siyah örümcekler

1970 li yıllarda gaziantep de çok popüler olan bir müzik grubudur.kurucusu zeki dinçer dir.o yıllarda moda olan beyaz kelebekler adlı gruptan esinlendikleri söylenir.yanlış hatırlamıyorsam edip akbayram da bi ara solist olarak bulunmuştur.
siyan örümcekler orkestrası 1970'lerde guruldu.
gurulduğu yıllarda çay bahçelerindeki müzikli gösterilerin yıldızı idi.
o zamannar tek gulüp ve kızılay düğün salonu başta olmak üzere alleben çay bahçesi, turizm park gibi halğa açık yellerdeeyi program yapallardı.
orkestranın şefi allah sağlıklar versin arhadaşım zeki dinçerler idi. şimdi uşak'ta ticari faaliyet gösterdiğini duyduğum zeki dincerin yanında baterist sivas'tan gaziantep'e gelip sonadan süzer ailesinin damadı ve nakliyatçı olan cumhur'du. elbehan'da çok gördüğümüz uzun saçlı müzisyen cihangir'in be bu orkestrada görevi vardı.
1974 yılındaki günaydın gazetesinin altın mikrofon ses yarışmasına gader grubun solisti edip akbayram idi.
siyah örümcekler orkestrası, nerediyse beyaz kelebekler orkestrasından daha ünlüydü ve antep çevresinde tanınırdı.
sahur vakti bir kamyonetin arkasına kurulup şarkı söyleyerek antepliyi uyandırdıkları da olurmuş.*
ilk plakları buymuş

http://img819.imageshack.us/img819/5038/45039liksiyahorumcekler.jpg

plakların bazı baskılarına gaziantep orkestrası olarak çıkartmışlar...
edip akbayramın gaziantepdeki grubu bu grupla altın mikrofon ödülü kazanmıştır edip akbayram.
siyah örümcekler grubunda dağılmadan önceki son kadro gitarda mustafa ural(rahmetli) bas gitar da davut akdoğan(sağ)
davulcusunun da adını unuttum yorum. ama oda rahmetli oldu.
abimin düğününde gelmişlerdi. çağlayan pavyonun yakınında bi yerde açık hava düğünü olmuşdu. bizde çocuk aklı yan tarafda yazlık sinemada yılmaz güneyin filmi var onu seyredidik. neyse, edip abiyi o gün bugün çok severim. antebin her adamı fikri ne olursa olsun sever edip abiyi. adıyaman diye bi türkü söyledi sonlara doğru olan bi gasetinde, türkünün tam ortasında bi güzel barak söylemiş (karşıdan gelir eli.......) dinlemeyenler mutlaka dinlesin. tam antep şivesiyle söylemiş canım abiciğim.
kurucusu mehmet zeki dincer yani babamdir. kendisi gecen sene 19 agustos 2011 de gecirdigi beyin kanamasi sonrasi vefat etmistir. antep i hayatimda sadece bir kere gordum o da cenazesinde. bana o kadar guzel anlatirdiki antep i , tam bir antep sevdalisi oldugunu anlamak zor degildir. anlattigi orkestra ve diger anilari bana hep ders olmustur, ne kadar sevildigini cenazesinde gelen insanlari gorunce anladim. babami burdan tekrar rahmetle aniyorum. ve bence mutlaka bir belgesel duzenlenmeli kendi ve orkestrasi adina.