menengic kahvesi

tadı normal türk kahvesinden çok farklı, biraz daha buruk ve acıdır.
ismi hakkında hala bir anlaşma yoktur melengiç yada menengiç olarak bilinir. sütlde pişirilebilir (sütlüsü sek içemeyenlere veya ilk kez içenenlere tavsiye edilir).
şu anda evde afiyetle içtiğimiz bu tarz şeylerin ticareti konu olduğunda "kilis"lileri altına imza atarken gördüğümüz lezzetli kahve.antep fıstığının aşılanmamış halinden yapılır.ıster çekilerek ister reçel giib bir kıvamda karıştırılarak pazarlanabilir.çok zor geldi ise o haliyle de kuruyemişlerde boy göstermesi muhtemeldir.
öksürüğe iyi geldiği söylenir.
demin içtiğim maazzam gahfe.yağlıdır acı ağam.içerken bitmemesini istersiiz.içtikten sona dibinde çekirde'e galır.hatta hatta ganevızin içinden gaşık gaşık yimişliğim vardır.*gohusuda gendine hasdır.efendime söyliii'im yeen nezzetli gahvedir.
istanbulda tophanedeki nargile kafelerde yaparlar... başka da yerde görmedim... özleyene tavsiye...
antepde alacanız yeri söyliym gaziler caddesinde cok eski bir baharatçı var elmacı bazarına ulaşmadan sağda, güccüycük bi dükkan eski han duvarlı
antebdeki yeri taamis kayvesi
müthiş bir tad,ancak yağ oranı yüksek,hafifte yatıştırıcı etkisi vardır,ama pazarlaması konusunda kilis'e kaptırılmıştır.
ben bu gahveyi yeen severim,daha önce antebin en böyük devlet dairelerinin birinde çaışırken baktım menengiç canım çekiy,geddim bidene ocak bidene bakır cezve aldım kimseyede çaktirmadan odaya goydum arada kimse yokken yapıp içiydim,taki oranın en böyük ideri amiri beni enseleyene gadar,bi bardakta ona yaptımda paçayı zor yırttım,bidada töbe eddim odada yapmadım,bunun ayarıda yeen önemli,şekeri az olunca eyi olmey çok olursada şurup gibi oluy,az gaynadırsan yeen cıvık ,çok gaynadırsanda yeen duru oluy,ayar önemli.
her derde deva olan yöresel kahvemizdir..öksürüge iyi gelir balgam söktürücüdür,nefes açıcı özelligi de oldugu bilinmektedir..agır bi kahvedir buruk tadı vardır ama içemeyen ilaç niyetine sütle kaynatıpta içebilir ama orjınal hali 1 kahve fincanı suya 1 tatlı kagışı dolusu menengiç atılır kaynatılır..sekeri de artık içenin damak tadına kalmıştır.
oyyyy canım antebime ait süper bir lezzet daha....yapanların eline sağlık , içenelere de şifa olsunnn..
melenğiç.
karaağaçgiller familyasındandır. ilıman ve tropikal bölgelerde yetişir. iri oval yapraklı, meyveleri yuvarlak, mercimekten biraz daha büyük yeşilimsi siyah, acımtrak fıstık tadındadır. meyvelerinden tohumlarından, yapraklarından ve sakızından infüzyon yolu ile faydalanılır.
türkiye’nin güneydoğu anadolu, iç anadolu, akdeniz bölgesinde yetişir. yaklaşık olarak 70 türü vardır.bu ağacın meyvesinden, yapraklarından, tohumlarında ve sakızından faydalanılır.
faydaları:
ağızdan akan suların kesilmesim sağlar
midedeki müzmin ağrıları geçirir
yaraları iyileştirici özelliğe sahiptir.
idrar söktürür.
dalak için çok yararlıdır.
ayağın terlemesini önler.
böbrekteki kumların dökülmesine yardımcı olur.
şişmanlatıcı özelliktedir.
öksürüğü keser.

bilğilenmek için alıntı yapılmıştır.
bayiliiim yav vallahh istanbulda oturiim amma her ay mutlaha antebden siparis ediim 3 4 gutu. anca yetiy allaaama. bi dene arhadasa icirdim sevmedi didim aziyin dadini bissen kes yirsin gancik yapili
yeeen faydalı gahvelerden biridir. antepte tahmis kahvesinde içilebilir.