samanyolu grubunun gaziantep merkezli kürtçe tv kurması

sabah sabah insanın kanını donduran haberdir. samanyolu televizyonu, gaziantep'ten yayın yapan kürtce televizyon kuracakmış. yahu ne istiyorlar arkadaş bu bizim antebimizden. böyle bir şeye kim izin verebilir? hangi antep evladı böyle bir duruma müsade edebilir? başta antebin yerlisi olan asım güzelbey olmak üzere, tüm antepliler bu tv'ye karşı çıkmalıdır.

özel bir kürtçe tv türünün tek örneği olacaktır; fazla seyircisi olacak, fazla reklam alacaktır değil mi? sırf kendi maddi çıkarları için, antebi ve antep kültürünü mahvedecekler. antebin adı, türkiye'deki ilk özel kürtçe tvyle beraber anılacak. antebi tanıtan her yazıda, her makalede bu durum vurgulanacak. sırf bu tv yüzünden, antebe şimdikinden kat kat daha fazla bir önyargı oluşacak. sahip olduğumuzdan çok farklı bir kültürün içine itiliyoruz şu an. son 15 yıldır doğudan gelen göç dalgasına ilaveten, doğumuzda yaşanan olaylar da antebe kaydırılmak isteniyor resmen.

antep elden gidiyor...

http://tinyurl.com/32x72y5
http://www.ensonhaber.com/samanyolu-grubundan-kurtce-tv.html
heç bişey ama heçbişey mademi bugadar bulandıramazdı.
ama sakin düşünce hoşuma geddi,sonun başlangıcı yaklaşıy demek,görücük pek yakında elmi yaman beymi yaman
*
zaten bu dangalakların yayın anlayışı reklam üzerine.üç dakika film izleyemezsin (ki film de oynatmamaktalar) hemen reklam girer ve on dakika reklam izlersin.sözde faydalı insanlar;lakin her yerleri menfaat kokmakta.bu son haber de onların art niyetini ortaya koymakta.bu konuda kamuoyu oluşturmamız gerektiğini düşünüyorum.gitsinler pisliklerini başka yerlerde kussunlar.
böön tv kuran yarın gelir devlet kurar dediğim olaydır. kurulduğu gün tarafımdan taşlanacaktır... #51607 nolu entry'e ithafen gayet doğru bir tespittir. kendilerini bizim kültürümüzle yoğurup dış dünyaya böyle lanse edecekler. ve antep kültürünü de bu şekilde "aa bak kürtlerin kültürü" diye asimile edilecektir. *
garip bi şekilde neden gaziantep bu kanalın kurulma amacı?
niye diyarbakır, van vs. değilde niçin gaziantep maksat nedir bunu anlayamıyorum içine sıçılmış bir memleket oldu zaten tam içine sıçacaklar heralde

edit : yüreem sogumuy arhadaş akşam gaztesini okudumdan beri sövüym daha da geder bu
gaziantep'te kürtçe tv kurmaya çalışanların da tıpkı pkk gibi kürt halkı üzerinden nemalanmaktan başka derdinin olmadığı aşikar...
bunlar fransızlara canlarını verip , topraklarını vermeyen gaziantep'te barınacaklarını mı sanıyorlar??? yok öyle yağma!!!
bence de kesinlikle bir kamuoyu oluşturulmalı...* *

la gara yerin dibine gursunlar beylesi ganalı.. bu ney yav, reklam yapma derdin varsa bunun için jeopolitik olarak çok daha güçlü bir şekilde yapabileceğin yer var arkadaş. amacın bölge halkına hitap etmekse acı get hakkari-şemdinli sınırlarında kur, madem bu kadar iyimser bi havan var.. gıt siirt-pervari de kur. madem tv açılımı yapiyn, yiyse get orda gur da, yüreemizi dağayan şehit haberlerinin birinin eksilmesi için..

acı get başga yerde yap açılımını usda. gaç da get gapıııızın önüne hele. * burda yal yok beylesil iş dutan adama. * * *
bunun açılımlık bir hali kalmadı tek kelimeyle igrenç**
fransıza kök söktüren, kendi yağıyla kavrulan ve alemi cihana örnek bir memlekete bunları layık gören zihniyete ve yedi sülalesine küfrettiren, "bunları da mı görecektik/duyacaktık" dedirten haberdir.
"hem niye antep gardaşım, bu işlerden bööne dek gafası rahat olan sayılı illeri de mi işe gatmak isdeysiiz?" demek ve "ağzıyn üstü şura mı?" cümlesiynen de devam etmek istiym bu zihinsiz zihnilere...
acaba bir yerlerden "izin" almışlar mıdır? malum "izin"siz yapılmasına karşılar. sonra bu bir "otoriteye baş kaldırı" değil midir. o da malum "otoriteye baş kaldırıya" karşılar.

madem antepe "kaliteli" televizyon kuracaksın bari güzel bir yerel televizyon kurda kalite artsın.

bu antepliye yapılmış bir hakarettir, saldırıdır. herşeyi "çok iyi bilen" yerel yöneticilerimiz ise bu işe neden ses çıkarmamaktadırlar. acaba bu iş te o "çok iyi bildikleri" işlerden mi dir?...
allah esirgiye yorum... samanyolu tv'yi protesto etmeli...
ilkin bakınca tuhaf geliyo olabilir, ama bence olumsuz bir durum yok,
kürt nufusun yoğun olduğu şehirler memleketim kadar güvenli değil, gelişmiş değil,
yayın güvenilirliği ve istikrarı açısından antep seçilmiş olabilir, imkanlar açısndan da her şey var antepte, altyapı imkanları daha uygun,
bizim kahramanımız karayılan bir kürt idi, hala yaşayan kızı türkçe bile konuşamıyor, o kadar yani.
antep kürt kökenli vatandaşlarla türk kökenli vatandaşarın çok olduğu bölgeler arasında bir geçiş noktası olduğunu düşünüyorum. bu anlamda da mantıklı olabilri
antebin imajı bir kanalın merkezinin kurulmasıyla değişmez,
şehrimizin kültürünü işleyen ve çokça izlenmiş diziler belgeseller tanıtmıştı antebi herkese.
10 yıldır antep dışında yaşıyorum, daha hiç kimseden kürdistan vatandaşı muamelesi görmedim. antebim de görmedi. bazen antepte kürt varmı çok mu diye soruyorlar. akıllara gelen gelişmiş sanayisi, mutfak kültürümüz, eski yerleşimimiz, tatlı dilli insanlarımız.
ekonomimiz dışardan yatırım alan değil, dışarıya yatırm yapan konumda, şehrimiz ülkenin dinamolarından, nejat koçer tüsiad başkan yardımcısı, yani bilen biliyor kimin ne olduğunu
olsa ne olur dediğim gibi, karayılan kimdi diye bir baksak. antep kurtuluş savaşındatek bir el tek bir yürek olmuşuz.
antebimiz marka değeri yüksek bilinen, kültürü ve insanıyla sevilen bir şehir,
kendimizin farkında olalım ve güvenelim, bu yatırımı kabullenmek bizi eksitmez yüceltir.
bugün yine sözlükte karşılaştığımda bana şunları düşündüren başlıktır:

karayılanın kürt olduğunu bilmiyordum açıkcası ha öğrendim mutlu da oldum. zira onun sahip olduğu bilince ulaşmamız, ulaştırmamız, bu ülkede yaşayan herkesin bu vatanın toprağı uğrunda bir karayılan olabilmesi için bundan daha şahane bir örnek olamaz heralde.

antepin, dışarıda, türkiyenin dinamosu, güneydoğunun parlayan yüzü, vb.. gibi sanayi açısından olumlu bir portresinin olduğu bir gerçek. bunun yanında mutfağı, dizileri, belgeselleri ile de hoş bir portresi daha var ayrıca. ama o kadar pamuk ipliğine bağlı ki portre. olan her olayda gazetelerdeki yorumlarda, gaziantep başlıklı haberlerde mutlaka kürt içerikli yorumlar çıkıyor. ha bu yorumlar da değil beni rahatsız eden, elbetteki 72 millet de vardır antepte. ki tekrar edeyim etnik ayrımcılık gibi bi saçmalıkla zaten işimiz yok. *.

ancak benim kaygım şu noktada, bu kürtçe tv ne denirse densin gaziantebe farklı bir nitelik katacak. ha isterim ki bu nitelik aslında gaziantebin tampon şehir olup ilerideki güzel günlerin, şehit haberlerinin yüreklerimizi dağlamadığı, ana kuzularına ağlamayacağımız günlerin kaynak noktası olsun.

ama hiç öyle olacağını sanmıyorum usda. ben kanalın antebin gelişen yüzünü körelteceği, antebe kitlesel göçleri arttıracağı * ve antepteki ortamın bozulacağı kanısındayım. ıster felaket tellallığı deyin, ister kendi kendine senaryolar yazıyor deyin ama benim düşüncem budur.

bu kanal antebe bişey getirmez ama maalesef çok şey götürür. *
görüşüne saygı duyuyorum hemşehrim.
ama coğrafi sınırlara bağlı kalmaksızın yayın yapan bir kanalın merkezine kitlesel göçün gerçekleşmesi aklıma yatmıyor. zira göçlerin ardında yatan sebepler ekonomik, kültürel ve sosyolojik nedenlerdir. kaldı ki bahse konu yayın grubu bildiğim kadarıyla roj tv konseptinde bölücü ve ayrımcı bir ayrım yapmıyorki kitleleri bir tarafa taşısın. sevgi pıtırcığı şeklinde herkese zeytin dalı uzatıyor.
zaten mevcut durumda antep sanayisi nedeniyle doğu illerinden kitlesel göç almış durmda. endişe edilen bu göç ise durum çoktan hayat bulmuş.
sonuç ne olursa olsun hayırlsı olsun, ülkemiz memleketimiz kazansın, zira hepimiz aynı gemideyiz.
allah belalarını versin hepsinin. 2 gün önce yayına başlamış. forumlarında antebi savunan bi anteplinin, antepli olmadığı bir provakatör olduğu söylenmiş. forumdaki yazıya şu şekilde başlanmış:

"antepli kürt işadamları, kürtçe özel televizyon kanalı açıyor. ızin için rtük?e başvuran işadamları, resmi izni bekliyor.antepli bir grup işadamı başta kürtçe'nin kurmanci lehçesi olmak üzere, arapça, farsça, türkçe ve ıngilizce yayın yapmak istediklerini belirten dilekçelerini rtük'e sundu."

çok üzüldüm, resmen başıma ağrı girdi şu an:

http://tinyurl.com/39n8dec
neler oluyor türkiye'ye! dilimize giren yabancı kelimeler yetmezmiş gibi bir de 2. kürtçe tv'yi kabul etmemizi beklemiyorlar herhalde. zaten bize soran yok devlet her işini tek başına yapar oldu. bu yönetim monarşik bir yönetimdir.

zaten gaziantep kürt dey bilinirdi şimdi daha datlı olucu bess!
bu ülkenin resmi dili türkçe'dir.. ne antepte ne de başka bir şehirde buna izin verilmemelidir.. halkın bilinçlenmesi çok zor görünüyor.. bunlara due demenin, hayır demenin vakti gelip geçmedi mi?!?!
gerine gerine poz vermişler bir de, "bölgeyi temsil edecekmiş" "ulan bu bölgeye ne geldiyse sizin gibi sömürgeciler yüzünden geldi" diyesim var,
biz yanlış bilinen imajımız kurtarma derdindeyken şu yapılana da bak.
kim aksini ne kadar iddia ederse etsin, yeni nesil sömürücüler bunlar ve benzerleridir. *
samanyolundan ve bu zihniyetteki yeni nesil istismarcılardan nefret ettiren haberdir, başlıktır...
bende bunu anlamıyorum hadi herşeyi geçtim. yav rakip takım tarafına oturupta kendi oturduğu şehrin takımını tutan taraftarlara el kol işareti yapan insanların gelipte burada cansiperhane antebi savunmaları harbiden şaşılacak şey. bir sıkıntı var ama gerçekten çözemedim.

ikisi arasındaki fark ne?

umarım kanalda kurulmaz. hepimiz rahat ederiz.

ey antep liler dunya tv niz de var artik, pekey sizin ne isiniz var daha antep te?sizdemi acilip sacildiniz , sizden de bisey olamaz artik... zanaatiniz pissik oynatmak , gazanciniz yuzunuzu cumalatmak mis meger..
  • /
  • 2