bişirme parası

ankarada gönderdiğim patlıcan kebabı kömür eden pide fırınına pişirme parası olarak 5 tl para ödedikten sonra farkına vardım ki tepsi yemeği antep dışındaki fırınlarda pişirilmezmiş...**
istanbulda "yemek pişirilir" yazısını görünce hemen eve gedip tava hazırlayıp, fırına götürükdüm.almaya geldiğimde bişirme parası kaç kaat æğam dediğimde 5 kaat versen yeter gibi inanılası olmayan bir hanekle garşılaşıktım.
(bkz: depsi yimee bes antepte yapılmalıdır)
ara sıra da verilmez o, ekmee çok aldıın kimi antepli burdada başire eder laa bak tamaa 23 tene ekmek alıyk bişiricide ses etmez bu duruma yosaa mişderi ötee fırına geder.*

ve ayrıca antepli 5 kaat bişirme parası vermez neettinkine laa baa sahı yimee senmi yaptın deyip fırında taşgala eder üstüne beleş ekmek bile alır **
bazı fırınların gampanya yapıp şogadenk ekmek alana biirme parası almeyk dedikleri de olmuşdur... sööörme de çok olur çzellikle beş ekmee yada on ekmeee sörme bişirme beleş oluk. böylece ekmek satışını artırık.
antep esnafı zekalıdır
geçen ay samsundaydım.arhadaşlara bi balcan kebabı yapıym dedim.bir pide fırını bulduk tepsiyi vericik.kürekci bön bön yüzüme baktı nedicim dercesine.ben bişiremem dedi.rica minnet bişitdirdik.borcumuz ney aam dedik.5 lira ver yeter dedi dengsiz herif.balcan kebabı yeen bahalıya geldi.siz sizolun aynı hatayı yapmayın.balcan kebabını pideciye bişittirmeyin.
ekmek almadığın takdirde fırıncıya ödediğin tepsi pişirme ücretidir. bizim fırın gendi müşterisinden almaz. gendi müşterisi olmayan da zatilem getirmezz eyy ozaman mesele gapanır geder.
bişirme parası diye bişey olmaz. balcan kebabını fırına götürürsün, fırıncı müsait olduu anda fırına atar tepsiyi. o fırından açık ekmekde alırsın. fırıncıya babanın veya ananın gönderdiği, bi uvak bi haşlık verilir. bugünün hökmüne 1 liramı olur 2 liramı olur bilmem. ama hiç bi zaman gurban olduğum antebimde şunun bişirme parası şu, şununki şu diye bir şey görmedim. buralıkda (istanbul) bi tepsi yapıpda fırına götürmek ne mümkün, istersen 15 kaat ver adama, bi kere suratına bön bön bakar, bu nolucu diye.
bu yazın nizibe getmişdim. nerden biliym.benim aklım antep fırınnarına getdi. yime fırından alıykene fırıncıya bişirme parası da uzaddım.
gardaşım o vali didiki.ne parası veriyn yorum buralıgda bişirme parası alan fırıncıyı gınarlar.ayip deelmi didi.falan fırıncı bişirme parası alıymış diye o fırınnan alış verişi keserlermiş.