mezarlığın yanından geçerken arabanın radyosunu kapatmak

arabanın içinde çalan radyonun sesinin içerideki cenaze sahipleri tarafından duyulması imkansız olmasına rağmen ses gapadılır.

farzedelim canlı yok.gene gapadılır.

esasda memleketimin adamı ölümü hatırlamayı sever. "aha bi gün burıya gelicin" der gendi gendine,o radyoyu gapadarak.
aslında bu davranış, cenaze sahiplerine gösterilen saygı veya acınızı paylaşıyoruz mesajı değil, cenazelerin kendisine gösterilen bir saygıdır. ölünün olduğu yerde eğlence olmaz, mezarlık yakınında da gırnata muhabbeti olmaz.
antepli dediğin maneviyatı yüksek adamdır...görüşü ne olursa olsun herkese saygılıdır...ölüye bile...
mezarlığın yanından geçilirken sadece arabanın radyosunu kapanmaz artı olarak bütün ölülerin ruhuna gitsin diye fatiha okunur.bunu antepli olan herkes antepte olsun olmasın hangi şehirde yaşarsa yaşasın mezarlık yanından geçerken mutlaka yapar.
ecdada, geçmişe, gabre saygı ve hürmet...
bu sadece anepde yapılmıyor, bunu istanbulda veya baska şehirlerde de yapıyo insanlar radyo veya teyp kapatma eylemi ölüme karşı durumun göstergesi ölümün oldugu yerde eglence olmaz.
ama antepde cenaze cıhan maallede gonşular televizyon acmazmış cenaze evi daalanaça
on saniye içinde fatiha ohuyarak gombinasyon yapılan eylemdir.
o zaman aralığında sorduğun sorulara cevap alamayınca aşşağlık gompleksine gapılma durumu...
antepte mezarlık kavramı çok ciddi ele alınacak bir konudur. antepte cenaze evi denen hadise çok önemlidir. düğüne gelmemek çok mühim olmasa da cenazeye gelmemek çok ayıp karşılanır.herkes kimin cenazeye gelip gelmediğini adeta beynine not alır. nitekim mezarlıklarda bunun bir tezahürüdür. ne zaman mezarlığın önünden geçilse çok komik bir diyalog yada çok samimi bir ortam olsa bile o hava kaybolur. birden insanlar ciddileşir. eskiyi yad ederler. genelde 'her canlı ölümü tadacaktır' ayetine vurgu yapılır. aslında hayatın boş olduğu rızkın zaten belli olduğu geleceği çok kafaya takmamak gerektiği bahsedilir. hesap gününde ne olacak muhabbetleri yapılır. çok günahkar olduğumuzdan ve artık hayatımıza bir çeki düzen vermemiz gerektiğinden felan bahsedilir. bu uhrevi hoş muhabbet devam ederken real kavşağına gelinir ve birden konu antep kerhanesinden açılır, gerçek pis dünyaya dönülmüş olur.
antepli için mezarligin yanindan gecerken arabanin radyosunu kapatmak içgüdüsel bi eylemdir.
dua bilsin bilmesin arabada bulunaünlardan biri yavaşça radyoyu kapatır ve kapatırken yan gözle arabadakileri sözürek şöyle seslenir :
sesini gising gunah taman. burada radyo diynemeknen ölülere saygısızlık etmiyek barim.