karşıyaka

benim duyduum:
eskiden isdasyondan soona şimdiki ipekyolunung şımal(=guzey demek isdeym) taraflarında şeer yogmuş.
isdasyonun o üzüne ilk evler yapılınca millet tarif ediyken
--yaw işte şo karşı tarafda
--yaw işte karşıda
--yaw işte karşıyaka , diye diye
şindiki karşıyağa semti ve adı meydana gelik.
sööliyenlerin yalancısıyım valla.
garşıyhada körler ohulu var bilim bide yeen galaba biyer, it eniini yitirse bulamaz ellaham.. bi kere dolandiriylardı beni orda.. amman ha işiyiz düşmezse getmeyin ora
gaziantep'in futbolla ilgilenen evlatlarının en çok yetiştiği semttir. gaziantepspor alt yapısında çok karşıyakalı vardır.

(bkz: erdal güneş)
(bkz: bekir irtegün)(aslen elazığ'lı)
(bkz: nurullah sağlam)
(bkz: mehmet polat)(hoşgör'de de oturmuştur.)
-antebin ekmeği söbe karşıyakadan kız almaya töbe sanırım bu söz anlatım için yeterince açık.
her ne kadar abdalı cinganı meşhur olsa da benim gözel semtim.
aslında tabahanalıyım.
amma garşıyaha'yı yeen severim.
okuduğum, böyüdüğüm, sohaklarında oyun oynadığım, şahinbey ve şehit mahmut söylemez metteplerinde okuduğum, hala adını duyduğumda içime bir gırcıvık giren ata, baba, ana, kardeş mekanı bemim gözel mahallem..
aam şindi garşiyahadan bahsedip de şaraphanadan (tekel), şaraphanaya üzüm getiren kamyon ve traktörlerden, hacibabadan, şoför aliden ve de meşhur dürümcü nohutcu recep ammiden bahsetmemek olmaz..aha ben de burda ohudum büyüdüm de arkeolog oldum taman...yani aslinda garşiyahanin da mederii iftarlari arasinda olmam lazim...bii de dünyanin en büyük mozaik müzesini aci unutmayak de yerri bahiymmm aam
ilk yerleşenlerin antebin yerlisi olduğu, sonradan antebin köylöönden gelenlerle bozulmaya başlayan, en sonunda doğudan gelenlerle bohüstünboh olan mahalle. adam bir iş için kısa bir süre getse bile tedirgin oluy o nasıl mahalle la?
dunyada gaziantep, gaziantepte garsiyaha.. dunya mutfaana durumcu recep kebabci muzo kimin lezzetleri katan bu semt gaziantepsporun taraftarinin en yogun oldugu yer olarak gosterilebilir. ayrica dunyanin en buyuk mozaik muzesini barindirma ozelliginide tasir.
-jeopolitik onemi: dunyanin merkezi olan gaziantep'i otogara, dolayisiyla diger sehirlere baglamasi nedeniyle dunya uzerinde cok onemli bi konumdadir.