k


**
alfabedeki diğer harflerden acı bi adım öne çıkan ,antep şivesinin oluşumunda başrolü paylaşan yeri bende ayrı,gıymatlı bir harftir.
örneğin ;

+ vea kıflar bean kası garşıyea ka şubesindeki keambiyo şefi keahraman abinin
keaferengi bi ford kea'sı var dı duruy mola* daha?!!
anteplice de k harfi başa geligse "g" ye yahın teleffuz edilir ortaya gelikse genellliknen "h" gibi bi teleffuzu vardır amma diggat ediniz ortada h kimin ohunması için iki sesili harf arasına gelmiş olması gerekir. sona gelen k yine "g" tadında bi harf olur, aslında g de deel şo gavırlarda bi harf var dilimin ucungda neydi yav ah tamam buldum gendini "q" ya benzer teleffuzu sondaki "k" harfinin, nedeq yorum kimi... ey bu misgilim "k" başda ayrı ortada ayrı sonda ayrı ohunuysa "k" nerde gullanılıy dising biliym de orda dur birez. nerde gullanıcık aaam "g" harfi yeringe de onu gullanıyk taman misal; kimi(gibi), kardolap, kaste(gazete)...
æam ia'yı bi an mutlæg dorgu türkçeymiş kimi gabul edek. oralıgda k'ynen başlıyan kelimenin arhasından kalın ünlü geliyse, sözkonusu k, banko g'ye dönüşür:

galın, gan, gopartmæg, gurban ***

amma ki k'nin arhasından ince sesli geliyse, o zaman işler deeşir. o zaman k, bigaç ististna hariç, k olarak galır. satı beylesil kelimenin başındaa k'yi g olarak söyleme gulaa cımaley:

kesmeg, kelle, kendir, kereviç, kele. yanı gegiç deel kekiç, gebap deel kebap

(bkz: anteplice dilbilgisi)
(bkz: #14973)
istisnalar da şoonlar: gemig, gendi
antep lisanında bi türlü hagettiği yeri ve gullanım alanını bulamıyan biçare bi harf.neen derseniz g harfiynen girdiği hagsız regaabete yalıız başına dayanması birez zor .yanı neredeyse olmasa bile vaziyeti idare edicik kimi..
kaderi kara karip (k) kardaşım...
bilsen seni ne kader seviyk taman...