antepte cocukken oynadigimiz oyuncaklar

tellere pamuk sarıp bebek yapmak..oyuncak demir beşikte bebek sallamak..ona elbise, mitil,yorgan dikmek..bahçedeki çamurlarla yemek yapmak..
(bkz: beş taş oynamak )
gazoz kapağı kaavenin önünden doplar babamın terliiğiyle oynardık agadaşlarla:)
ip atlama, öyle gelişmiş versiyonları vardır ki üçgenler,ince bilek kalın bilek, beller, kare :d
antep uşağı furtuna kimi top oynar ağam..
genelde toprakla oynardık. oradan bir tarımcılık ruhu vardır bende. bir de topraktan mezar yapmayı çok severdim. sonra bunu gören teyzeler bana psikopat muamelesi yapıp "yavrum daha güzel şeyler yapsana" derlerdi.
bi de adını hatırlameym çubuğun üzerinde pervane olurdu elimizin arasına sıkıştırıp dönderdiğimiz kimi uçardı en uzağa kim atıcı diye yarış tutardık
çelik çomak oynardık zamanında. büyüdükçe biraz amerikan beyzboluna benzer oynama özellikleri taşıdığını farkettim. bir kısa bir uzun değnek ile oynanır. kısa olan değnekin iki ucu da inceltilirdi, uzun olan değnekle köşesine vurup havalansın diye.
elimize bi deynek geçtimi
bacaklarımızın arasına alıp
at olurduk
deh dıgıdık dıgıdık diye sohak sohak dolanırdık.
evin içinde tabaknan ya da tepsiynen direksiyon yapıp araba sürerdik ....bir de gar yağdı mı yoğuşun başına geçer altımıza da oli center poşetini alıp kayardık.
daha çok erkek çocukların kullandığı tahtadan bilyeli arabalar vardı.yokuşun tepesine çıkar üstüne binip yukardan aşağıya kayardı erkek çocuklar,kayarken üstümüz başımız açılır ayıp diye kız çocukları yani bizler binemezdik ona ... bilyelerden dolayı çok ses çıkarırdı kayarken.
aslında pek iyi bir oyuncak değil ama gavaklıkta ilkokulda ohuyken bizim evin orda boş bi arsa vardı orda bol bol torpil patlatırdık.
portalin kapaklarını taşla düzleyip ipe dizerdik. *
iki tene yuvarlakımsı daş bulunur bir gondum oynanırdı...taraflar uzak mesafelerden birbirlerinin daşını vurmıya çalışırlardı...
culup diye bir oyun vardı gülleynen oynanan. ayrıca antepte ki sokak maçları çok acaip kurallara sahipti mesela topun sahibi aynı zamanda hakem ve kulüp başkanı olur istediğini oynatır istediğini anında oyundan çıkarır ve istediği zaman da penaltı yaptırarak yenik durumunda ki takımının skorunu eşitlerdi.
yeni yerimeye başlayan çocuklar tahtadan yapılmış bir şeye tutunurdu tekerler konum olarak üçgen biçinimde önde iki teker üstünde çıtalarla tutamak yeri oluşur bi de en önde bir teker üstündeki çıta tutamağa yapışık çocuk yerirken o da geder tahtalar genelde sarı pembe olurdu
pisiklet lastiği sürme.değnekle de yön verilirdi yanında koşarak.
  • /
  • 2