hacad yeri

aynı zamanda tuvalet ihtiyacına hacetim geldi de denir.

-maaamet bu angara ne gader uzakmış yav
-sa ne sahıı arabıy sen sürüyn
-ama çok hacetim geldi maaet
-götüyün ucguru yok kii .bi hacet yeri bulakda yap..aha bi depe var ilerde.
evin odalarında bulunan gömme dolap.
yatak ve yorganların konduğu raftır ancak bazen sadece önüne perde çekilerek kapatılır *bezen de kapak yapılarak dolap şeklinde kullanılır.
batıda "yüklük" olarak bilinen bölümün antepçe adıdır.
hacad yeri
-abdeshana ya da ayakyolu,yüznumra dediğimiz hacet yeriyle karıştırmamak gerekir

duvara yapılan yükye yani yorgan döşşek düzme yerinin camlı kapakla kapatılarak ve raflar konarak cıncık boncuk dediimiz cam eşyaların düzüldüğü antep işi vitrin..bazanda buraya aynalı kapak yapılıp gardolap kimi gullanılırken altına da 2 çekmece yapılarak alet edevad,düyme gutusu,vs konurdu.
bu sözcüğe hacet yeri demek biraz anlam kargaşası yaratır.çünkü hacad ile haced antepçede çok farglı şeylerdir..hacad gündelik kullanımı olan küçük el aletleri için kullanılır..keser çekiç,testere,sındı,kelpeten,tornevide,gonturol galemi hepsi birer hacaddır."kötü gonşu adamı hacad saabi eder "derken aleti ödünç vermeyen komşuya kızılarak gidip o aletten bir tane satın almak kastedilir...
hacet sıkıntı,maruzat,ihtiyaç ve genelliklede tuvalet ihtiyacı için kullanılır..o nedenle başlığın ya hacad yeri olması gerekir ya da hacad yeri ve hacet yeri diye iki ayrı başlık olması gerekir diye düşünüyorum.