külkedisi hakiyesi

külkedisi hakiyesi

zemanın birinde yeen ötelerde ev horantasının içinde bi gız yaşeymiş. külkedisi deylermiş ona. yavan övey anasıynan, iki dene arbet övey yapıklı bacısı varmış. yeen eziyet ediylermiş bizim masime.
bi vaat sarayda gelinçi olacaa salık verilmiş. hemen yel epee kimi taşgalaya goyulmuşlar. eyle ya sarayda pirens ağa gendine rafıg areymiş. bu yavan arbetler de pirensi avışlarının içine almaya çalışıylermiş.
övey ana yavan gızlarına olmaz gılavlamayı yapmış. üslerini başlarını halletmiş. gaşlarını aldırmış, hahık yapmış? bizim masim külkedisi de onnarın asbablarını dikmiş, falan filan?
neyse artı saraya yola çıhıcılarmış.
övey ana külkedisine; gız şarmıta evi bog götürüy taman, yerleri sil gınalı gaşşık et, bulaşıı yuu, evi şeyle bi ceyranla sonam ortalıg dökük saçık işte hallet demiş ve gedişi ola da dönüşü olmıyasıcalar yola goyulmuşlar?
arhalarından baha galmış bizim gız. bi huk basmış gendini. ağley ağley işe goyulmuş.
düşünüyken düşünüyken bi de bagmış ki ağ sahallı bi dede nur kimi yüzüynen annacına dikilmiş. yeen gorkmuş evel. ağ sahallı dede başını sıvazlamış;
-niyen ağlayn gızım
+aa bu öveylik baa olmaz eziyeti ediy ammi
-yavaş gadasını alırım genderin
+saraya gelinçiye gettiler alı yeşili boyadılar baa sen burada gal dedi gancıklar?
-hımm aa şimdik hak dinine gondururum genderi. sen de geden mi gızım
+ he ammi yav amma neynen gediym bu halnan aleme arbet mi oluym yanı.
-daş attım da golum mu yoruldu gızım. yeri kag bahıym ne lazımsa alag
+hani ammi bal kaba, sıçanlar, gurbaalar onnardan şey etmeycin mi?
-yeri gızım teknoloci ilerleyig taman. maazaya gedicig hepsini alıcıg. ben gredi gartıynan çekerim. zatilem 12 taksit.
+ey ammi sen bilin allah ırazı ossun senden.
sona getmişler maazalara dört bi şartıynan her şeyleri almışlar. bi de altına hacı murat çekmiş ağ sahallı dede. sona da salıklamış; aaşam eve erken gel 12 den evel gir. yosam pıçaa yirsin!

devam edici?.
arabası gış gabaandan olurdu zaar.
gış gabaa deel haylan gabaa arabası olurdu zaar bes bi de 12i de deel de 10 da evde olmalı gece gece bi antep gızı daa fazla dışarıda olmaz