şirik

5 Entry Daha
küncü yağı,tahne yağı. *
ia susam yağı.
susam öğütüldükten sonra üzerine biriken yağ.

(bkz: küncü)
(bkz: tahne)

elektrigin olmadıgı zamanlarda yag lambalarında da kullanılardı.

susam yağı, özellikle kuru ciltler için, mükemmel bir cilt bakım ürünüdür. aynı zamanda sağlık açısından da faydalar dağlayan susam yağı, hem dahili, hem de harici olarak kullanılabilen bir yağdır. ayrıca yemeklere de katılarak kullanılabilir.
susam yağının en büyük özelliği vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve lesitin açısından çok zengin olması... özellikle e, a ve b kompleks vitaminleri içerir. mineral olarak demir ve kalsiyumca zengindir. sesamol, besamolin ve sesamin antioksidanları da yer alır. ıçerdiği omega 9 oranı ve antioksidanlar nedeniyle ısıya, tere ve ışığa karşı dayanıklıdır.

faydaları;

* müshil etkisi vardır. bağırsakları yumuşatır.
* şeker hastalığına faydalıdır.
* yaralarda iyileştirici özelliği vardır.
* romatizma ve selülitlerde faydalıdır.
* her cilt tipine uygundur.
* muhtelif cilt sorunlarında faydalıdır.
* cilde sürülmesinden sonra güneş ışığı altında uzun süre bozulmadan kalabilir. ıçindeki doğal lesitin ve antioksidan maddeler yağın derinlere kadar emilmesini sağlar. böylece cildin yaşlanmasını engellenir.
* mantar enfeksiyonlarını da engeller.
* kaş, kirpik ve saçları gürleştirici etkisi vardır.
* saç kırıklarını engeller.
* tırnak için de etkilidir.
* doğrudan saç diplerine ve tırnaklara tatbik edilebilir. saçlar bu yolla güçlenir ve beslenir. özellikle kepekli ve mantar enfeksiyonlu saçlara çok iyi gelir. ıçindeki kalsiyum dolayısıyla, vitamin eksikliği olan ve kırılan tırnakların dostudur.
özellikler bölümü alıntıdır.

(bkz: lirik çıra)