anteplice fikralar

anteplı mamet unıversıtede
mamet istanbul üversetisini kazanmış istanbula geder orda okulunu okuyup ilk dönemi tamamlar ilk dönem bittiği için hocalar herkes memleketine gitsin sonuçları bilmeyen burda kalan arkadaşından rica edip kendini bilgilendirsin der mamette arkadaşının birine derki yav ökkeş sen heç hayır sahibi demisin ben memlekete gedecem benim sınav sonuçlarınıda saa zahmet bizim eve telefon açta söle oda der tabi mamet emring olur der ama telefona babam çıkarsa 1 zayıfım olursa 1 mamedin selamı var 2 zayıfım olursa 2 mamedin selamı var 3 zayıf olursa 3 mamedin selamı var dersin ökkeşte tammam aam sen heç merak etme der mamet memlekete gelir,mamet evde yoken telefon çalar babası cevab verir aloo selamun aleyküm ve alekümselam dayı ben mametin argadaşıyım mamet nerde der babasıda daha yeni sokağa argadaşlarını görmeye getti yav dayı sana bişey desem mamede dermisin yav sen bana bişey del destan sölesen gene sölerim benim oğlum demi dayı ozaman mamede söle ümmeti muhammedin selamı var
antepli denize gider yüzmeye başlar yanına bi dene köpekbalığı gelir,

antepli:la goy da get yavan nalet çimik tama !!!!
başımdan geçen bir olay:
kızkardeşime nenem rahmatlı "gızım gette şu hayattan hamadanı alda gel "demiş.1 saat sonra kızcağız kanter içinde gelmiş " annenne hayat teyzeye gittim hamadan sendemi dedim oda bana kızım git annen gelsin de şunun türkçesini söylesin de vereyim demiş.olay mersinde ve 1980 li yıllarda olmuştur.nedek herkeş antepli olamey.
bizim antepli mısdava ammiden arvadı firdöös deze denize giderler. firdöös deze burdan nevar ne yok çıkına doldurur. tabi hamam tasınıda unutmaz. neyse bizim firdöös deze..
=aha mısdava ben gediymde guma biraz uzanıym acı.. der
mısdava ammi..
=la olom arvat muhaat ol ha sen saa burdaki cılbak arvatlara bahıkda orangı burangı açma..
= yok kele başıma daş.. ne açması herif acı bi kirimi pislimi atıymda geliym aha..der ordan uzaklaşır
firdöös deze bakarki çoluk çocuk,uşak devşek hepsi denize giriy. hemen çıkını açar hamam tasından yeşil sabını çıkardır denize dalar.
bi sabın, bi tas su,bi sabın ,bi tas su derken bakarki millet bağırıy..
=kaçın.. kaçın diye
tabi bizim firdöös dezening gözü sabınlı ya bakamıy etrafa. anca gözünü bi açarki bitene köpek balığı.
tabi bizim antepli köpek balığından korkarmı.
bizim firdöös deze gayet sakin bir şekilde hamam tasıynan köpek balığının gafasına bitene çeker..
= goda get nalet çimiyk tama :)
gulagi avir isiten anteplinin biri, soylenenleri dinleyip gendine bagirarak annatmasi icing oglu yusuf'u cocuk yastan beri gettigi her yere gotururmus.
bi ortamda kim ne dese, adam oglu yusuf'a marahli gozlernen bahip:
-ne dey laa usuuu'upp?
der dururmus.yusuf da bubasinin gulagina egilip menciste soylenenleri tek tek bubasina annadirmis.
yillar gecmis yusuf buyumus goca adam olmus,coluga cocuga garismis ama hala tek yaptigi sey bubasiynan baraber gezip her hanegi bagirarak bubasina annatmakmis.yusuf'un yuzu gulmez olmus, bunalima girmis, surati bes garis gezer olmus.

gene bir gun bubasiynan bir menciste otururhana; yusuf'un yanindahi adam yusuf'a usulleyin bir sey soylemis.yillardir gulmeyen yusuf birden kahkahalar atmaya baslamis, gozleri yasarinciya gadar gulmus.yusuf'un gulmekten garnini tuttugunu gorerek havaslanan bubasi yusuf'u bu gadar neselendiren seyi bir an evvel ogrenmek niyetiynen gozlerini belerte belerte yusuf'a donmus ve
-ne dey la usuuu'upp ?
yusuf toparlanip bubasinin gulagina egilmis:
-gulaana sohuyyym dedi buba.
efenim bizzat sahit oldugum bir fikradir, yasanali 8-9 yil olmustur fakat hala yeri geldikce aile meclislerinde anlatilmakta ve bizi kahkahalara sevk etmektedir. soyle ki:

hala-can universiteden donmustur, birbirimize fikra anlatip bilmeceler falan soruyoruz. o esnada halam komik bir temel fikrasini nene-can'la paylasmak istemektedir.halam anlatirken gulmemek icin kendini zor tutmaktadir.fikraya baslar:
-anne temel bi gun,
nenem saskin saskin halamin sozunu keser ve butun ciddiyetiyle:
-temel kim giiii????
antep arvadinin biri gomsusuna misafir oluk, tabi utandigi icin tuvalete de gedemeyik.yellense sesi belki gizler de gohuyu ne edici, salamamis da bi turlu. "aci daha dayan" "az daha dayan" diyip gomsusundan evine kendini zor atmis. elini yuzunu yiharhana bi yandan zart zart salley bi yandan da
-"evim evim guzel evim, sagla benim sirlarim." deymis.
garninin sisini indirip, eyiden rahatlayinci gapiya dogru donmus ki ne gorsun: komsusu onlarda unuttugu posetini vermek icin acik biraktigi gapidan girmis, elinde bizimkinin posetiynen bekley.bizimki telas icinde utanarak sormus:
- bi kele bacim ! hec duymamisim geldiini, ne zamandan beri burdasin?
gomsusu cevap vermis:
-ilk ossurukdan beri !
ramazannık gün anteplinin biri yurt dışına gider. bakar ki insanlar yiyib içip geziyor. * dayanamaz hemen sorar:
-sizde oruç yogmu?
+yok
-ramazan mamazan dey bişey yok eyleyinci?
+yok
-içki de günah deel ellaam?
+değil
-namazda gılmeysız deemi beş vahıt?
+yok
-beee aman ha yoorum aman mıhaat olung diniize!

edit: (bkz: töbe de)
haziran ayı gelik, üçüncü zahmeri de suya düşük, antepde durulacaaa galmeyik ya; nasreddin hoca da yağlı küfdeliii ayerledip avradı golundan gapıp doğan seleiksine bindiii kimi soluuu gızgallesinde almış ağam. yenge şemşiyeyi açık, şişe bacaklarının enterisinin açık galan yerini guma kömmüş, başlamış hoceyi miskilim zeytin yeeaaannnaan yeaaalaaamiya. hoca bakmış kine uşak devşek herkeş arısili çimiy, özenmiş maasim. "yeter heeeerif" dediii kimi yengenin elinden gurtulmuş, atmış gendini serin sulara. atmeya atmış amma ediy ediy olmey, ediy ediy yüzemey herif. urgaşıy urgaşıy hıııg, nediyse olmey bir gulaç atamamış. yeağlı küfde de ağır geliy tabi, bir anda söz meclisden dışarı böyük abdeze sıkışmış. denizden çıkanaca yetişemeyeceeeni anleyinca eliyin artıııı salmış maaaazemeyi suya. işi bitince direkt suyun yüzüne çıkan maaazemiye bakmııış bakmış, zoruna getdiği her halında belli "götümden çıkdı da baaa yüzgeç bellediy" diye sokrana sokrana çıkmış ağam dengizden.
nenem anlattı böön..
aynı beyle başladı..
% o ğarnıngdaki göbek mi bübek mi dey dey
# o ürüyen it mi köpek mi dey dey arvat da..
% hele eğil de bak alttan top mu tüfek mi dey dey adam da..
misafir gelenler bir turlu kakmak bilmemis. ev sahabinin cani sikilmis ama netsin. eni sonu sormus misafire
- agam siz eve gidince nideceksiiz?
- nidek agam, yatip uyuruk zaar. neen soruyn?
- e siz eve gidince biz de yatip uyuyacagiz.

laf yerini bulmus misafir kakmis getmis.

boyle durumlar icin saka yollu soylenen tekerleme:

uyku geldi bedene
gozler oldu cedene
allah rahatlik versin
kalkip koyup gidene
iki antepli cehenneme düşer. kayıt işlemleri bitip de içeri girmeyi beklerlerken sohbet açılır;

+ selaamaleykim..
- vuealeykimselaaam usda..
+ heyrişallah başgan yav sen nası öldüng?
- soğugdan öldüm ben dayı..
+ yapma yaav.. nası acı çekting mi bari?
- yok yok.. beyle soğugdan üşümem geçinçi bi ısınma, nası deym bi gidişme geldi, soona uyumuşum. aha gendimi burda buldum, eyle ölmüşüm.. sen nası öldüng?
+ gælb grizi beniii.. hee..
- deme yav. nası oldu?
+ arvad beni aldadiy belledim. eve geddim. bægdım televizyon izley. ey de..
- eey..
+ amma emindim ha yanı beni aldaddıından. gæynag sağlamdı biliyn mi, neyse.. işte gardolaba bægdım, balhona bægdım, çıgdım çatiya bægdım, oriya bægdım, buriya bægdım heçbiyerde bulamadım herifi. soona yeen yorulmuşum, bi de sinir, tansiyon da var bende, griz geçirdim eyle bi bægdım aha burdeym..

donarak ölen adam susar;

+ bişey mi oldu, niye susdun babasultan?
- acı navardı derin dondurucuya da bæheydin..
ıstanbul'da ohuyan dalyan gibi bobayit bi antep uşaa , zengin bi istanbullu gıznan arhadaş olmuş...
hergün gezip tozuylarmış , birbirlerine eyi aşıklarmış..
bigün buluşucularmış...bizim antep uşaa bekley bekley gız gelmey..sonna gız altında bi mersedesnen
çıhıp gelmiş...oğlan şaşmış , hergün bemeweye binen gız bugün niyen mersedesnen geldi diye meraklanmış..
gız bunu anlayıncı acı birez de alaylı alaylı " sevgilim kusura bakma , benim bemewe bozuldu babamın mersedesini almak zorunda kaldım " demiş..
antep uşa altta galır mı? hemen cevabı vermiş " aaaaa bizde her aşaam balcan kebabı yiyik!"

antepte bi avrattan bi herif evleniyler..evlendikten kısa bir zaman sonra herif işteyken bi haber geliy senin avrat doğum yaptı hastanede seni çağırıy diye...herif yeen şaşırıy amma merakından gaça gaça hastaneye gediy...gederkende gafasında hesap kitap yapıy amma bu uşaan nasıl bu kadar kısa sürede doğduğunu bir türlü anlayamey...hastaneye varıy avradın yanına çıhıy ve avrada soruy...

herif:avrat nettin kele biz evleneli 3 ay olmadımı,uşak deeden 9 ayda doğar bu uşak nerden çıktı..
avrat:niye eyle dey kele hesap etsene herif, hesabı kitabı ortada işte babamın evinden getirici halım yok ya bak şimdik ben saa söylem sende hasap et...
h:ey de ediym anlat hele...
a:şimdiii sen beni alalı 3 ay olmadımı?
h:he oldu....
a:eyyy pekey ben seni alalı 3 ay olmadımı ?
h:he vallah oldu...
a:pekeyyy biz evleneli 3 ay olmadımı?
h:olduuu..
a:eyyy topla bahıym hepsini gaç ediy..
h:***9 ay ediy..sahten doru deymişin bendede heç gafa yok haa..
a:bak gördün mü demekki hasapta bi garışıklık yok yeri al bebede eve gedek o zaman...
h:pekey avrat..
antepli herifin biri arvadına deli der dururmuş,bi gün cok ökelenmiş arvadına,başka bir arvat almak için yola cıkmış biraz ugraştan sonra bir aileyle anlaştıgının farkına varmış..akşam kız evinde yemege kalmaya karar vermiş..evde kızın anası,babası,amcası,kardesi, halası, teyzesi,dayısı da varmış*..evlenecek kızı pınar başına su almaya göndermiş babası,kız gitmiş aradan saatler saatler geçmiş ortada yok tabi merak etmiş kızın babası, bu gızı gönderdik neçe oldu gelmedi varıym ardından bi soluk bende gidiym demiş.kızın babasıda saatler oldu dönmemiş,ardından annesi, halası, teyzesi amcası teker teker böyle çıkıp gitmiş evden. evde tek kalmış adam tabi ne gelen var ne giden merak edip kendide pınarın başına gitmiş..gitmiş ki pınarın başına hepsi oturmuş feryat ederek aglıyor,adam şaşırmış tabi sormuş;
-neen aglıysız ne oldu
eliyle gözünün yaşını silip adamın yüzüne bakmış kız ve anlatmaya başlamış
-pınarın başındaki o kocaman meyve agacını gördün mü.yaprakları dalları suya dogru egilen agaç kocaman ulu agaç.işte babam beni sana verince benimde senden bi çocugum olunca o çoçukta pınarın başına su almaya gelince agaca çıkıpta yere düşüp ölmezmi(bu arada aglamaya devam eder)
adam şaşırmıştır,digerlerine bakar digerleri aynı şeyi anlatıp hüngür hüngür aglamaya devam eder..kız adama dönerek sorar
-he babası hee söyle sen üzülmen mi,söyle babası
adam
-neen üzülmeyciymişim elbet üzülürüm
adam arkasına bakmadan gaça gaça evinin yolunu tutar ve der ki elin delisinden benim delim eyiymiş..bu saatten sonra karısını hiiiç üzmemiş el üstünde tutmuş ve onu sevmeye devam etmiş******
la yooruum mamed'i yazmayıksıız taman. aha ben yaziym.
antepli mamet üniversitede.
mamet angara ünüversetisini gazanmış angaraya gedmiş, orda okulunu okuyup ilk dönemi tamamlamış. ilk dönem bitmiş. herkes memleketine gedsin sonuçları bilmeyen burda galan arhadaşlarından rica edip sonucunu örgensin dimiş mamette rafıı ökkeşe:
+ yav ökkeş ben memlekete gidicim benim sınav sonuçlarını da saa zahmet bizim eve telefon açta söle.
ökkeş de:
-ayib ediyn rafıım yaw emring olur sening.
+ eyvallh rafıım amma telefona bubam çıharsa 1 zayıfım olursa 1 mameding selamı var, 2 zafıfım olursa 2 mameding selamı var, 3 zayıfım olursa 3 mameding selamı var de ben aanarım o zaman kaç zayıfım olduğunu demiş.
- ökkeşte: tammam sen heç merak etme ben arar haber ederim dimiş.
mamet memlekete gelmiş, anasının babasının elini öpmüş, lahmacundu balcan kebabıydı yemiş içmiş. arhadaşları gelmiş modifiye 103 e binmiş sanho park'a getmiş. tam evden çıkmış telefon çalmış.
+ aloo,
- aloo
+ selam aleyküm dayı.
- ve alekümselam.
+ dayı mamet yokmu yav?
- daha yeni dışarı çıktı yiğenim.
+ dayı sana bişey söyleyim de mamede söyle acı?
- yav sen bana bişey değil destan söylesen gene sölerim o benim oğlum söyle emring olur.
+ dayı ozaman mamede söle ümmeti muhammedin selamı var.
æam bi dene imamı, kövün bi denesine yollamışlar. kövlüler ilk gün gabaglama eletmişler imama. ikinci gün gene gabaglama. üçüncü gün gene gabaglama... imam da demişkine:

#dün yidim gabag, böön yidim gabag, gel allah halıma bæg

bigaç gün geçmiş bu sefer boranı getirmişler. ertesi günler gene boranı gelmiş. imam da artı dayanamamış:

#dün yidim boranı, böön yidim boranı, s...erim burda duranı

demiş ve getmiş...
mesaj
antepli bir bayan oğluna mesaj atacak.telefondan konuşmak istemez.
oğlu canını sıkmış küsülü. rasgele numara tuşlar. uyarı sesini dinlemez.
oğluna söylenmesini istediklerin söylemeye başlar.
-alouv kele gızey acı Ôolana bi mesac eleticiydim. Ôlan tamirci şeer-
di de. yargun argın gelir gapıda galır. acı şu mesacı gendine elet.
-ganı içine akmıyasıca gene saa yürem acıdı. gapının dilini bartışın
dört barmak yuharısında dezzen gilden geçe duvarın oyoona goydum.
üsdüne kâât depdim. kââdı çek anahderı al kapıyı aç. telli dolapdahı
mecimekli pilovu ısıt yanında tamatosu yıha ikiye böl ye. bi daa da baa
garşı gelme. bak hahımı halal etmem haa. ana yüree gene saa acıdım.
tele sekreter uyardıkça kızar.
-kele saa diym telefundahı avrat saa. gurulmuş saet gimi durup, durup
gonuşuyn. beni dinemiyn ki. aha gapatıym. geberi zıbarı galasın. cin çala
seni eymi.
komşusu hadduca dert yanar.
-kel hadduç telefundaa avrat anam heç kimseyi adam yerine goyup dine-
meyi. ayaa şarha gelesice bildeni gonuşup gonuşup duruy
-bi de baa godla diy. Ôolan god geyyi. eydeni çatal bacak oluk. bubası-
da bende gızıyk telefunu gotlamalıymışım. ikide birde beyle diyip beni çıkla
sınir ediy. gırk güne gadar ahlımı gaybedersem sebebim gotla gotla diyen
gudumu guruyasıca avrat. başgasından bilmen.
-kele beşire belkimde gonuşoonu annamıyık. biz estanbola gettemizde
oradahılar çok hanemizi anıyamadılar
-bee kele anam telefundahı gız dilimi anamıymış da. neen biz türkçe
gonuşmuykmuhu. madem anamıysıız antepe neen telefun gartı satıyseez..
onu sırıf edsinnerde yeree bi antepli gız goysunnar. neen köküne gıranmı
girdi. büssürü gız evde oturuy. iş diyn yaf yaf ediyler.
-bee kele ne günnere galdık bi de daa gonuşomu beenmiy. annamıymış
beterden saklıya. garşıya bi estanbul kibarı goymuşlar gunuşup gonuşup
duruy. cin çalasıca. hökgeş ’ma sölüyümde baa dili anaşılır hanemizi
ânıyan bi antep gızlı gart alsın.
-ben zatılam söölemişdim telefunu aldıımızda. pin gartı gonmazsa
çalışmazmış. benim bildeem pin tavıkların, horuzların aşam girip yatdık-
ları yer. meersem pin gartı dedikleri baş barmamın dırna gadar yuha
bi şeymiş. telefunun içinde pinnene o yuhuyu goydular. esgişeer deki
görümümnen şahır şahır gonuşduk. sahı yanımda gimiy di.
-bizim horuzlarda sabaa garşı pinden çıkıy var gücüynen üürü üüü
deyin barıy. demekkine pinde bi hikmet var
-dert dutasıca pinnee haraba galasıca mesacımı beenmiy. suç on-
narda deel. antebin belediye başganında, valisinde. dil bilmez gartlı te-
lafunu antebe neen sohuylar.
-ben yapacamı biliym hele bi gadınnar toplantısı ossun mencilis
vekilimiz fatma şahana söölüyüm de buna bi çare bulursa o bulur.
şahan gimi o bi el atarsa onnara günnerini gösteririm. kimi beenmiyler.
görsünner elmi yaman bey mi yaman
hanek(laf)
antepte günlerde cuma. erken saatlerde bir dukkanin onunde iki bayan karsilasir. baslarlar hanege dukkan sahibi gelir, bacim kenara cekilinde tukkani acim. bayanlar bir adim atar adam dukkani acar. cuma vakti olur dukkan sahibi namaza gidecek bayanlar hala konusuyorlar dukkanin onunde.
adam- bacim kenara cekilindedukkani kapatim.
kadinlar baslarlar soylenmeye. kele agam yorum goymadin iki cirtik hanek edek kele.
inanmıysan aha bak
antepli, iki samimi arkadaş bir gün bir yere davete giderler. içlerinden birisinin ayağı feci şekilde kokuyormuş ve arkadaşı bunu fark etmiş. sonra arkadaşı kendisini uyarmış :

- "davete gidiyik yorum, şu çoraplarını hemen değiştir, ayıptır." demiş. bunun üzerine gidip çoraplarını değiştirmiş. davet için beraber çıkmışlar. davet yerine geldiklerinde etrafı bir koku sarmış ve çevredekiler rahatsız olmuşlar ve burunlarını kapatmaya başlamışlar. arkadaşı sormuş :

- "a'aaam hanı değiştirdiydin çoraplarını ?"

- "valla billa değiştirdim yoorum. sen inanmazsın diye de kirli çoraplarımı da cebimde getirdim, inanmısan aha
  • /
  • 2