natir

anneannemin evlenmek istemeyen bir kıza 'yeri get...seni natırlar gaymeler eversin' dediğini duymuştum. yani artık bu işi önemseyip uğraşmayacağız. anlamına gelirmiş.
eskiden günler öncesinden hazırlıklar yapılırmış. hamama gidecekler bohçalarını hazırlayıp “natır” denilen hamam çalışanlarına haber gönderirlermiş. varlıklı, bahşişi bol müşteriler daha hoş tutulurmuş. natıra gelir, evlerden bohçaları, kil leğenini, yiyecek sepetlerini alıp hamama getirir, müşterinin isteği doğrultusunda hem soğuklukta hem de sıcaklıkta yerlerini ayırırmış. sıcaklığa yakın yerler daha revaçtaymış. getirdikleri halı veya kilimleri dinlenme yerlerine yayar ve müşterileri gelene kadar kimseleri oraya oturtmazmış. gelen de hiç sıra beklemeden kendisine ayrılan yere yerleşir ve saatlerce hamamın keyfini çıkarırmış.
o günlerden kalma kil leğenleri, hamam bohçaları, taraklar şimdi antika değerinde. altın tel ya da gümüş telle işlenen bohçalar tablo niyetine duvarları süslüyor. bu da hamam ritüeline verilen önemi gösteriyor.
ayrıca:
(bkz: natır)
(bkz: hamamı gapısından tutmak)