yafidi mahallesi

vaktinde * antebin en temiz ve bakımlı mahallesiymiş...
definecilerin hala bir numarasıdır. oralardan ev kiralayıp heryerini delik deşik edip altın arayanları duymuştun önceleri.
yafidi deel de yavidi diye biliydim ben. babam eyle söylüy hanee açılınca.
1962 yılında antep'ten ısrail'e göçmüş türk asıllı,antep'li bir musevi olan bir kadınla facebook üzerinden bir tesadüf eseri irtibata geçtim.sohbet etme fırsatımız oldu kendisiyle.


"ben antep'li ve türk bir musevi'yim.politikayı bir kenara bırakırsak insan doğduğu,büyüdüğü ve yaşadığı toprakları asla unutmaz.buradaki nesillere kalsın diye "gaziantep mutfağından" isimli bir kitap bile yazdım üstelik"

verdiği bu cevap antep'i kendine yakıştıramayan lalliklere ibret olsun...
eski postane sohaandadır. antepdeki yahudiler, 70lere kadar burda kalmışlar. gısım gısım israile göçmüşler. hatta gız meslek lisesinde anamın bi dene hocası varmış, avrat yahudiymiş.

æam bi dene de akrabam var, o angadır. gendi 50lerde saksafon çalarmış. bi daafa bi yahudinin düğününde çalmış; oaader eğlenmişler, dans etmişlerkine, herif şaşmış galmış.
düymeci mahallesi çamurcu sokak arada yafidilerin o zamanlar havrası vardı. ibadetlerini orda yapallardı. cumartesi günü heç ataş filan yakmazlardı. 1975'e kadar o sohahda çalıştığım için bazılarını tanırdım.