uymayan binaların istimlak edilmesi suretiyle bölgeye otoparklar kazandırılmalı, bu bölgeler arasa meydanı çevresi gibi yerler olmalıdır.

tütün hanı ve diğer bir çok han'ın yer aldığı bölüme değil bir turistin bir anteplinin bile gitmesi yer yer mümkün olmamaktadır.

bunun yanı sıra büyükşehir belediye yanında yer alan ve kime ait olduğunu bilmediğim arsanın otopark olarak kullanılması daha ne kadar devam edecektir, bilinmemektedir hiç beklenmedik bir anda hafriyat bile başlayabilir. umarım katlı otopark yapılır.

şehrimize en son kazandırılan katlı otopark şehitkamil belediyesinin yapmış olduğu ihale satışa çıkarılan medical park hastanesinin yanında yer alan arsadır. ki hızla yapılmaktadır. o otopark o hastane yoğunluğuna ancak hizmet edeceği ve merkez olan uzaklığı ile şehir içi trafiğini rahatlatma gibi bir etkisi olmayacaktır.

kısacası şehrin bir çok bölgesinde yeni yerleşim ya da eski yerleşim fark etmeksizin trafik sıkınıtısı vardır. ibrahimli caddelerinde yer alan fazla normalden fazla araç sayısı bile şu an ki durum için park sorunu yaratmaktadır.
devamında ibrahimli 2 denilen bölgenin açılması ve geçiş yapan araç sayısının artması ile bu sıkıntı daha da artacaktır.
yıllardan beri istanbulda yaşayıp antebe gelen biri olarak antep trafiği ile ilgili bazı saptamalarım var. bunu maddeler olarak yazmak gerekirse
1- antepteki trafik ışıklarının kendi içindeki senkronizasyonu kesinlikle bozuk ayrıca gereksiz bir biçimde her yerde trafik ışığı var. hiç bir proje olmaksızın acı burayada bir ışık koyak prensibiyle ışıklar konulmuş
2- araba fiyatlarının düşmesi ve kredilerin kolaylıkla alınabilir olması araba sayısını arttırmış bu da trafiği felç ediyor
3- gözlemlediğim kadarıyla antepte erkek sürücüden çok bayan sürücü var. bu sebebten trafiğin hızı nispeten azalıyor. yeşil ışık yandıktan 3 sn sonra harekete geçen bayan sürücü zaten 10 sn olan geçiş süresini daha da kısaltıyor. bu da arkadaki sürücülerin cinnet geçirmesine sebep oluyor.
4- trafiğin temel kurallarından biri olan 'en sağdan en sola aniden geçilmez ' , 'arkadaşını yolda gördüğünde aniden frene basılmaz' gibi kurallar burda uygulanmıyor.
5- trafik ışıklarında 3 araba sığacak yere 2 araba duruyor böylece kuyruk uzuyor.
6- kalealtı ve suburcu trafiği berbat durumda, tilmen otelinin önündeki battı çıktı diye tabir edilen alt geçitin herhangi bir fonksiyonu olmadığı gibi trafiği daraltıyor.suburcunun ve kalealtının trafiğe kapanması gerekiyor, kültür yolu diye adlandırılan bölgede araç park yeri yok. turist otobüslerinin park edecekleri bir alan da bulunmamakta. bu otobüsler naip hamamının önüne park ediyor. ne hikmetse naip hamamının yanındaki açık parka da araba park ettirilmiyor. naip hamamının bu park yerini belediyeden satın alıp almadığını çok merak ediyorum açıkçası
7- tramway yapılırken ' kardeşim burda bir araç trafiği de olacak diye düşünülmemiş herhalde . çünkü gerek sinyalizasyon gerekse kavşaklar ve dönüşler buna göre tasarlanmamış.
inşallah bu saptamalarımız yönetimden birilerinin kulağına gider

artık içinden çıhılmaz bi hal alan durum...
yaz aylarında sıcaglarında etkisiyle guduruyk valla bekliye bekliye...
bir ambulans geçsede arkasına yapışıp şu kalablıktan kurtulsam dedirten trafik biçimi.sonra vicdan yapıp kimseye bişey olmasın ağam diye sokranırık,vicdan yaparık.
davar sayısının fazla olduğu trafiktir. bu davarlar kurallara riayet eden acemi ve kadın sürücülerin boklarını yesinler. sinyalsiz ani şerit değiştirmeler, önüne kırmalar, dolmuş ve otobüslerin trafikte kendilerini söz sahibi hissetmeleri, yol babasının yolu gibi ortalayıp telefonla konuşan dængalaklar, hele hele arabalarına sonradan xenon far taktırıp ayarını yaptırmayan böök eşşekler vardır ki tam kötekliktir. antep trafiğinde sorunlar her ne kadar yolların dar olması ve sinyalizasyon hataları sorunu oluştursada, sorununun çok büyük bir kısmı davar sürücülerden kaynaklıdır.
yolladahı müyendizlik hatasının yüksek oranlarda seyretmesi, bozuk asvalt, doğal gaz, kablonet, telekomlun yolları kötebek yuvasına çevirmesi de trafee yeen arbet ediy yoorum.
bir çok yolun zamanla tek yön olması ile daha da karışacak olan trafik

http://www.gazianteppusula.com/haber/trafige-nester-haberi-15069.html
bi ærhadaşıng 56'ynan radara girdee trafigdir*

ayrıca,
gavşæglarda 2 dene araba duruyhan birining dutup selbes dönüşü gapadee, öteening de tramvay geldeemi 2. şeritde dönmeyy begledee;
kimining dörtlüyy yahıncı gendini dohanılmaz belleyp, acı iki adım yerimeym dey yolung ortasına tarpadak arabeyy durdurdoo,
kimining tabahanıya bog yetiştiriymiş kimi radarlı yerde ærhadan 10 dæafa sellegdör yapdee,
kimi döyüslering de ışıgda duruyhan telefonu gurdameyy huy edindee, yeşil yandı mı eylece begleyp, ærhadaa gorna çaldı mı da anca teti teti yeridee

trafigdir.

ilaveten, yeni moda döner gavşæglardæhı kaos içinde oluşan düzeni porofesörler eyi bi gıllamalı.

yalıız eyki yollar bazı plansız poroğramsız memleketlerdee kimi garman çorman deel. heç, eydene ayın bayın olurdu.
ağm ben motura biniym şele beele aha beş altı senedi belli, yirim trafeeni...osandık daa
nice türkiye faydalı oldu teşekkürler
şuanda üniversite -burç yolu kilit :d
şuanda üniversite -burç yolu kilit :d
dolmuşla daha güvenli olan trafik. ancak dolmuşun tıkış tıkış olmasında bakınca sıkacak ama arabayla çıkayım dedirtiyor.
karmen peyzaj'ın yerine üç tane veya dört tane apartman yapıldı. yapılan apartmanlar çevresindekilerden daha uzun. bu apartmanların önünde sadece birer buçuk şerit yol var. bu apartmanlara en azından birer arabalı aileler taşınır. ve trafik sorunumuz uzaaar gider...
  • /
  • 3