antepte yeni evlenen kızların saçlarını sarıya boyaması geleneği

daha aksine rastlamadığım bir durumdur...

her kim ki dünya evine gire;berbere gide,saçını boyaya gibisinden bir ferman mı var bilmiyorum fakat yeni evlenen kızlar muhakkak saçlarını sarıya boyatırlar...
belki de bu yeni evlendiklerinin bir göstergesidir,bir nişanedir diyesim geliyor ama doğal sarışın olanlara haksızlık olacağını düşünmekteyim..." eğer böyle ise doğal sarışınların nişanesi ne olucak peki?...onlar her zaman sarı..."düşüncesiyle meydana gelecek herhangi bir toplumsal ayrıştırmanın,bir haksızlığın da önüne geçmek istiyorum...

merak etmekteyim kökü nereye dayanır diye... ayel halfelerimizin bu konuda bilgili olacağını düşünmekle birlikte,aklımızda kalan sorulara da cevap vereceklerini umuyorum...
-teniyin rengi heç möhim değel.. gara olmuşun sarı olmuşun, sarı saç sağa yahısır yahışmaz hec möhöm deel. eğer gelinsen mutlaka sacını sarıya boyatıcın.. yohsa düğünden sonra kim bilici senın acer gelin olduunu..

- allah ırag eyleye; gonu gomuşu ev görmeye gelinci olmaz dedigouyu ederler.. zaten elemeği göz nuru işlediğin onca antep işi dantel gergah gafadan sıfır not aldı.. golundaki bileziklerde 3 çüt boynundaki zencirde 2 metre bunlardan 10 gunluk hanek cıkar bari sacını sarıya boyatda oradan sınıfda galma.. yohsa 2 ay maalleyin avradlarının azında sahız olursun..

"bii anam hattucun gelinide sacını gırmızıya boyatık yeni modaymış sen acer gelinsin şeyle ahlı başında sarıya boyatta gelin olduun belli olsun"
o da öyle bir sarıdır ki daha ben böyle iğrenç bi sarıynan garşılaşmadım usta. yakışsın yakışmasın istisnasız her gelin saçını boyar sarıya. la yoorum belki esmer tenli gıza getmey neen beyle ediyn?

ayrıca evlenmeye karar verdiğimde ki daha bi 20 sene var bu olaya ilk ve tek şartım gız evine sarı saçı olayı olacaktır. istemeym yoorum benim yerime siz mi yatıcıız gıznan?
gara gelinlerede yahışmadıı kimi..
balcan aşına yoğurt dökmüş kimi olusung haa der,yüreene böödürler..
peki bu durumda ben ve benim gibi aslı sarışın olanlar ne yapıcak.biz nasıl acer gelin olucuk şindi, acep sacımızı gırmızıya mı boyatsak?
sırf bu iş için kapalı* kızlara düğünde saçlarını açtırabilecek kadar heveslendiren* adetimizdir. *
anasının evindeyken söz-hanek olur diye saç boyatmayı ayip sayan gızın, evlenmeye beş gala veya evlendikten hemen sonra gaaföre getmesi olayı..
zaten hayatlarında bir defa evleniyorlar; bıragında boyayivirsinler bre, gencecik gız dimilermi
gızlara bekerkan boya yassag oldoo için evlenece zaman hemen boyarlar
bekarken pavyon garıları gibi sarıya mı boyatıcın derler ama evleniyken antep anaları illede boyatır
artı nişanlandıktan sovnada yapıldığı görülmüştür. gızı isterken kara saçlı nişanlanıyken sarı saçlı. *
evlenme ya da nişanlanma şartı aranmaksızın,kız antep uşağının bilinçaltında yatan kendini yenileme ihtiyacının,evlenmişcesine,nişanlanmışcasına yenilenme isteğinin dışavurumudur.
boya piyasasında bir kodu,tarifi var mıdır bu rengin yoksa antep kuaförlerinin göz kararı oluşturduğu bir renk midir,hepsinin aynı rengi tutturabilmesi antep kuaförlerine verilmiş bir lütuf mudur,aynı zamanda bir görerek öğrenme ürünü müdür sorularıyla kendimi yediğim*,rüyalardan bu sorularla uyandığım yalan değildir,abartı hiç değildir,gerçektir sadece.*
nefret eetiğim bir durumdur ki evleniyken beyle bi durumlar garşılaşmah iistemiym orcinal duruyhan özenmek neyin nesidir yahışan yapsın bişey demiyim ama yahışmıyanda uuuyyy yeen yavan duriyy
bazısının oricinal saçı gapgara oluncu, üsdüne de sarı renge boyadıncı saç rengi sarıdan çok yeşile çalan arbet bi renk olur..
#43872
evlilik öncesi gizli bir kontrat imzalatılıyor galiba bunlara;
eğer boyatılmazsa evliliğik geçerlilik görmüyormuş.. *
yumurtadan çıkmış civciv misali .
taaf ve arbet adetlerimizden veyokut ananelerimizden biride bence boya meselesi.
berberler nasıl para gazanıcı ?
moda uymağ için var ya...
bu akımı başlatan kişiyi bulup ortadan kaldırsaydık gelinler biranda doğal haline dönermiydi diye düşünüyorum.

antepte kızlık dönemi, gızlar bunu yapmaz, gızlar şunu yapmaz. sen gızsın oney eyle? diye geçtiği için,
kızlarda evlenince yeni kabilesinden ayrılmış afrikalı yerli gibi özgürlüğün gözünü çıkarıp abuk subuk şeyler yapabiliyorlar.
nitekim bu teorimi doğrulayan, evlenmek istemediğimi söylediğim her antepli bayandanda "evlen akıllı evlen özgür olursun" cevabını almışımdır.
* *
platonik antep aşıklarımız arkalarından türkü bile yakmışlardır.

(bkz: kız o saçlar taranır mı?
sarı renge boyanır mı?
)
son yıllarda evlenmedende boyanıyo saçlar.o yüzden bu modada bölece geçmiş oldu.
  • /
  • 2