antep pasajlari

türkiyenin * ilk alışveriş merkezleridir. hatırladıklarım söylemez pasajı ve büyük pasajdır.

antep tatillerimizin olmazsa olmazlarıydı çocukken. ışıl ışıl vitrinlerinin, kalabalığın ve envai çeşit eşyanın verdiği heyecanı ve keyfi bugün cevahirde, akmerkezde, kanyonda dahi bulmazsınız. son gidişimde gördüm ki eski hallerinden eser kalmamıştı. halbuki ufak bi düzenlemeyle eski tadına ulaşabilir.
her türlü elektronik aletin piyasadakinin yarı fiyatına bulunabileceği yerlerdir. yalnız garantisi yoktur o kadar da olur artık. bir de nedense cinsellik ürünleri buralarda satılır. elektronikle alakasını çözebilmiş değilim.
büyük pasajın hemen yanında (bkz: halep pasajı ) ve eski halin karşısında yer alan (bkz: suriye pasajı)
atari ve pley sıteyşın müptelası gençlerin üye kartı çıkarmadan yıllarca üyesi oldukları uzun mamet'in de içinde bulunduğu arap markaları da dahil olmak üzere tüm kondom çeşitlerinin geldiği, gaazi şehrimizin alatronik ve aile pilanlama fuarı. tabi tahmis tarafıdaki çıkış kapısında bulunan golonyacı ve oğlunu da unutmamak lazım; bombalardır.
biz ilkokul ve ortaokuldayken büyük pasajın koridorlarında "kovalamaca" oynardık. şimdiki çocukların evden çıktıklarını hiç zannetmiyorum.
hayatımda bir mikroskobu ilk defa büyük pasajdaki bir dükkânın vitrininde görmüştüm de, yıllarca hayalimi o mikroskop süslemişti. hey gidi günler heyyy!
80'lerde ne parfumler vardi... ne oyuncaklar... wii mii yokken elektronik oyuncaklar cuvallaydi.
hele teneke kutuda (oval prizmaya ne denir ki??? silindirin yassicasi yani...) leylak kokan bir pudra vardi.
unutulmaz seydir pasajlar.
... '' pasaca motor dıkmayın '' tabelası ile pasac sakinlerine sosyal içerikli bir mesac veren, sosyal iletişim ve hayatın en renkli mekanlarıdır antebimin ünü dünyaya yayılmış pasacları ....
halep pasajıynan, böök pasajı teg geçerim, arayipda bulamayacaan heeç bi şey yog onlarda...
ocak pasacı, karatarla pasacı, kurtululuş pasacı, suriye pasacı, can pasacı, saray pasacı, veliç pasacı.
pasaj deel amma eyle deeerlendrilebilir mi acep gapalı bedesden de var.
pasac deyince akla soylemez pasaci ordanda uzun maamet gelir.