tenesir hambali celal

antebin tek teneşir hambalı celal 1985 yılına kadar antepte mezarlıklar müdürlüğü içerisine modern soğutma ve cenaze yıkama üniteleri bulunan gasilhane ve mordg yaptırılıncaya kadar gaziantep'teki bütün cenazeleri yıkamak için kullanılan teneşirin özel hambalı idi.
cenazelerin yıkandığı bu teneşir çok ağır olduğu ve her cenaze yıkamada su ile şiştiği için için her hambal taşıyamazdı ve bu işi antepte sadece teneşir hambalı celal yapardı.
hayli iri kıyım ve insan azmanı bir adam olan teneşir hambalı celal, 1985 yılında modern gasılhane ve morgun yapımı ile birlikte işsiz kalınca kendisine ve durumuna acıyan dönemin belediye başkanı merhum ahmet turan ertuğ tarafından mezarlıklar müdürlüğünde görevli ve bekçi olarak işe başlatıldı ve perişan olmadı.
teneşir hambalı celal'ın mezarlıkta işe başlaması ile birlikte gaziantep'teki tüm ölüler evlerde ve apartmanlarda değil, mezarlıklar müdürlüğünde moddern şartlarda yıkanmaya, kefenlenmeye ve hatüta morgda bekletilmeye başlandı ve böylece antepte özellikle küçük yaştaki çocuklar için gece korkulu rüya görmelerine sebeb olan bir karınlık ve zulüm dönemide sona ermiş oldu.

teneşir nedir?

eskiden cenazelerin üzerinde yıkandığı ve merkezi yerdeki belli bir camiide duran ve antepte sadece bir tane olan, ağır olduğu için her hambal tarafından taşınmıyan ve taşınamayan, özel ihtisaslı hambalıda sadece insan azmanı ve adam irisi teneşir hambalı celal olarak isim yapan ve özel olan tahtadan yapılmış cenaze yıkandıkça su alıp şişen ve şiştikçe dahada ağırlaşan eni 1.5, boyu 2.5 metre olan böök masaya teneşir adı verilirdi.

(bkz: sin)
(bkz: gabirlik)
(bkz: kabirlik)
tenesir hambali celal rahmatlıg, yuyucunun hakkı eline değsinde ölü ister cennete gitsin ister cehenneme felsfesine inanan bi adamdı. o sadece teneşir daşır, alacağı hammaliye ücretine bahardı.