shepard of aintab

yarım yamalak ingilizcemle anladığım kadarıyla gaziantep'e gelen amerikalı doktorlardan shepardların 1920li yıllarda antep gelmesiyle başlayan ve o dönemi anlatan bu zatı muhteremlerin torunu alice shepard riggs tarafından kaleme alınmış kitap. ingilizcem o kadar yeterli olmadığı için hangi amaçla yazıldığını anlayamadığım ama içeriğini merak ettiğim bi kitap. ermeni araştırmalarınada referans olmuş bu kitap. anteplander halfe artı bize tercüme eder.

benim kimi merak edenler için

http://books.google.com.tr/ de arama yaparak bulabilirler

edit: galiba pek iyi bi amaca hizmet etmiyor.
nediymiş ağam deyn eyle birez göz gezdirmek suretiyle; amerkan hastanesinin eski adının the azariah smith memorial hospital olduğu ve shepard ailesinden 3 kuşak bireylerin bu hastanede görev yaptığı algılanılabilen kitap. ermenilerin yoğun olduğu bölgelere konuşlanıp okul ve hastanelerde görev yapmaları da tabi insanın aklına bir takım mevzularla alakalı fikir verebilir. mutlak tamamı da okunmalı elbette..
en arka kapağında yazan yazı.
bu arada anteplander varken çeviriyi haddim olmadığı için ben yapmıyorum.. *
amma şunu deym adam eyi bi medikal misyonermiş yoorum
az uğraşmamışlar bu memleketnen..
hatta bu kitabı, bi biyografi kimi deel de, bir azizin hayat hikayesi olarak görüym deymiş bunu yazanın yeenlerinden biri..
sev vagfı yeen yardımcı oluymuş bundara, allah razı olsun sev vægfından deyler

dr. fred d. shepard was a popular american medical missionary who spent most of his adult life working in the ottoman empire at aintab, central turkey. he turned his mission station into a major relief center, where he treated local armenians, kurds, and turks. in 1915 he contracted typhus working amongst victims of the armenian genocide and died in december that year.

from the new foreword by constance shepard jolly.

since its [original] publication in 1920 this book has touched a different readership from what its author alice shepard riggs probably intended. she wrote shepard of aintab as a sunday school text to instruct and inspire american middle school young people, hoping to excite them to lives of christian service. it may have had some effect in that regard, but the people who have told me about it have been others, people of armenian and turkish descent who knew or have heard about doctor fred shepard and his thirty-three years of remarkable work in turkey

such a book runs the risk of becoming outdated. indeed its language and style are of a different era. reading, one thinks 'surely she exaggerates. no one could have done all this. no one could be that good. this adoring daughter describes her father as if he were superman!" as one of my great-nephews who was inspired by reading the life of his great-great grandfather said "shepard of aintab reads more like hagiography than biography " yet i do not believe alice riggs embroidered the events of her fathers life. by many accounts, he really does seem to have been the skilled physician, the superb horseman, the tireless worker, the devout christian, and the lovable human being she describes.
yaw gardaşım şu ana gader benim toplaadım bilgiye göre de 1995'e gader zaten bu sülaleden gelenler yönetmiş hasdaaneyi. şindi kim yönetiy ola??? tüfüs gapmış da gebermiş, bak bak amma ne zaman "armenian genocide" sırasında... gtverene bak yaw.... neye yarar soyunu devam etdirmeyi başarmış. soyundan gelen de "alice" oluy; babasının "yaşam hakiyesini" "aziz hakiyesi"şeklinde annatmış dey mitogondiri gardaşımın alıntısından akdarıym. yaw vahıt olsa da sayfa sayfa burada yayınlasak. dur bahıym işallah fırsat olucu ben çeviricim bi sayfa bi sayfa yayınleycık burda. ben kitabı pdf olarak http://www.archive.org/details/shepardofaintab00rigguoft adresten indirdim ve indirenlerden 212. kişiyim.