anteplinin askerliği

anteplinin askerliği

*hiçbir antepli askerde dayak yememiştir!?!?!
*her antepli askerde mutlaka hemşehrimiz bir komutanla karşılaşmış ve onun himayesine girmiştir..
askerde en çok ilgi çeken antep uşağıdır.cana yakınlığı ve değişik şivesiyle herkes onu sever.bende uzman çavuşum yanı ondan biliyim..
yemekhanede olmasa bile mutlaka çiğküfde yoğurmuştur gomutanlarına ya da arhadaşlarına.. bi de gurban bayramına denk geldiyse askerliği, izin de gullanmadıysa ondan möhüm adam yoktur o gün..
çok güzel tekmil verir:
-irahaat, hazroool....diggaaaeett..

-beşinci bölük yimekhanesi, altı er, dört gazan, 87 gaşşık,88 çatal, 4 çömçeynen görüşünüze hazırdır gomtanımm

ağalarım askerleğmi tang gomutanı olarak ettim.saolsun anacığıma sipariş verdiğim yuvallmalar 2 litrelik gola şişelerinde geldi.-15 derecelerde tankın mermi sabot yuvalarında 5 raf boş dururdu.bir tank füzesi bir yuvallama şişesi.bunu gören üsteğmen şaşkınlıktan donmuştu.amma sonra şişelerden birini eritip karavanada ikram edince adam buna değmiş ağam dedi.yanı şunu deycem guzey irak,operasyon,etyopya gutuplar falan farhetmez antapli bilir işini evde eder ....................heyillisi.....
anteplinin askerliği y açok kolay geçmiştir. yatmıştır. yada çok zor geçmiştir. sürüm sürüm sürünmüştür. hiç normal bi askerlik yapan antepli mevcut değildir...
komutanların bir hafta izin vermesi ile memleketten paklava getirmek ile geçer.*
anteplinin askerliği genellikle vukuatsız geçmez abi!! inanmıyorsanız sorun anlatsınlar..
abimden bilirim, heç kötek yimeyik, tüm askerler ondan korkarmış, ortamı toplama yetisi varmış,lidermiş, kimse ona secaatlenemezmiş.

bi de dağa çıktıkları zaman yanlarına balcan alırlarmış ateş yakınca onu içine atıp söğürme yapıylermiş *
şindi ben kötek yimedim dersem yalan mı söölemiş olucum? yimedim yoorum. antepli gomutanım da olmadı gol ganat da germedi. amma asgerleem yeen gözeldi, acı bi sene daa çaarsalar da getsem deym.
antepli üç dene asker asker ocaanda öölen dineminde taadat meydanında otururhan, durup oturdukları yerde biri birinin sineene kişmi deyk needikse, alahaa ortalık toz dumana garışmış depik, sille sumsuk havada uçuşmuya başlamış. tarpadak ordan istammullu bölük gomtanı geçiymiş. la bakmışhı orda bi taşgala var. hemen bizimkileri almış götürmüş bölük odasına başlamış sigaya çekmiye.

-la oolum şura dövletin tayınını yiyip oturymuzmu, irehatlik sizi depiymi lan, neen rehat durmeysıız aanadın bahıym nooldu neen dööşööz.

-yazıcıkdan gara mamed:aaam yoorum gomtanım bu olayda benim heç bi suçum yok. ben durup oturdoomyerde aaha bu ooolan geldi sumsuonan mademin ortasına gel ha bi dene godoo bile benim şaaglım şaşdı, deleme kimi döndüm döndüm daa madem uuvınıy

gomtan aval aval öteenin suratına bakmış ne dey bu der gibisinden

-tabahanadan gıcık hösün:aaam yorum gomtanım bu ooolan hanee ofurduy, bunun anaddıı haarda gerçek olay haaarda. şindi gomtanım ben durp oturdoom yerde aaha bu oolan geldi depiknen yaanımın ortasına bi dene godoo bille benim muazenem şaşdı.geri ardımda bi dene süllüm varmış ne biliym ben. süllümden tuvalandım tuvalandım süllümün dibine de haa ahıllı goduysa bi dene duzölbesi goymuşlar, hangı ahıllı goyuksa duz ölbesinin içinede bi dene dikleyn gım pıçaa goymuşlar kellem getti getti kım pıçana dayandı. daa kellemin bekmezi şorul şorul ahıp gediy.

gomtan yalvarırıcasına ötee antep uşaana bakmış bunnar ne deyler dercesine.

-kılıcolu maallesinden yılan heyri:aaam yoorum gomtanım bunnarın annaddııı tamamen haneen uluu. aaha ben saa anadıym sende diyne essah olayı. aaam yoorum gomtanım aaha şu tagada bi dene ganne duruydu şu oolan ganneyi aldı öteenin kelesine gel ha bi dene kodou bille bunun olur biter halını komadı. ben biliymkine aaha bu oolanın kellesi daa mık batmış kimi balhıyı.

gomtan bi ona, bi ona bide öteene bakmış. lan oolum ben osmanlı askeriyim osmanlıca farsca arapcadan az buçuk haberim var harbiyede fransızca talim gördük onu da bilirim. faaat sizin bu konuşdoonuz dil bunnarın heç birine benzemey la siz inmiseez cinmiseez nereliseez

bizim antep uşaaa hazırola geçmişler aaam yoorum gomtanım biz antepliyil gonuşdoomuz dilde antepçe
mayıs 21 de başlayacağım görevden sonra katılabileceğim başlık.
anteplinin asker yollaması da garşılamasıda bi başga olur..
güccükken hatırleymda bi asgere geden oldoo kimi yanına mutlaka kırmızı büber ,nane gurusu, eşgi goyarlardı ola ki asker yimekleri yiyemezse bunlardan gatarak yenilir hale getirir* diye.
geldiğinde mitokondriden entrylerle şenelecek başlık.
anteplinin askerliği bir başka olur gerçekten. insan antepten başka bir yerde yaşayamayacağını anlar. kaldırımlarını, pis sokaklarını, düğünlerde yapılan 200 tane lahmacunun tadını bile özler. hele gacak çay yok mu?
antepli olmayıp sadece antepte doğduğu için sağda solda ben antepliyim diyip olmaz .oku dökenler yüzünden malesef daha ilk günden 1-0 mağlup başlarsınız olaya.

işte o tırtoğlutırtlar yüzünden kafalardaki antepliyi düzeltebilmek için 6 aylık askerliğim boyunca birçok kişiye;

- ya kardeşim biri sana istanbulluyum diyince aslen nerelisin diye sormuyo musun?
* evet soruyorum
- heh tamam işte aynısını antepliyim diyene de yaparsan anlarsın gerçek antepliyi, öyle her antepliyim diyene inanma
* haaa
- haa ya

içerikli propaganda yaptım * *

  • /
  • 2