gavirga

patlamış mısır
pop corn
mısır patlağının antepçesi.

-hele gelin gak bi gavırga gavır da çaynan içek *
birde misafir varsa incelerek söylenen zati kelime
- meyrem misafirimize kak kavırga kavırda yisin
- yon anam saol yimeym dişimin gurnasına gaçıy
- gavır sen gavır bizde yirik yimiydik ne zamandır
hazırlıkta okurken ıngilizce hocamız anlatmıstı.
ankara'da okurken arkadaslarıyla sinemaya gitmisler.
lale hoca;
-ben film izlerken kavurga yemeyi cok severim n'olur kavurga alalım,
dediginde arkadaslarının tepkisi
-ıgrencsin,sinemada nasıl yiyeceksin onu diye olmus...
lale hoca cok bozulmus tabii sonra arkadasları gidip patlamıs mısır alıp gelmisler. hoca hani igrenctim ben derken arkadaslarının kavurgayı kavurma olarak algıladıkları ortaya cıkmıs:)
tek sözcükle anlatmak istediğini çok güzel anlatan bir antep sözcüğü; ecdada rahmet. yok "mısır"mış, yok "patlamış"mış; hacet yok "gavırga" işte.
hiç unutmam lise yıllarında prestige sinema yeni açılmış hafta sonu kızlı erkekli lise arkadaşları sinemaya gittik , ismi lazım değil kibar davranmaya kasan bi kız arkadaşımızda var yanımızda filmden önce kızımız bombayı patlattı '' surdan film başlamadan kavurga alalım '' ahaaa haa haa ulan ya mısır de yada adam gibi adını söyle bunun adı gavırga işte , kavurgada kibarcası oldu heralde .
sene basi eglencelerinin vazgecilmezlerindendir. ozellikle aylecek tombala oynarken yemesi guzel oluy. yarin sinemaya gitsem filme girerken bi gavirga istesem annar mi ordaki gavirgaci ?
kış aylarının vazgeçilmez eğlencesi.anam misafir geldiğinde hayada çıkar 5 numara şaraküstü imalatı gazocağını yakar 3,4 tepir gavırga yapardı bize.bu bahsettiğim olay yaklaşık 30 , 35 senelik bir olay.
şekerlisi ve duzlusu vardı biz uşaghen...
şimdi de uşahlarkan sinemaya gedinci yiyik...
ama, yeen yağlı yapiyler haa...