menteci

eyi serhoş, berg serhoş
her içki içen menteci deel arhadaşlar.mentecilik belkide tarihe garışmıştır amma mentecilik şöööledir.içki mübdelası olanların gurdo bir içkici gurubuna dahil olan kimse mentecidir.parası olan üst başda oturur.arahıları o ısmarlar.parası bittikce aşşa başa doğru gayer.bulaşık yıhar,ortalı toplar.ama o guruptan gopmaz.bazi menteci guruplarının alemi 15 -20 gün sürermiş.angneycagız uzun süreli ,geceli günüzlü içki alemi yapan guruba dahil olan içkicidir menteci.ayyaşlarla berduşlarlada garışdırman ha!
gavakligin dili olsada gonussa anlatsa mentecileri.eskiden nanca tinercisi mentecisi ayyasi zebanisi delisi varsa ordayda simdi temizlediler anca menteciler gezebiliy kavaklikta o da aksamlari bitek millet parktan cekilince basliylar devirmeye
90'lı yıllard ankara'da bu tiplere "piizci" diyorlardı. ayrıca "allebene ganne gırmıya getmek" şeklinde bir deyim de mevcutmuş. bunu almanya'nın wuppertal şehrinde oturan ancak antepli olmayan orhan isimli bir gurbetçimizden öğrenmiştim. boşalan arahı şişelerinin kırılması gerekililiğinden türetilmiş olsa gerek.
tampocu...
sarhoş...
keyfiçi...
alemci...
muhabbet sever...
alemsever...
keyfsever...
dünyanı takmaz...
kafasına göre yaşar...
dünya umrunda değildir bazen...
yorum hanegi nerelere cekteez beyle.. menteci bagimli olan kisidir, iki uc rafik bi olup 2 kilo et , 1 ganne araki ile iki cut hanek edersek bizde mi menteciyik,!
1950-60 lı yıllar yer tabakhane, dere kenarında 15 arkadaş (bunlara menteciler deniyor) 20 kilo civarında tuluklarında bulunan şarapları içiler. mezeleride avare leblebi. tabi fıkaralık da var, olabildence dutumlu olmalılar. başlarında'da bu işi yöneten, uslubunu eyi bilen, serhoş olanı evine gönderen bir saki var.
meze tükenmek üzere, ama da şarap var. gala gala 1dene leblebi kalmış. saki; arkadaşlar mezemiz bu herkes bi kere yalıyıcı, yanıgdakine verici. tamam deniir. leblebi bu ne halt yesin, 5. 6. derken 7. mentecinin azında erimiş. saki sert bi uslupla, lan oluum sen buralığa arağı içmeyemi geldin yoosam meze yimeyemi geldin erzıkırık diye masadan galdırmış.
genner genneride, etrafındaa insannarıda heder edip goyan adamlar... ganneciler... heder edilmiş hayat saaebleri...