antep in mimli esnafları

antepin mimli esnafları

anteplilerin çoğunun bir şekilde alışverişinin olduğu, kendine özgü müsbet ya da menfi huyları olan ama her anteplinin akıllarında yer etmiş belli esnaflardır..

kırkayaktaki şaka oyunları, kav ticaret: 90lı yıllarda buranın sattığı şaka oyunları liselerde çok modaydı.. artık o zamanlar rekabet olmadığından mıdır nedir, sahibi 1 kuruş bile indirim yapmaz liste fiyatı neyse o fiyattan alışveriş yapılırdı.. adam tebaat sahibiymiş demek ki şu an rekabet had safhada olmasına rağmen satış politikası aynı..
garagözdeki gatmerci memik...

gatmeri güzeldir ama yeen pis gazıkçıdır. düvenine bilen kimse gitmez. genelde dışarılılardan ve turistlerden kazanır.
zafer spor autlet malları getirir 25 de saa 20 der 20 dende bi kuruş inmez
la tama bide apdo usta var yorum
babam söyledi geçen gün nohutçu adil ustada görmüş bikeresinde, almışlar maydanozu topu ile (bağını falan çözmeden, suya batırdılar mı bilmem) koymuşlar doğrama tahtasına başlamışlar kesmeye...
h. memik tanrıtanır. bu şahıs garagözde muszlu katmerci ismiynen nam salıktır. bi dahfe sabah kahvaltıya bunun yanına gettim. azı da yeen ballı, hacı emmi acı baa bi dene gatmer yap dedim. önüme bi tabak geldi yufgayı accıcık şekere bulamış accıcık da fıstığa bandırmışlar. yağda eycene gızartmış olmuş bize gatmer. gusucuydum. 9 kaat hesap ödedim hala durur yangısı.
tama bide fiho (fiko) var. antepliler patates gızartmasının yününe bakmeyhan fiho sevdirdi allama. şindi işi böötmüş nohut dürümü filan da satıymış.
bir aralar iki küçük cocugu kaç yıl hapse düşürdü diye bedesten içinde ki baklavacıda oldukçanak mimlenmişti.
aha benim gene hatirem geldi...

filiz gıraathanasını bilir misiiz..!
orda bizim bedri ammi vardı çayocaanda... geçmiş zaman bi de bu gurtuluş camısının imamı abdilbaki hocamız sağolasıca yanaştı acı bizden böökçe biri oturuydu masamızda adını hatirlemeym ona geldi dedi la yorum dedi şu bizim bedri şu dezgahın başından heç ayrılmey ağom! sabag belli gendini kesiym yok... acı arada bi de şeyle bi dengişik dinegliy ne bok yiy ben annıyamadım, dedi. biz hocam buyur hele bi çayımızı iç dedik gabil eddi oturdu. tabi biz abdest namaz soruyk o da cevab veriy kestirmeden. birden kaktı girdi gahvanın içine bı baarık bi çeerık dar addı gendini dışarı.
- bobeyn gabrine sıçıym bedri daha gelirsem iki ossun.
bütün millet ayaklandı biz de geddik hocanın yanın aman hocam, yaman hocam deyken başladı annadmıya...
- ben dedim gardaşım bunun halında bi hal var dey dezgahın orda dingelip dingelip duruy gedin de bahın acı ne var... fita tenikesini gomuş dezgahın altına onun içine işiy caşıy caşıy..! ıki adım yanında tuvalet ora getmey de dezgahın altına tenikeye işiy..! tüüü bana bahan yüzüne senin..! valla caşıy gedin de bahın..! köpük köpük caşı caşıııııy..!

temizlikde öncü filiz gıraathanası..!
garşıyahadaki abbas emminin düveni meşhurdur, senelerdir o güccük dükkanda herşeyi satabiliy
kavaglıkdahı çerezçi citcit bufe aydın yeen menşurdur.
aynı tabaghanadahı cigerci haydar emmi kimin ilginç ve numunelik bi adamdır.
bu iki isim mimli esnaflardandır.