öcce

öcce

bahdeniz, un ve yumurtadan mamül, güccüg tüpün üzerinde yağda kızartılarak bişirilen, eskiden sık sık yediğim şimdilerde ise burnumda tüten latif ve hafif antep yemeği.. atalarımız boşuna dememişler usta " samanlik saray oldu avratlik goley oldu" deye.. şindiki avratlarda iş yok heerif..
halk arasında ökçe diye telaffuz edilir.

tarifi (aşağıdaki tarife göre çok fazla çıkıyor, sebzeleri doğramak çok zaman alıyor, tavsiyem daha az miktar ile denemeniz):

malzemeler:

* 1/2 kg. taze soğan
* 1/2 kg. taze sarımsak
* 3 bağ maydanoz
* 5 adet yumurta
* un(*)
* 1/2 kaşık salça
* tuz, karabiber, pulbiber, sıvıyağ

(*): un için miktar vermememin sebebi ben direk un kullanmıyorum. ekmek fırınından aldığım ekmek hamurunu (3 x 134gr.) + 3 kaşık un kullandım. bu şekilde (mayadan dolayı) öcceyi kızartırken içi daha güzel pişti. ama hazır ekmek hamuru bulamazsanız direk un da kullanabilirsiniz. un miktarını kıvamına göre ayarlayabilirsiniz.

hazırlanması:
# soğan, sarımsak ve maydanozu yıkayıp küçük küçük doğrayın geniş bir kaba alın.
# doğranmış yeşilliklerin üzerine yumurtaları kırın, salçasını, tuzunu ve baharatlarını ilave edin.
# eğer yukarda bahsettiğim gibi mayalı ekmek hamuru kullanacaksanız onu da ekleyin un kullanacaksanız azar azar un ekleyerek elinizle hepsini karıştırın.
# eğer hamur kullandıysanız 3 kaşık kadar daha un ekleyerek en son kıvamı tutturun (kıvamı kaşıkla yağa dökülüp kızartılacak şekilde oluyor)
# kızgın yağa birer kaşık bu karışımdan dökün(üzerini kaşığın tersi ile düzeltin)
# her iki tarafını da kızartıp kağıt havlu serili tabağa alıp fazla yağını çektirdikten sonra servis edebilirsiniz.
örgemceliğimde burnumdan gelikdi.su goyuym cıvıtıym soona içinden bir gaşşık alıp zeyte döküym teleme kimi daalıy.un goyuym goyultuym bu sefer de yeen yoğun oluy.de get şoordan deyik uzunca bir süre yapmayıkdım. neçe sonra canımız çekdi.urgaşa urgaşa örgendik.
eğer sağlık sorunları sebebiynen kızartma yasagsa depsiye yayıp fırına verebiliysiiz.dilimlenip servis yapılıy. amma dadı heç de bileme aynı deel aaam
(bkz: örgemcelik)
(bkz: cıvıtmak)
(bkz: goyultmak)
i a: mücver
-rendelenmiş kabak yada patatesle yapılan içinde yeşil sogan sarımsak maydanoz ve istege göre başka yeşilliklerin bulundugu baharatlarının eklenip yumurta ve un eklenerek iyice harmanlanan ve yagda kızartılan kimine göre yemek kimine göre aperatif ama çok leziz muhteşem ötesi yiyecek*
içine bayat ekmekde gonulur
hey gözünü sevdeem antebim sada sovan samsak galsa bile aç galmazık biz heç bişey bulamasak öcce yapar yirik garnımızı doyururuk...
oyyoyyyoyyy 3 ay önce avrada söyliye söyliye nihayet yaptırdım ökçeyi.eee yılardır yememişik.yumuldum haliyle bir sahaen dolusu ökçe lüppedenek getti.ondan sonra tar kimi şişip tavık kimi yazalamıya başladım.gazoz,maden suyu,gola naaden gazlı gazsız içecek varsa aleyndan içdim hıghh... mömkünatı yok.ambel beter göbeem genişley.allahdan gara kömür hablerim var beyle durumlar için 2 dene içdim 1 saat de yeridik avraddan ancak maadem baazımdan aşşaya normal yerine indi...eskiyen gafa kaadının yanınsıra maade baarsık ,garaciyer kimi müştemilatımızda eskiymiş demekki..gençlikde her şeyi yiyecek maade var ama her şeyi alacak maddi güç yokdu,şindi eyi kötü canımın çekdei her şeyi alacak maaddiyat var ama her şeyi yiyecek maade yok.la yoorum bu nasıl düngnamış..galemine eyvallah.....