fıstık gıracaa

fıstık kıracağı

kerpetene ya da penseye benzeyen hatta daha çok diş doktorlarının diş çekerken kullandığı alete benzeyen alet. genelde sarı renkli olur. sapındaki iki ucu birbirine tuturan tutacağı bile vardır. öyle ayrıntılı, derli topludur.
anteplinin incelmesidir. antepli fıstığı takur tukur azında dişiyle kırıp kabuğu ayıklayıp langir lingir yemek yerine gayet kibar bi alet icad etmiştir.
bakırcılar çarşısı civarında bulabileceginiz genelde dökme sarı bakırdan yapılma pens.
antepliler için değil de daha çok dışarılılar için geliştirilmiş özel bir alet.
dökme sarı olanlar genelde kısa tipleridir. avuç içinde kayboluyor.
beyaz ve uzun olanları da üretiliyor artık. daha rahat kavranıyor.
he aaam zaten antepli dediğn bi çerpmede gırmalı gendini....fıstııı dediğin dişinnen gırar yirsin...
istanbullu arkadaşlarımıza fıstık ile beraber götürdüğümüz, manikür aleti zannedip ne yapacaklarını bilemedikleri,öğrendikten sonra çok şaşırdıkları ve siz antepliler "bu nasıl bir damak zevkidir ki kendinize özgü buluşlarınız bile var"dedirten alet..

(bkz: pisbaaz)
(bkz: oyacak)
asıl amacı, fıstığı kırmak değil çatlatmak olup, tavsiye edilen kullanım şekli aşağıdaki gibidir,

fıstığın önce ortasından bastırarak çatlaması sağlandıktan sonra, kıç tarafından (abartmadan insan gibi sıkılır) ve açılan ağızdan, içine parmak derisi sokulmak suretiyle konvansiyonel fıstık yeme moduna geçilir.

böylece kabukları ayırmak için tırnaklara binen yük azaltılmış, hem de dişleri yıpratma sorunu ortadan kalkmıştır. eğer fıstık taze ise sadece sıkma işlemi sırasında iken bile fıstık çekip alınabilmektedir. tasarım harikası, diş dostu ve metaldir.

kullanım dozajı ise, hasta tarafından rahatlıkla ertesı gün anlaşılabilir.
yav bi gün misafirlie gittiydim ondada ufagım daha ammaa heç unutmam o günü.söylemesayip misafirik deen fıstık getirdilerdi bende yallah dedim daldım yanı yalan eyi deel.tam yedigim sırada gettigimiz evin bubası demezmi "oglum fıstık gıracaanı süs deenmi goduk ora alda onlan gırsana ne heder edin güzelim dişlerini"deen.bende pekey emmi bilmiydim cahıl galmışım gusuruma bakma dediydimde herkeste benim sehlikliime gülüktü.bide bunları birbirine vurup ses çıharmagda uursuzluk getiriymiş eyle dediler
ortada yayı vardır. tüm mekanizması yayından ibarettir. ama mahareti gısgaçların eğiminde gizlidir. yayı zaten evde bi yerde hemen gaybolur. ama alet işlevini heç yitirmez. yıllarca depe depe gullanılır. anteplinin elinin endazesidir. olmazsa olmazıdır. gız çeyizlerinin vazgeçilmezidir. çocukların oyuncağı, böyüklerin "senin dişini çekerim haaa" diye şaka yaptıkları eylenceliğidir.
yani o gader önemlidir ki anlatamaz kimse tam olarak. soonaa da entiriler beyle uzar geder. *
kimde kalacağı konusunda tartışmalara bayağı şahit olmuşluğum vardır. kimse de demez ki gidip yarın bir tane alayım diye bir kış onun tartışmasını yapmak zevkli oluyor herhalde*
istanbula giden anteplilere verilen özel sipariştir

-geliyken fısdık gıracaa getirmey unutma ha
her evde muhakkak bi dene bulunur, elden ele gezer ve ev içi dövüş ve aile gavgalarının en büyük sebebidir.
ihtiyacı olan dişsiz böyükler, elinde gezdiren ve gullananlar ise oyuncak sanan güççüğlerdir.
bu gader dövüş davaya rağmen kimsede eve ikincisini almayı ahıl edemez.
biz, biz bizi atalarımızın icat etdee fıstık gıracaaynan oyaleyhan gıran giresice amarıhalılar bizim fısdıımıza gıracæg icat etmişler*

diya heriflerin sitesi: http://www.pistachionuts.net , http://www.pistachionutopener.com

youtube'u açabilenler için diya da vityosu: http://tinyurl.com/fistiggiracaa

dertli edit: arasada fıstıg gıracaanı gaça veriyler bilmeym, de, bu heriflerii az uz para deel. 15-25 dolar arası. (bkz: sinbo var 20 kaat)
aam ben trabzonda okuym orda da benzeri var bunun.ama fındık kırmak içn yapmışlar .bizimkiler gibi sağlam değil. *
penseye benzer, ortasında yay bulunan fısdık kırmak için tasarlanmış alet.