sümerbank

celal doğan ve şevki yılmaz'ın belden aşağı atışmalarına sebep olan antep genelevinin, antepliler arasındaki kodlanmış ismidir, yüksek ihtimal bunun sebebi de oraya giden dolmuşun üzerindeki sümerbank levhasıdır, arada harcanan eski devlet kurumu sumerbank olmuş, o deel de ulan hakiki sumerbank o hatta nerdeydi, varsa bile nerde, hala mevcut mu,dolmuş önünden geçiy mi,bunlar benim için soru işareti
sümerbak maazasının bildiim ilk yeri gazilerde hösünpaşa camısının garşısındaydı. sona alaybey camısının doğu gapısının karşısındahı köşedee işhanının 2. gatındaydı. sona balıklıda yanılmıysam altınnar geyimin yerinde, en sonda hürriyet cad epanın yerindeydi. dövlet kuruluşu oldoo uçun ürünleri piyasaya göre hemin galiteli heminde muvafık satıylardı. anam gulaa çinliyesice 9 gardaş hepimizinde yorgan yüzlerini, içiriklerini, malefelerini ordan aldıydı. yatılı talebeyken dövletimiz her sene geyecek yardımı yapardı talebelere, onu da sümerbak maazından alma mecburiyeti vardı. 1981 senesinin geyecek yardımı istihakkımıza mitokondri başganın bubasıynan birer tene krem rengi asortik traşgot, birer çüt ayakkabı, birer tahım yazlık safari elbise, birer tene kaaveirengi yün pontur aldıydık, sümerbak maazasından. o zamannar alaybey camısının garşısındeydi. şindi sümerbak maazası var mı yok mu bilmeym antepde.
dolmuşlara güzergah olan sümerbank ın tarihçesi aslında şöyledir; erbakan hoca 1970 li yıllarda ağır sanayi hamlesi adı altında pek çok fabrika temeli atmıştı. antebe de tekstil fabrikalarını kuracak makinaları üretecek fabrikanın temelini atmıştı. fabrikanın yapımını da o zamanlar güçlü bir banka olan ve ülkemizde pek çok yatırımı bulunan sümerbank üstlenmişti. şimdi realin az ilerisindeki boş alana 1975 yılında erbakan hoca gelmiş ve o fabrikanın temelini atmıştı. o zamanlar 10 - 11 yaşında çocuktum bubam beni mobilyet motoruynan götürmüştü o temel atma törenine. sıcak bi yaz günüydü. temel atıldıktan sona ayran dağıdıklardı geçmiş gün. şindiki sümerbak lojmannarı o fabrikanın mühendis ve işçileri uçun yapılıkdı. sonahı hökümetler ilgilenmeyinci o fabrika işi yattı. 1980 li yıllarda rusyanın afganistanı işgali üzerine zulümden türkiyeye iltica eden afgan vatandaşlarının bir kısmı o lojmanlara yerleştirildi ve epey müddet kaldılar orada. antep o tarafa doğru gelişinci bi dolmuş hattına da isim oldu sümerbak lojmannarı. faat şindi ne durumda bilemeym.
antepdeki telaffuzu sümerbak şeklindedir.