rafık

refik
arkadaş, dost, sevgili...
hem sewgiliye hemde iyi arkadaşa sölenen başında nidiyn? warsa tadından yenmeyen yöremize özgü hitap şekli. rafık dendiğinde sewgiliden mi arkadaştan mı bahsedildiğini antepliden başkasının anlayamadığı tecrübeyle sabittir:)
aplam antepliceyi pek bilmez..bi gün dışarda otururkene iki dene haso antepli argadaş geldi,birbirleringe rafık diyler..benim safdirik aplam da "ya ikinizin adı da refik mi, çok ilginç "demez mi..
rafik kelimesi bizim evde moda haline geldi desem yeridir
annem bile bana artık alisti rafik diyo
adana dan anneannem geldi
ona da alıştırdım bu sene

üniversiteden hafta sonu eve geldim ziyarete
anneannem diyo ki
rafik kızlar nasıl
öz antep lehcesinde dahii refik ( ğ ) şeklinde kullanılmıstır,rafık kelimenin kabalaşmışı yozlaşmışıdır antep agzıyla ilgisi yoktur .
bu sözcööng arapcası "refi:ki" olup annamı "arkadaş, dost" demektir. antepceleşmiş kullanımı olan başlık antepde yeen çok gullanılır.
bi tek antepte bulunan bi insan cinsi. (kavurma yir, beyran icer, gatmeri sever)
besnide doktorluk vazifesini icra eden mahalle uşaam, gülle, deerme, gazoz gapağı, aylık, safinaz vb. bilumum 80lerin sonu 90ların başı çocukluğuna özgü aktiviteleri acı tatlı beraber geçerkleştirdiğim, sevdiğim saydığım rafığım, 1. nesil eyi halfe.

#32499

(bkz: mahraba rafık)
rahmatlı babam; refik acıoğlu..!

ışçileri hep rafıg usta delleridi...
kullanımı #38493 enteynırında* ilan edilerek, antep literatüründe " ganha" olarak değişmesi muhtemel kelime.

(bkz: gænha)
ferhataslan.gom dey blogu olan halfe...sitesinden anladıım gadarıyla gönülden antep'li halfe...yazılarına ve çalışmalarına devam etmesini temenni etteem halfe...
.....@hotmayil.com uzantılı msn adresı veren halfe *
ayrıca dayım dayım hastahanede acil nöbeti dutan halfe
acil durumda ilk aranacak halfe *
tus a çalışıy avara edmiyek dediğim halfe
son zamanlarda entrylerine en çok güldüğüm 1. nesil ammi halfe..
özellikle şu entrylerine bakmanızı tavsiye ederim: (#35956), (#38907), (#38778), (#38965), (#39234), (#39252), (#39266)* * *

eyi ki gelikdi..

acı heç getmese
(#39711) ilgili entry de bahseddiği alkol delmiş,sözlee girince otomatikman gafası eyi oluymuş,yosam alkol le arası pek yokmuş

edit : içeni seviymiş ama *
şoo sayfada bir vahıtlar gendini tanıtmaya, sivi yazmaya çalışmış halfe. ve aynı tanıtımı son dönemlerde güncelleyememiş halfe.
http://tinyurl.com/yh2zq39
*
yeen gomik halfe.*doktor olması ve isminin ferhat olması sebebiyle baa hep ferhat göçer'i anımsatan halfe...*bilmeym müzikle de ilgileniy mi?
  • /
  • 4