anteplinin gezme sevgisi

gerçekten antepliler bir şeyleri mutlaka bahane edip gezmeye bayılıyor.yüküm var, ayıp olurlara sığınarak sosyal hayatı hep birlikte yaşıyoruz.kimine göre zevk, kimine görede gerçekten eziyet, bu gidip gelmeler.hem eski adetler devam ettiriliyor hem de yenileri abartarak ekleniyor.gerekçeler bahane gezmek şahane..
(bkz: nevse belleme)
(bkz: askere gönderme)
(bkz: gelin görme)
(bkz: ev görme)
(bkz: hacı görme) :)
kabuller yani toplantılar bu başlığın en önemli unsurudur. kış günü belirli saatlerde otobüsler başka bir sebeple daha bu kadar tıklım tıkış olabilir mi bir şehirde? ramazan ve iftar vakti değilse tabi ki hayır. antep arvadları sanki programlanmışcasına, kulaklarına üflenmişcesine, vahiy gelmişcesine toplantılar ayarlarlar, giderler, gelirler, pasta börek çörek köfte dolma ondan bundan her şeyden yaparlar, yeter ki gezme olsun.

::
-gezme dedimiydi ayahlanıyn ha hemen arvad , başga da bişeyde bu gader hızlı olduunu görmeym heç.
-get nuru get altı üsdü bi toplantım var gidiym ona da laf ediyn ne deym şeyle, ölüym de bendeng iyisini bul.
antepte kaldığım 2 sene içerisinde en çok dikkatimi çeken şey bu olmuştur.öğlen saati dedinmi otobüsler kadınlarla dolu oluyor, kimiside yanında bir çeşit pastasını yapmış poşetlemiş, tangır tungur otobüslerde kabul toplantısına gidiyorlardı.ilk başlarda anlayamamıştım bu haraketliliği çünkü istanbulda bu kadar yoğun bir toplantı gezmesi olmaz hiçbir zaman. gulaa çinleyesice arkadaşım melteme sordum bu kadınlara ne oluyor böyle öğlen saati nereye doluşup gidiyorlar diye, o söylemişti kabule gidiyorlar diye. çok şaşırmıştım.
sade avradların deel herfilerinde yeen sevdiği iş bu.uşaa devşee eve goyub ;
-sahreye gederler
-erkek erkee içmeye gederler
-esnaf,özel fargetmiy fuar var de gaca gaca gederler.**
-yaz icig dir dimez bes anteplilere has olduunu düşündüüm esnaf sahresine gederler
-aşam toydaşları telfona düt der demez gaca gaca gayfeye gederler
-mekan zaman felan fargetmiy aşama mac var de senden nere istisen ora gederler.
* * * * * *
heç gezecek yer bulamadıysa, cebinde haşlıycak parası yoksa, irezilliği göze alır yeriye yeriye bile olsa taaaa antebin öbür ucundaki alışveriş merkezine gederler evcek abdurrahmencek, yanı bi antepli eğer ki gezmeyi gafasına goyduysa zencirlesen dutamazsın onu :):)
çocukluumuzda her hafda sonu mailece mutlaka gavaklıa gedilir, kebap yellenirdi. hafdada bi yetermi heç, hafda arasıda anangillen gedilir gavaklıa , yağlı küfte yorulurdu. zatilem hayatımız sahre. şindik isdanbuldayım. da hatırlamım bi bazar evde oturdumu, gurban olduum allah'da oturtmasın.
sevmeyenin adı bellidir..(bkz: in ayısı)