eyuboğlu camii

kendi adıyla anılan eyüpoğlu mahallesi'ndedir. caminin yapılış tarihi ve kimin tarafından yapıldığı veya yaptırıldığı konusunda yeterli bilgi bulunmamaktadır. 1586 tarihli şer-i mahkeme sicillerinden, bu tarihten önce yapıldığını anlıyoruz.

ıçten çapraz tonozludur. altı gözlü son cemaat yerinin gerisinde, duvarla çevrili dış avlusu mevcuttur. mihrap, siyah vişne çürüğü ve beyaz mermerle çeşitli geometrik şekillerden oluşan süslemeyi ihtiva eder. merdivenle çıkmalı minberi ve vaaz kürsüsü mevcuttur. minaresi tek şerefeli olup şerefe altı mukarnaslıdır. gövde ve petek kısımları, bilezik ve sağır kemerlerle süslenmiştir

**

burdan sonra da babamın bu camiyle ilgili kıssasını dinleyelim :

rivayete göre o dönemin esnafı bulundukları yerde bir cami yaptırmaya karar verir. ancak kendi aralarında para toplayıp yaptıracak kadar zengin değillerdir. bu nedenle dönemin zenginlerinden yardım istemeye karar verirler. o zamanda eyüboğlu bölgenin en zenginlerindendir. esnaflar yardım için eyüboğlu'nu ziyarete giderler. ziyarete gittikleri evde hep beraber bir mangalın başında otururlar. ahali konuyu açmaya çalışırken eyuboğlu'nun oğlu sigara ve kibrit çıkarıp bir sigara yakar. eyüboğlu, oğluna kibrit kullandığı için bir tokat atar. bunu gören esnaf, "bir kibrit çöpünün arkasına düşen adam bize yardım edecek değil ya" diyerek ayaklanır. ancak eyuboğlu "ben ona kibrit çöpü için vurmadım, ortada mangal varken kibrit kullanıp israf ettiği için vurdum" der. caminin bütün maliyetini üzerine alır ve bugünkü eyüboğlu camisini yaptırır.eyuboglu camii'nin rivayeti sudur: bu cami yaptirilirken, ilgili kisiler esraftan zengin bir adama da gelmisler. o zengin sahis misafirleri iceri buyur etmis, kizina da kahve ikram etmesini soylemis. kiz mangaldaki atesten almak yerine ocagi yakmak icin ikinci bir kibrit cakmis. adam da kalkip kiza bir tokat atmis. misafirler "adam bir kibrit icin kizini dovecek kadar cimriymis,para mara vermez" diye sebeb-i ziyaretlerini hic acmadan kalkmislar.
zengin adam bir bakmis misafirler gitmekte, arkalarindan adam salip geri cagirtmis. grup boyleyken boyle... diyerek izah etmis. adam da:"ben bugun cok zengin bir adamim, benim evimde kizim herseyi gordu. lakin yarin evlenir gider kocasi benim kadar zengin olmayabilir. onun kendi gelecegi icin ben bunu yaptim, el evinde bu bollugu bulamaz, sakin baskasindan para istemeyin, camiyi de ben yaptiririm" demis.
cami grubu da "adam meger hakliymis, biz de su-i zan ettik, ayip oldu" demisler. eyupoglu degil de ayiboldu camii imis asli.
bana sorarsaniz kiz boyle terbiye edilmez ama...
senelerce cemaatı olduğum adem ve süleyman hocamım imamlık yaptıkları ve arhalarında saf duttuğum bu camının en önemli yanı, minaresinde ve içinde hala fransız zulmünden izler daşımasıdır.
acımasız fransız toplarına direnen camimiz hala ayaktadır.
eyüboğlu ve bey mahallesindeki eski antep evlerinin bodrumlarındaki mağaraların eyüboğlu camisine çıktığını duyukdum.kurtuluş savaşı'nda düşmandan gizli o mağaralardan geçerek camide toplantılar yapılırmış.