söörme

söörme=patlıcan köz
balcanı ekmekciye vericin o işini bilir...
lahmacunun raffığı.
lahmacunun içine yatırıcın, yiycin....dadından yinmez mübarek.
temetosu biberi balcanı vericin fırına, bişince yanında dırnaklı ekmee alıcın, sörmeyi yatırcın ekmeen arasına, afiyetnen yicin..
hemide bol acili yiiicin
dayı oo olmadan lahmacun mu yenir yavvvv.antep lisesinin karşı tarafında uğrak lahmacuncusu vardır(gerçi ora fırın ) ora lahmacunu yiyicin arasına da goyucun lahmacunu abovvvvv
buralarda * lohantalarda patlıcan yatağında tavuketli xx kebabı gibi alengirli isimlerle aslını gaybetmiş köz balcan işte...ocakta yapınca dadı hiç fırındaakine benzemiy...
lahmacının içine ezdin mi o söörmeyi dadından yenmey deee mi ya.
önceden haber vermezsen "söörme" yap diye lahmacun yediğin yere istanbul'da bin pişman olursun.miskilim lahmacun dudaksız ağız kimi olur,akar ağzından ne yiysen!galırsın baş başa sada lahmacınnan ...
("allah maaafaza" lık bir durumdur bu düşmanımın başına vermiye gurban olduuum!)
antep'te artık özellikle gışın hormonlu diye balcan,tomatös,salatalık yimiyen bir aileye saaapseniz,bir mevsim uzağında oluyorsunuz bu nameeedin,egsik etmeye onu gurban olduum sofralarımızdan.
içine domates soğan biber maydanoz konularak abuganniş dediğimiz, halk arasında patlıcan salatası olarakta adlandırılan yemek yapılır.

(bkz: dadından yinmez)
lahmacunun rafığı, hayat arkadaşı, tadına tat katan can yoldaşı...ıkisini birbirinden ayrı düşünmek büyük gaflet, o şekilde yemek ise daha büyük gaflet, hatta dalalet ve hıyanet!
balcanın en duygusal halı
gece gece olsada yisek dedirten balcan sögüsü.
la yorum fınırna verirken dıggat edincin haa
sayısını bilicin uzun balcan mı topak balcan mı eyi hasap edicin
mazaallah garışırda arada gaynar geder
www.eskiliufaksozluk.com/imsakiye.jpg imsakiyede boouk ihtimalnan ayollu gara heyri ustadin galeminden damliyan siirini okhuyhan gafama dahildi; soornen soorme arasina bi baglanti gurabilir miyim ola? deyi,amma sonna la zibar da yat didim genni gendime...
istanbulda buna ulasmaya imkan yok acikcasi. firinda yapsan patlicanlar kuruyor, mikrodalgada rengi de tadi da tutmuyor ve bir saniye fazla piserse borke donuyor.
ocakta yapsan batmadik yer kalmiyor. her yeri aluminyum folyoyla yaplayip mutfaga gereksiz bir uzay efekti kazandirmak da madden ve manen yorucu.
derkeeen, kozlematik diye bir sey algeldim son seferimden.
soormeye epeyce yaklasan bir sey yapabiliyorum.
gerci benim yaptigim soorme genellikle ali nazikten ziyade begendiye donusuyor ama olsun. bilmeyenler alsin kozlematik kullansin.
tunaydin'dan aldim ben...
her çeşidi, her türlüsü, yoortlusu, gıymalısı, temetoslusu, samsaklısı, zeytlisi hafif yaz yimeğidir ve yiyeni yapanı rahat ettirir.
hasta, zayıflamış, solmuş ya da güneşin etkisiyle esmerleşmiş insanlara yapılan benzetmedir aynı zamanda.

- sıcaglarda erimiş söörme kimi olmuş maasim, acı guvvadlı yise beyle olmaz...
firina 8 dene verdiingde ya 5 dene ya da 10 dene aldigin dolmalig balcanin kimlik gazanmis hali..
  • /
  • 2