medusa cam eserler muzesi

pek çok anteplinin bilmediği bir müze. * gerçi zeugma mozaiklerini kaç antepli gezdi desek yine yüzümüz kızarır. *
cam işleme sanatının bu topraklardaki muhteşem tarihinin insanı büyüleyen örneklerinin sergilendiği restore edilmiş antep evi. evin hayadında kurulan fırında bilinen en eski usulle cam yapımını izleyebilirsiniz. telkari ustası andreas'ın hoş sohbeti ve ev yapımı suryani şarabını hararetle tavsiye ederim.
antep'in farklı yüzleriyle ilgilenenlere duyurulur.
gidilmesini kesinlikle tavsiye ederim. telkari ustasıyla sohbet ederken emeklerini izlemek daha da zevkli. antika eşyalar da ayrıca büyüleyici. restore edilen antep evinin güzelliğini de unutmamak gerek tabi ki...*
gala altındaki gır gaavesinin garşısındaki sohagda bulunan müze. zaten tabelalar seni yönlendiriy.*
29 ekimde düzenlenen bir antep içi turunda gedip gördüğüm,öğleyn orda malhıtalı küfte yidiğim yeen güzel bir müze..
hayadında havızı var,içinde balıklar yüzüy..ben yeen beeğendim..
buyrun buradan bakabilirsiniz: http://www.arkantik.com.tr
kursan'ın sahiplerinden tarihi eserlere ve eşyalara çok meraklı olan arhadaşım kamer işsever'in açtığı mutlaka gezilmesi, görülmesi gereken yer.
kamer işsever'in babası durmuş issever'de heyir hasenat saabısı bi adamdır ve bunların bu cam eserleri müzesini açmak ile karları yok, üsdelik dünya gader zerarlikları vardır. medusa cam eserler müzesi işçi, bahım ve güvenlik parasını bile çıhartmadığı için her ay işsever ailesi tarafından finanse edilmektedir.
gaziantep cam müzesine ılgi büyük

medusa cam müzesi sahibi fisun ışsever, müzeye gelen ziyaretçi sayısının kendilerini memnun ettiğini söyledi. müzenin türkiye'nin ilk ve tek cam müzesi olduğunu belirten fisun ışsever, aşırı sıcakların zaman zaman ziyaretçi sayısında düşüş olmasına neden olduğunu söyledi. ışsever, "genellikle yurt dışından ailelerini ziyarete gelenler müzeleri de geziyorlar. bu zamanlarda tatil için deniz bölgeleri seçiliyor. yine de bazı aileler buralara uğradıktan sonra tatile çıkıyorlar" dedi. müzede en çok ilginin cam boncuk atölyesine gösterildiğini kaydeden ışsever, "burası cam müzesi olduğu için cam ile ilgili her şeyin yapılmasını istiyoruz. daha önce üfleme ile cam sanatı yapan ustamız vardı. aşırı sıcak olduğu için nisan ve mayıs aylarında 2 aylık dönemde bizimle oluyor" diye konuştu. gümüş telkari atölyesinin de yoğun ilgi gördüğüne dikkat çeken ışsever, "midyat'ta bile telkari ustası kalmamış durumda. ustamız da midyatlıdır. yaptığı ürünler çok ilgi görüyor ve yapılan ürünler daha çok satılıyor" şeklinde konuştu. cam boncuk ustası hülya ateş ise, atölyede masa üstü cam boncuk süslemeleri yaptıklarını belirterek, "cam çubukları amerika'dan geliyor ama asıl üretim yerleri ıtalya'dır. biz bu cam çubukları 750 derecelik ısıyla boncuk haline getiriyoruz. 6-8 saat arasında soğutmaya bıraktıktan sonra diğer işlemleri gerçekleştiriyoruz" ifadelerini kullandı.

kaynak : http://www.olaymedya.com/gaziantep-cam-muzesine-ilgi-buyuk.html
müzeyi bir çok gez bir çok farklı yerden kişi ile gezdim ve herkesin kelimenin tam anlamıyla hayran kaldığı bir müzedir. özel bir koleksiyon olup bu kadar zengin olması ve müzede ki kişilerin yardım severliği kesinlikle mükemmeldir.

sunum ve içerik zenginliğinin yanı sıra satış yeri ve cam işlemesi bölümü de oldukça güzeldir. kutnu kumaşı tezgahının da orada bulunması çok hoş.

işin özü bir benzeri olan mutfak müzesine göre çok daha canlı bir müzedir.
gezilesi, görülesi, hayran galınası bi müzemizdir.