halfelerin kullanıcı adı seçme hikayeleri

halfelerin kullanıcı adı seçme hikayeleri

her halfenin, kendi ağzından olmak şartıyla, eşkiliufaksözlükteki kullanıcı adlarını nasıl seçtiklerini anlatabilecekleri başlık..

memik usta: babam bir çok sohbetinde der ki; "usta, benim babamın adı memik, oğlumun adı memik, damadımın adı memik, gomşumun adı memik.." bu cümleden de anlaşılabileceği üzere dedesinin adı, kendi adı, eniştesinin adı ve babasının komşusunun adı "memik" olan birinden farklı bir kullanıcı adı beklemek haksızlık olurdu..
sözlüğün varlığından haberdar olduğumda bir türlü kendime isim seçemedim. şu mu bu mu derken,eniştem peşinde dolaşan oğluma 'eeey oolum, biz sabah antebe gidicik, nası olucu?' dedi.8-9 aylık oolum doğal olarak konuşamadan ööle enişteme bakmaya devam ediyordu. ' elemi nası edicik' diye tekrar soruncaaa çizgi filmlerde olan ampullerden biri başımın üstünde yandı 'aha elemi' dedim *
lise yıllarımızda bol bol internet gaavelerine tahılırkan, artı gendime bir nick bulmam gerektiğini düşünükdüm...
la noolur noolur? o gün de biyoloci dersinden çıhıktık. mitokondri hücrede atp sentejinden sorumlu organel, etrafa enerji saçiy filan, hatta bazı pirofesörler hücre içinde ayrı bir canlı olduğundan bahsediyler, ööyf!, yeen hoşuma gedikti. gendime yahın hissediktim. o zaman da counter, red alert, age of empires gibi oyunlarda gendimizi belli edinci, adımız mitogondriye çıktı yoorum...
hatta üniversiteden bi çok arhadaşım sah adımı hiç gullanmazlar, mitokondriyi de gısaltıp "mito" deyler..

pekey æğam, galemeeze eyvallah dedik..

siteyi de ilk kurup deneme atışları yaparhan, mitokondri deyn girdik gullanıcı adını alışganlık ya..
soona dedim la başga bi nick mi yazaydım bura deym amma, artı mitogondri olmuşuk eyle galsın neydim dedim..
suy dedim ben aaaam.. neen derseez suy hayatımızda yeyn önemlidir. suy olmadan yaşıyamazık... biyakleyn binevlerin oralıkta bi tene camı da imam yazmış : bu camıde suydan oynamak yasaktir!! adam dorgu söyliy; güççük uşaklar geliy suydan oyniy.. neyse yorum.. ben suy'u seçtim.. yeyn de gözel oldu bundan kelli...
mametoğlu mamet silsilesi 100 -150 yıllık bir hikaye... büyük büyük dedemin zenaati de lahabıda keçecimamet...anneycanız kullanıcı adım alınteri değil ,meres:)) gururla taşıdığım bir miras..
bende mesleğim icabı bu kullanıcı adını seçtim
hem adım var hemde ünvanım çok kullanışlı
üstelik antepçede
yeri buda beyle olsun dedim.
maasebeciyasar kullanıcı adını seçtim.
benim kullanıcı adım taaaa böök dedemden geliy. zaten 4 kuşak öncemde herkeş babasının adıyla anıldığı için ben de şu an soy adım olan ahi'nin böök dedemdeki halini aldım. böök dedem ahizade ökkeş efendidir. onun babası ise "ahi baba"dır. soy adımız 1571deki mısır seferi öncesi mercidabık savaşına kadar uzanır.
gurbetciligin gözü kör olsun, antep burnumda tüter. hele dogdugum, büyüdügüm, eskimo yeyip, yavuzlar parkinda oynadigim günler aklima gelince gözlerim yasarir. senyurt mahallesi iste bu yüzden benim nickt tir.
mcdonalds, burger king gibi fastfood mekanlarına giden bir antepliyken, babamın elime antika bir kitap tutuşturmasıyla antepliceye, özüme döndüm. kitaptaki en sevdiğim karakterler de memiş ile irebişti.
2-2.5 yıl kadar önce yemek bloglarında patlamanın yaşandığı sırada ben de bir blog açmaya karar verdim. ısim konusunda kararsız kalınca eşim antep yemekleri ile alakalı bir blogun değişik ve güzel olacağını söyledi ve isim olarakta aintabsofrasi' ni önerdi. antep yemeklerini, fotoğraflarını paylaştığım blogumla o kadar bütünleşmişim ki eşkili ufak süzlüğe üye olurken de hiç düşünmeden aintabsofrasi ismini alıverdim.
tabiki de bütün çocukluğumun geçtiği ,yokuşunda bilyeli araba sürdüğüm ,galasının üstünde top oynadığım ve acı tatlı su dahil galadaki her deliğine girdiğim mahallem gala alti.
kececimamet adını babam aldığı için baada bu isim galdı tabi :):):):) e şimdi babam duruykende haddime mi düşmüş bu ismi almak :):):)
evveli güççük uşaken nenem derdi anglamazdım 'allah.. allah..allayıraag... ne dey yaw bu?' bide duymasını yeen severdim fonemi hoşuma giderdi anlamını öğrendikten sonra heç ağzımdan düşmez oldu ve kullanıcı adı olarak bunu yazmak daha uygun olur dedim.
antepli herkeş baa merve deel de mevre diye hitap ediy. naader mevre deel merve dey düzeltsem de olmuy bi tüllü. nedek artı bi zamandan sona gabullenmek gerek..
üniversiteye kadar antepteydim ama 20 yıldır dışardayım düğün yada cenazelere günübirlik geliyorum.akrabalarım var ama küşümleniym beyle de hasiretlik bitmey çook çook özliym neydiym o yüzden nickim yeen göresim geldi amma önümüzdeki yaz gelicim ve kalıcım koydum kafama artı
genotipimdeki secaatiyet grafiği dengesizliğinin* yanısıra soyadımdır(dedem secaat abdulla'nın katkılarıyla). acı deeşik olsun dey de başına the getirdim, ki bes bi dene secaati temsil etsin.
universiteye kadar gaziantep'ten hiç çıkmayan ben, gittiğim her yerde gaziantep ve gaziantep kültürüne olması gerektiği gibi dört elle sarılıp sahip çıkan biri olarak tanındım ve yedi yabancı herkese "rafık" başta olmak üzere, bilimum antep hanekleri bellettiğim için gittiğim çoğu yerde (allah'ın ıstanbullusu bile )"rafık geldi, rafık getti" denilmeye başlandı.
yıllardır internette farklı rumuz kullanıyor olsam da antep kültürüne en güzel gidecek ismin bu olduğunu dusundum. bu guzel haneğin gerçek anlamına da fazlasıyla önem veren biri olarak bu adı kullanmaya karar verdim.*
antepli olupta kebabi sevmeyen ve kendince sahrede yapmasini bilmeyen olmaz.ee bize de sevdigimize sadik olmak yarasir.
kusbasi,kiyma balcan kebabi,ciger,borek,dalak buyrunnnn
soyadımız karakan uye oldugumuz sitelerdeki nickimiz karakan e arkadaslarda karakan diyler bizde el alışganlığı karakan yazdık
eksemaneyiycik :) anneme hemen hemen hergün sordugum seydir...*hanek)
"yabanci" sitelerde de anteply olarak bilinirim.
  • /
  • 5