antep avradları için ayrı otobüs tahsis edilsin

bu haberi gündeme getirsen muhtemelen şeriatci,rejim düşmanı,laiklik karşıtı diye nitelendirilirsin...fahat bunu yaşameyan bilemez...eminim ki bu fikire şeriatcisinden,radikaline,ılımlı islamcısından,laik'ine kadar herkeş gatılır,herkeş bu gonuda mutabık olur...yazın sıcağında,gışın zomzomulu soğuğunda eziyetiniz bitmez...antep avradı toplucana bir yere geliyse o yer heder olmuş demektir...hastane,park,avm vs vs...otobüs sadece bunlardan biri...diğer mekanlarda bir şekilde bu sıkıcı durumdan kurtulma şansınız var fakat otobüste kurtulma şansınız asla yoktur...tam da güneşin geldiği köşiye kömelenir galırsınız...yinilen küftelerin bütün gengirikleri suratınıza çalınır fahat elinizi o galablıkta çıkarıp ta burnunuzu gapatma gibi bir şansınız yoktur...zira antep avradı otobüsü heder etmiştir ve kendinden başka herkes balık istifi olmuştur...içinden, la naleting zıkkımını yi yavdey geçirirsin...

(bkz: la navar da bu gadar dolduruyn yoorum)

antep avradının sosyal hayat piramidinde en üst parça kabuldur...kabulun irezilliği sadece kendisini irdelemez...

"ben irezil oliym,alem irezil olsun" gibi mir mantalitesi vardır sahı...

piramidin en üst kısmı olan bu lüzumsuz toplantıların sonlandırılması standartı saat 5 ila 6 arasıdır...yani okulların dağılımına,mesai saatinin bitimine ve otobüslerin tıklım tıklım dolumuna denk gelir...senin gabulle alakan yoktur...ya sabah sekizde girdiğin okulundan çıkmış örgencisindir ya da işinden yorgun argın çıkıp evine gitmeyi hayal eden emekcisindir..." la biri kalksa da otursam arkadaş" hayaliyle yol alırsın...tam bu sırada birisi kalkar hemen oturursun...otobüs binevler durağına doğru geldiğinde gabul avradları otobüse seerdirler...bittiğin andır...kafanı 130 ila 240 derece sağa çevirir,görmezlikten gelmeye çalışır,dışarı bakarsın...2 si yaşlı ve topalak 7 avrad,yanlarında 98 tane çelet uşak otobüsü darmadağın ederler...hortum gibi geçtikleri yeri siler süpürürler,oturanları kaldırır yerlerine otururlar...o an terlersin " arhaya gelme arhaya gelme" diye geçirirsin içinden...eğer şanslıysan arhaya gelmez ve mevreşehire gadar kalkma tehlikesi yaşamaz,rahat rahat evine gidersin...yok şanssızsan gelir başına dinelir suratına suratına bakar...yer vermeme gibi bi şansın yoktur...umursamadığın anda " acı navar galk ta ben oturim,uşaklıyım" diyerek insana kendisini suçlu hissettirirler...* bobeyin gabrine sıçim şans diye senin diyerek " buyrun bayan oturung" dersin... mevreşehire kadar boku döke döke o berbat kalablıkta o yorgunlukta gidersin...bunları ortaohuldan beri yaşiym...burdan asım başgan'a sesleniym...acı bu işi halletsin...

antep avradlarının lüzumsuz gezme eylemleri neticesinde vuku bulan umursamazlık ve düşüncesizlik durumuna bir eleştiridir bu...tabiy ki uşaklı avradlara yer vermek gerek,vermezsek ayıp...hastesi olur,hastaneye geder,bes başına binen bir avraddır bunlar ayrı bir durum...

amma dedikodu için,hava atmak için,boynuna bütün altınlarını takarak 40 dakkalık yolu güneşin altında depen,bunu da sıkım sıkım küfte ve son havadislerle ödüllendiren keyifçi antep avradlarının "acı oolum gak ta ben oturuym,ayaam argiy" durumuna bir isyandır...5 dakka evel ayağı argıyan bu avrad hiç bişeyi yokmuş gibi dedikodusuna devam eder otobüste...ağrısından hiç bir eser galmaz,şen şakrak olur...

ayağı argıyan arvad 5 gelini,1586 tene torunuy ve 53 tene gomşusuyla * keyif yapmaya gitmez...gittiyse de sonucuna katlanır...ayağım argıy numarasına yatması onu masum yapmaz...avrad olması da onu masum yapmaz...otobüsü kendi malı gibi görmesi de insanı bu düşüncelere iter şüphesiz...hani "otobüsler hepimizin malı" idi,"onu koruyalım" idi...ayel halfeler singirlenmiş amma bunu anlamak için 9 senedir kırk dakkalık mesafeye her sabah gedip,her akşam gelmek gerekir...güneşin çat sıcağı,gışın zomzomulu soğuğu dinlemeden getme mecburiyetinde iseniz beni anlarsınız...

zira okulundan çıkan bir öğrenci yahut evine ekmek götüren bir emekçi bu antep avradı yaşam formundan çok daha kıymetli,lüzumlu ve kutsal bir şeye hizmet etmektedir ki; otobüste oturarak,rahat bir yolculuk yapmayı en çok o hakediyordur...

(bkz: usanmisik elinden)
ben dedem yaşımda ki adamın kalkıpta sırf bayan diye torunu yaşında ki gızlara yer vermesini anlayabilmiş değilim. bunun adı pozitif ayrımcılıksa bize bi faydası olmadığı kesin. buna mukabil demek ki bize de negatif bir ayrım yapılmış demektir.

bu yer verdiğimiz topalak dezeler birazdan yanı boşaldığınan seni yada bir başkasını oturtmaz ya 88 tene torunundan 4 ünü sıkıştırır yada leğençeleri, görümünün örgü şişlerini fılan sokuşturur.zaten kendisi koltuun bir/ 3'ünü zaptettiği öçün ne otura bilin nede otursan da dad alabilin.

(bkz: seninkini de eyle yazdık)
(bkz: sen haklısın ağam)
bayak dolmuşda geliym.çaktırmadan saydım 14 tene avrad var.gezmeden geliyler dinime.yanlarında birertene gelin,gucaklarında birertene uşak.ahali ayakta.ellerini göbeklerine bağlayık oturmuşlar gostov kimi.ayip yav.ayrı otobüs tahsis edilsin usda.
ara sıra otobosda veya dolmuşta yorgun oldooum anlarda bu ve benzeri durumda karşılaşınca gendi gendime ökelensemde yinede o durumu görmezden gelemeyip ana,bacı,deze,hala sıfatlarında ki hangfendilere yerimi veriiym aagam nedek (bkz: yüzü yeen yuumşak )

aamma şunuda görmezden gelemiycim ki herkeşinda ganaaat getireceni düşüniym bazı rahat dezeler varki allah iirak eyliye goltuga yayıliy uşaklları yanında veya etrafına dağiti sahıla gendi uşaa deelkimi heç oralı olmiy adam gendi gendine düşünüy sahii ben doğurmuşum bu uşahları. inene kadak da dolmuşçu ötibişçi ve ayakta gidenler çocukların ve dezenin kapladıgı yerin boşalıpta iki üç gişinin oturabileceği hayalini kurarak singir olik nee diyek eaam başa gelen çekilir...
"gulamda gulaklıklan gediydim çarşıya yeen şişman bi arvad gelip neredeyse gucagıma oturdu, isyan ediymmm haaa yeter bu arvadlara özel otobüs şart oldu" diye desteklediğim kampanya.
anlatılanlardan yola çıkarsak eğer,tahsis edilecek otobüslerin çekiş gücü ve tonajı yüksek bir otobüs olması gerekmektedir...zira antep avradı dediğin 0.1 tondan * başlar..***

(bkz: antep avradı)
layoorum bu sene ocak ayıydı.istanbulda öğrenciyim æğam ben, finallerin başladığı zaman.ha beyle finallerde üst üste denk gelik, 2 gündür sıçtın mavisini*** görüym.*neyse æğam ben bu 2 sınavı da atlattım, okuldan çıktım amma uyku yağiy gözlerime.hava da yeen soğuk, uyuz it kimi buyuym.metrobosa binicim, acı navar oturarak gediym deey 2 durak geriye, ilk galkış yerlerine gettim.****gözel de bi yere oturdum æğam.la metrobos cevizlibağa gelince herifdi, arvatdı, uşak devşek doluşdular.ben gözlerimi gapatmışım, 40 dækgalık yolum var, acı uyukluycum.bi deeze seertti yanıma, garşımda oturan arvada söylenmeye başladı:
- kele bacım zamane uşægları beyle aha işte deezelerine yer vermiyler.o deel, bide uyuymuş gibi numara yapiyler.yog anam yog, bugün arbaa sabah hamis, ne ar var ne namıs.bægsana, heç oralı bile olmiy..*
tam da o sırada duyarlılıg damarı gabaran bir iki kişi seslendi:
- hişşt genç galksana yoorum.bayana yer ayıp taman..!
gözümü açtım, deezeye bi bægtım, beyle 60 yaşlarında, golunda bilenzikler, boynunda altın golye, dakmış dakıştırmış.aynı beyle süslü kokona* tipi var.
- iki dægga uyuklamışım, görmedim deeze acı navar gusura bægma.gel otur æğam. deey yer verdim.
amma bu deeze hala söylenerek geçti oturdu.baa yer ver deyen aşırı duyarlı insanlar da söylenmeey mahana ariyler ya, deezeden guvvet alıp devam ettiler:
- layoorum bide ohuyn sen neen yer vermiyn?
- genç adamsın acı navar ayægta get.
- senin anana bacına yer vermeseler sen övkelenmen mi?
vs.vs. söyleniyler amma sonunda benim asfalyalar attı æğam:
- layoorum nediyniz siz?bu deeze dagmış dahıştırmış gezmeye gediy.ben 2 gündür uyumamışım sınava çalışmışım.bu ærvat geyfi için burda. acı navar 2 dægga içim geçmiş şoorda.deezeyi görünce galkdım aha.esas onun baa yer vermesi lazımken daa utanmadan gelmiş baa sokraniy.sizde ordan baa yog galkmıy, yog yaşlıya yer vermiy deey beni suçlu çıhartmaya galkıysaaz. haneen uluunu etmeli deelsiniz.
daa da sayıcıydım, arkamda oturan yaşlı amca elini omzuma goydu,
- sakin ol oğlum, gel otur aha. dedi.
tabi galdırmadım yaşlı amcayı, yok sen otur æğam dedim.bu sefer yaşlı amca da bunlara söylenmeye başladı, la bi bægtım, metrobosun yarısı bunlara sokranıy, herkes benden yana çıktı.zaten o deezeyle iki heerif ilk durægda indiler.
şimdi æğam ben her halde yer veriym yaşlılara, ammilere, deezelere.amma varın, siz söyleyin.böyle bir durumda kim kime yer vermeli??
ağşam ugtu boş olarak bindiğim cumhuriyet garşıyaha otobüsünün balıklı durağındaki durumu:

beşi şarpalı,paltolu gılasik gaynana olmak üzere toplam ondört avrad otobüsün tekli ve çiftli koltuklarını tamamen işgal etmiş durumdalar.bu ondört avradın gucaklarına oturtmak ve yaşına göre ayakta durdurtmak suretiyle yanlarında bulundurdukları uşak sayısı ise onüç.
oturan erkek sayısı beş.evet yanlış duymadınız beş.o beş kişi de arka sıradaki,bayanların uğramadığı koltuklara oturmuş durumdalar.

bu ondört arvadın otobüse ödemiş olduğu para 10x1.25+5x1 tl (gariler emekli veriy)
yanlarındağ uşakların otobüs içindeğ gaplamış oldukları alan gucaktakiler hariç beş gişi.
otobüsçü bu durumda 5x1 ya da 5x1.25 tl zararda.
haliyle vergide de aynı oranda düşüş yaşanmakta.
devlet te bundan etkilenmekte.otobüs hakkı elinden alınan bizler de bu durumdan yol,elektrik,su olarak etkilenmekteyiz.bu durumu ayrıca iktisat konusunda inceleyeceğiz.

yalıız ağam.bu nolucu beyle yanı?yav o suratlarını nasıl deviriy hele o gariler.nası bahiy o adamların suratlarına biner binmez.

bu arvadlardan heç biri otobüse tek binmedi biliy misiiz?
bu toplumumuzun ve biz erkeklerin kanayan yarası dostlar.

daa bi de yanaa gelir depende dingelir,az bekler surataa baghar yüzündeki ifade aynı aşşadaki gibidir.nalet bok bi saatden beri bekleym depengde kaksana lan ben oturacaem.
"acı navar. antep avradlarının oturacakları koltuğu bi lakma böök yapsalar ne olur" ricasında bulunacağım kampanya.
ayrıca: antep avradıynan otobusta, dolmuşta, minipiste yan yana oturuncu sohum sohum sohranmasına baştan razı olucun ve sesini çıharmıycın...
yosam halin haraptır.
saymadık hanek, söylemedik söz bırakmazlar.
antep avradlarına ayrı otobüs tahsis edilmesi, antep erkeklerinede ayrı otobüs tahsis edilmesi anlamına geldiği için mutabık olduğum bir başlık.
şehir içi otobüste, antep erkeği;
hiçte kalkıp yer vermez kös kös oturur, yüzüne bakar.
ayakta olanları yer yok bahanesine çullanır iyice üstüne.
"allahım koku alma hücrelerimi bir süreliğine yok et" dedirtecek en az bir haftalık ter birkiminin kokusu sarar tüm otobüsü.
şoförle bağıra,bağıra geyik muhabbetine girişir.
kafan dalmış gitmiştir, birden telefonu çalar en yüksek seviyede, "maraş elleride uy aman aman, bu nasıl maraaaaaşş" aha maraşa geldik dersin.
antep avradlarına yapılacak kocaman bir hagsızlıhdır.

işin esprisi bir tarafa, bir kabalık varsa; elbetteki karşılıklıdır.
şöyle ayıracak olursak, bir tarafta geleneksel antep kadını ve erkeği, bir tarafta da modern antep kadını ve erkeği vardır. (bu moderni moderin anlamında algılamayalım. ne üstün göstermek ne de yermek amacım. var olan gerçeği belirtiyorum sadece.)

eğer ki eleştirdiğimiz kadınlar, geleneksel antep kadınlarıysa; geleneksel antep erkekleri aynı eleştirileri - hatta daha fazlasını - hak etmektedir. geleneksel antep kadını şişmansa; erkeği daha da şişmandır. geleneksel antep kadını otobüste rahatsızlık veriyorsa erkeği daha da rahatsızlık veriyordur. geleneksel antep erkeği "otobüste yer verme" kavramından yoksundur örneğin - geleneksel erkeğin sorunudur bu aslında. yani karşıyı eleştirmeden önce dönüp kendine bakacak insan.

(bkz: feminist antep arvadı)
acilen edinilmesi gerek yetkililere duyuruyk. yohsa ortalıg garışıy.
izmir escort gaziantep escort kayseri escort maltepe escort denizli escort bursa escort gaziantep escort mecidiyeköy escort beylikdüzü escort marmaris escort beylikdüzü escort esenyurt escort beşiktaş escort bodrum escort sakarya escort